Otomobil

İkinci El Otomobillerde Ekspertiz Riski

İkinci el otomobil satışlarında kaliteli ekspertiz bulmaya dikkat çekildi.

Abone Ol  
 

Korona virüse karşı normalleşme sürecinin başlatılması ile beraber her alanda tüketiciyi desteklemek amacıyla verilen düşük faizli krediler ışığında ikinci el otomobil satışlarında önemli bir artış gözlendi. Aynı anda fiyat artışına da rastlanan ikinci el piyasasında 0,82 gibi faiz oranları ile krediler çekilebiliyor.

İkinci el otomobil piyasasındaki artış ekspertiz firmalarında da bu kapsamda önemli bir yoğunluğa neden oldu. Sektördeki lider kurumlardan TÜV SÜD D-Expert’in Genel Müdür Yardımcısı Ozan Ayözger yaptığı açıklamalarda piyasada yaşanan talep artışından hayli memnun olduklarını belirterek, araç sahibi olmak isteyen vatandaşlara bu yoğun süreçte daha iyi hizmet verebilmek adına kalite anlayışlarını ve çalışma saatlerini en üst seviyede tutmaya özen gösterdiklerinin altını çizdi.

Kalitesiz Ekspertizlere Dikkat

İkinci el araç alışverişinde bulunacak vatandaşların söz konusu araçlarını TSE tarafından Hizmet Yeterlilik Belgesi almış olan ekspertiz merkezlerine götürmelerini öneren Ozan Ayözger, kalitesiz ekspertizlerde gerçekleştirilebilecek incelemelerin sonrasında kullanıcıları üzebilecek kötü sürprizlerin ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu.

Kamu bankaları tarafından verilen düşük faizli kredilerin araç sahibi olmak isteyen vatandaşları daha da teşvik ettiğinin altını çizen Ayözger, hali hazırda korona virüs salgınının yarattığı riske karşılık bir taşıt talebinin olduğunu söyledi. Korona virüsün tüm dünyada yayılmasının ardından otobüs, metro, tramvay gibi toplu taşıma araçlarına karşı duyulan güvenin azalması ile birlikte küresel ölçekte bir araç talep patlaması ortaya çıkmıştı. Ülkemizde de net bir şekilde gözlenebilen talep artışı kamu bankaları tarafından verilen yüzde 0,82 faiz oranlı ve 6 ay ödemesiz toplam 60 ay vadeye sahip olan kredi olanakları ile birlikte daha da katlandı.

Sıfır araç üretiminin de önemli ölçüde sekteye uğradığı pandemi sürecini fırsat bilen bazı kişiler ise ikinci el araç fiyatlarında fahiş artışlar gerçekleştiriyor. Konunun uzmanları bu konuda da vatandaşların, fırsatçıların kurbanı olmamaları gerektiğini ve mümkün olduğunca uygun fiyatlı araçlara yönelmelerini öneriyor.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri