EkonomiGenelGündem

Ilısu Barajı’ndan ekonomiye 3 ayda büyük katkı

Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES), 3 ayda 750 milyon kilovat saat enerji üreterek ülke ekonomisine aşağı yukarı 375 milyon lira katkı sağladı.

Abone Ol  
 
67 / 100

Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES), 3 ayda 750 milyon kilovat saat enerji üreterek ülke ekonomisine aşağı yukarı 375 milyon lira katkı sağladı.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünden oluşturulan açıklamada, Dicle Nehri üzerindeki baraj ve HES’in ilk türbininin 19 Mayıs’ta döneme alındığı belirtildi.

Barajın kurulu gücünün 1200 megavat olduğu, bu yatırımla senelik ortalama 4 milyar 120 milyon kilovat saat enerji üretileceği bildirildi.

Açıklamada, Ilısu’nun Atatürk Barajı’ndan sonra ülkenin ikinci büyük barajı olduğu, barajın “ön yüzü beton kaplı kaya dolgu baraj” tarzında dolgu hacmi bakımından dünyada ilk sırada yer aldığı ifade edildi.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verdiği DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Ilısu Barajı’nda şimdiye kadar toplam 3 ünitenin döneme alındığını ve bu ünitelerin geçici kabulünün yapılarak Elektrik Üretim AŞ’ye devredildiğini belirtti.

Barajda 3 ay içerisinde 750 milyon kilovat saat enerji üretilerek ülke ekonomisine aşağı yukarı 375 milyon lira katkı sağlandığı verisini veren Yıldız, şunları kaydetti:

“Geriye kalan başka 3 ünitede ise test çalışmaları devam ediyor. Bu yıl, barajın bütün ünitelerinin döneme alınması planlanıyor. Böylece Ilısu Barajı, bitirildiğinde ülke ekonomisine senede 2,8 milyar lira katkı sağlayacak.”

Ilısu Barajı ve HES’in, üreteceği yeşil enerjiyle daha temiz ve yaşanabilir bir geleceğe de katkı sağlaması bekleniyor.

Ilısu Barajı’nda regüle edilen ve daha sonra yapılması amaçlanan Cizre Barajı’na bırakılan sularla, Nusaybin, Cizre, İdil ve Silopi ovalarında toplam 765 bin dekar alan çağdaş tekniklerle sulanacak ve senede 1 milyar 168 milyon kilovat saat enerji üretilebilecek. Cizre Barajı bitirildiğinde senelik 1 milyar liralık ek gelir artışı sağlanacak

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri