Ekonomi

İkinci El Otomobil Alacaklar İçin Emsal Karar

Yüksek Mahkeme ikinci el otomobil satışı için karar verdi!

Abone Ol  
 

Korona virüs salgını nedeniyle fabrikalardaki sıfır araç üretiminin sekteye uğraması ve vatandaşların ekonomik kaygılar nedeniyle de ikinci el pazarına yönelmesi ile beraber bir süredir ikinci el araç fiyatlarında ciddi bir hareketlenme yaşanıyordu. Bu konuda Yüksek Mahkeme’den emsal niteliğinde bir karar alındı.

Yüksek Mahkeme, piyasadaki ederinden daha ucuza alınmış bir aracın “pert” olarak bilindiği kanısının yanlış olduğuna ve söz konusu ağır hasarlı bir aracın herhangi bir bilgilendirme yapılmadan vatandaşa satılmasının yasal olmadığına karar verdi. Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz da konu ile ilgili 6502 Sayılı Tüketici Kanunu uyarınca tüm satış işlemlerinde vatandaşın doğru ve eksiksiz bilgilendirilmesinin esas olduğunu belirtti.

İkinci El Otomobil Alacaklar İçin Emsal Karar 2 – ikinci el arac yuksek mahkeme 2

Vatandaş Aldığı Aracın Pert Olduğunu Sigorta Yaptırırken Öğrendi

Yıllarca aldığı aylıktan tasarruf ederek hayalini kurduğu otomobili satın alan bir vatandaş, aracının sigortasını yaptırmak amacıyla gittiği acentada daha yeni satın aldığı aracın pert olduğunu öğrendi. Noter kanalı ile aracında gizli ayıp olduğunu satıcıya bildiren mağdur vatandaş, bu konuda herhangi bir yanıt alamayınca Asliye Hukuk Mahkemesine başvurdu.

Mahkemeye, aracının sigorta işlemlerini yaptırırken pert olduğunu öğrendiğini ve satıcının da konu ile ilgili kendisine herhangi bir bilgi vermediğini belirten mağdur vatandaş, mahkemeden kaybının karşılanmasını talep etti. Söz konusu aracın pert olarak kayıtlı olmasının gizli ayıp tanımı içerisinde değerlendirilmesini isteyen mağdur vatandaş, bu aracın iadesini ve 14 Bin 900 TL değerindeki satış bedeline ek olarak 327 TL değerindeki araç masrafının da davalıdan tahsil edilmesini istedi. Davalı, söz konusu davanın reddini talep etmesine rağmen bu kabul görmedi.

Bahsi geçen kararın ülke genelinde ikinci el araç satışında bir hayli artış yaşanan bu süreçte pek çok vatandaş için emsal niteliği taşıdığı belirtiliyor. Bu süreçte korona virüs salgınının da etkisiyle ikinci el araç pazarına yönelen vatandaş hem yüksek fiyatlarda hem de haberimizde bahsedilen örneklerde olduğu gibi çeşitli kurnazlıklarla mücadele etmek zorunda kaldı.

 

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri