Otomobil

İkinci El Otomobil Piyasasındaki Fiyat Oyunu!

İkinci el araç piyasasında fiyat yükseliş nedenlerinden biri belli oldu

Abone Ol  
 

İkinci el araç piyasasında bir süredir gözlenen fiyat artış eğiliminin sebeplerinden birisi belli oldu. Online satış siteleri üzerinden reel değerinin çok üzerinde bir teklifle opsiyonlanmış araç şeklinde alıcıları kandıran bazı ikinci el araç satıcıları, bu şekilde piyasadaki fiyatları yukarı çekmeye çalışıyor.

Yapılan son araştırmalar neticesinde, bir süredir gündemi meşgul eden ikinci el araç piyasasındaki yoğun fiyat artışının sebeplerinden birisi belli oldu. Gerçekleştirilen fiyat oyununda, internet siteleri üzerinden araçlarını oldukça yüksek fiyatlara opsiyonlu gösteren satıcılar, bu yöntem sayesinde piyasayı daha da yukarı taşıyor. Konu ile ilgili şahitliğini anlatan bir vatandaş, kendisi tarafından satılmış olan bir otomobilin 10 gün sonra aynı internet sitesi üzerinde 17 bin TL daha fazla bir fiyata opsiyonlu olarak ilana çıkarıldığını gördüğünü kaydetti. Söz konusu araştırmalar ve halktan gelen ihbarlar sonucunda dijital kanallar üzerinde inceleme başlatan güvenlik güçleri, ikinci el araç ilanlarının yer aldığı bir sitede aynı şekilde 5 bin 500’ün üzerinde ilan yer aldığını farketti.
İkinci El Otomobil Piyasasındaki Fiyat Oyunu! 2 – ikinci el araç

“Opsiyonlanmıştır” Yalanı ile Fiyat Oyunu!

Dijital ortamlar üzerinden yapılan incelemeler sonucunda, bazı araç sahiplerinin piyasada uygun fiyata denk getirip aldıkları araçların fiyatını yükseltmek adına ilanlar üzerinden opsiyonlu gösterme yalanına başvurdukları belirlendi.

Bu yöntem sayesinde bir yandan söz konusu aracı değerinden çok daha yüksek bir fiyata satmak amaçlanırken diğer yandan da aynı model aracı satacak vatandaşların satış fiyatını yüksek seviyelere çekmesi ve bu sayede piyasanın her araç özelinde yükseltilmesi hedefleniyor. Vatandaşların ifadeleri ve güvenlik güçlerinin incelemeleri sonucunda ortaya çıkan söz konusu fiyat oyunu sebebiyle vatandaşlar değerinin çok üzerinde ikinci el araçlar satın almak zorunda kalıyor. Güvenlik güçleri, söz konusu fiyat oyunu yapanlara karşı tüm vatandaşları uyarıyor ve benzeri bir ilanla karşılaştıkları takdirde internet sitesi görevlilerine ve güvenlik güçlerine haber vermelerini öneriyor. Sıfır araç arzının artmaya başlaması ile birlikte ikinci el piyasasındaki fiyatların daha normal seviyelere inmesi bekleniyor.

 

.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri