Otomobil

İkinci El Piyasası Düşüyor mu?

Uzunca bir süredir tarihin en yüksek seviyelerine ulaşan ikinci el araç fiyatlarında düşüş sürecine mi geçiş yapıldı?

Abone Ol  
 
60 / 100

2019 yılının sonlarında ortaya çıkmasının ardından hala daha tüm dünyayı etkisi altında bulunduran koronavirüs pandemisi nedeniyle uzunca bir süre pek çok sektör içerisinde olduğu gibi otomotiv sektöründe de fabrikalar çalışmaya ara vermek zorunda kalmış, bu dönemde de araç piyasasına yeni araç arzı yapılmaması nedeniyle insanlar ikinci el piyasasına yönelmişti. İkinci el araç piyasasındaki talebin gözle görülür bir biçimde artması fiyatlarda da artışa sebep olmuştu. Ülkemizde özellikle kur farklarının da yükselmesi ile birlikte araç fiyatlarındaki artış diğer ülkelere nazaran daha kuvvetli hissedildi. Ancak piyasa içerisinde yaşanan son gelişmelere ikinci el araç piyasası normale mi dönüyor, fiyatlar düşüyor mu, sorularını gündeme getirdi.

İkinci El Piyasası Düşüyor mu? 2 – ali haydar bozkurt

Fiyatlar Vatandaşa Bağlı

İkinci el araç piyasasındaki yüksek fiyatlara ilişkin açıklamalarda bulunan Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış Üst Yöneticisi Ali Haydar Bozkurt, bu konunun sürekli kendilerine sorulduğunda ama aslında asıl muhatabın vatandaşın kendisi olduğunu ifade etti. Bozkurt yaptığı açıklamalarda her ne kadar koronavirüs pandemisi ve fiyat artışları arasında bir bağlantı bulunsa da bunun vatandaşın fiyat artışındaki rolünden daha fazla olmadığının altını çizdi. Bu nedenle de ikinci el piyasası içerisindeki fiyat artışı hakkında distribütörlere ve araç bayilerine danışmanın doğru olmadığını kaydeden Ali Haydar Bozkurt, asıl problemin ikinci el araç satış sitelerinde özellikle faaliyet gösteren fırsatçılar olduğunu belirtti. Söz konusu fırsatçıların sahte ilanlarla ve bu ilanlarda belirttikleri uçuk fiyatlarla ikinci el piyasası içerisinde suni bir fiyat artışı yarattığının altını çizen Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış Üst Yöneticisi Ali Haydar Bozkurt, fiyatların normale dönmesi için gerekli olan şeyin bu fırsatçıları önlemek olduğunu aktardı. Bozkurt, bu hususta devlet kurumları tarafından özellikle internet ortamı içerisinde kararlı adımlar atılmasını talep etti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri