Ekonomi

İkinci El Telefonlar İçin Yeni Standartlar

Abone Ol  
 

Haber merkezlerine ulaşan son bilgiler gösteriyor ki bilgisayar, cep telefonu, tablet gibi ikinci el bazı ürünler için yeni standartlar getiriliyor. Söz konusu ürünler belli başlı bazı merkezlerde geliştirilip paketlenmelerinin ardından vatandaşlara tekrardan satılabilecek.

Sanayi Bakanlığımız tarafından ikinci el olarak satışı gerçekleştirilen elektronik bazı cihazların ekonomiye tekrardan kazandırılması ve vatandaşların bu konulardaki olası mağduriyetlerinin önlemesi adına birtakım çalışmalar gerçekleştirildi. Bu kapsamda hazırlanan Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik, önümüzdeki süreç içerisinde yürürlüğe girmiş olacak. Yönetmelik neticesinde getirilmesi planlanan yenilikler ise haberimizde…

Tüketiciyi Güvence Altına Alacak Düzenlemeler Geliyor

Ülke genelindeki en çok ikinci el satışı gerçekleştirilen ürün olma niteliği taşıyan cep telefonları hususunda özel bir yasal mevzuat an itibariyle bulunmuyor. Bu hususta getirilmesi planlanan yeni düzenlemeler ise tüketiciyi güvence altına almayı amaçlıyor. Söz konusu cep telefonları başta olmak üzere bu gibi ürünler için yeni koruma tedbirleri getiriliyor.

İkinci El Telefonlar İçin Yeni Standartlar 2 – İkinci El Telefonlar

Bu kapsamda getirilmesi planlanan yenilikler ışığında ikinci el ürünler bundan böyle yenilenmiş ürü kategorisinde değerlendirmeye alınacak. Bu hususta da Sanayi Bakanlığı’ndan izin almak kaydıyla yenileme merkezleri inşa edilebilecek. İkinci el satışı gerçekleştirilecek olan elektronik cihazlar bahsi geçen merkezlerde yeni getirilmiş olan standartlar ışığından incelendikten ve geliştirildikten sonra satışa sunulabilecek. Satıştan önceki son aşamada ise söz konusu ikinci el cihazların sertifikalandırma ve paketleme işlemleri gerçekleştirilecek. Yetkilendirilmiş olan satıcılar veya merkezler de ikinci el ürünleri vatandaştan satın alabilecek.

Garanti Belgeleri de Olacak

Söz konusu yenilenmiş ikinci el ürünlerin bir de garanti belgesi olacak. Belirlenen garanti süresince, ikinci el ürünlere bakım, montaj , onarım gibi satış sonrası ihtiyaç duyulabilecek işlemler yetkilendirilmiş olan satıcılar veya yenileme merkezleri tarafından uygulanabilecek. Bahsi geçen merkezlerde kontrolleri yapılmış ve yenilenmiş olan ikinci el elektronik cihazların bir de Türkçe kullanım kılavuzları bulunacak. Söz konusu yeniliklerin Türkiye’deki ikinci el ürün pazarı kapsamında oldukça olumlu bir dönüşüm yaratması bekleniyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri