Ekonomi

‘İkinci el cihaz düzenlemesi’ tüketiciye ‘güvenli ikinci el’ imkanı sunacak

 Mobil Telekomünikasyon Operatörleri Derneği'nden (m-TOD) oluşturulan açıklamada, Ticaret Bakanlığı'nın kullanılmış cep telefonları ve tabletlerin yenilenmesi, sertifikalandırılması ve yine satışa sunulması sürecine dair faaliyetleri amacıyla alan yönetmeliğinin Resmî Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiği hatırlatıldı.

Abone Ol  
 
65 / 100

Mobil Telekomünikasyon Operatörleri Derneği’nden (m-TOD) oluşturulan açıklamada, Ticaret Bakanlığı’nın kullanılmış cep telefonları ve tabletlerin yenilenmesi, sertifikalandırılması ve yine satışa sunulması sürecine dair faaliyetleri amacıyla alan yönetmeliğinin Resmî Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiği hatırlatıldı.

Açıklamaya göre, yönetmelik uyarınca, kullanılmış cep telefonları (En az 1 sene kullanılmış olanlar) ve tabletler, Bakanlıkça yetkilendirilecek olan yenileme merkezleri doğrulusunda, Bakanlığın ya da Türk Standardları Enstitüsünün tespit ettiği planlama ya da standartlara ideal şekilde yenilenebilecek. Bu aygıtlar, yenileme merkezi doğrulusunda yetkilendirilmiş yetki sahibi kişi alıcılar aracılığı ile tüketiciden alınarak yenileme merkezine iletilebilecek ya da yetki sahibi kişi yenileme merkezi doğrulusunda tüketiciden direk da alınabilecek. Yenilenen aygıtlar, sertifikalandırıldıktan ve ambalajlandıktan sonra yenilenmiş ürün olarak ve yenilenmiş ürün garantisi ile yetki sahibi kişi satıcılar doğrulusunda yine satışa sunulabilecek. Yenilenmiş ürünün ambalajında, etiketinde, reklam ve ilanlarında tüketicinin basitçe algılayabileceği bir şekilde, “yenilenmiş ürün” ibaresine ve yenileme merkezinin bilgisine yer verilerek satışa sunulacak.

m-TOD açıklamasında, söz hususu planlama ile ikinci el aygıt eko sisteminde kayıt dışılığın büyük ölçüde önleneceği belirtilerek, “Tüketiciye bütün kontrollerden işlemiş, veri hijyenikliği yapılmış, güvenilir ikinci el aygıt sunulabilecektir. İlgili yönetmelik kapsamında sağlanacak yenilenmiş ürün garantisi ile yetki sahibi kişi yenileme merkezleri doğrulusunda pazara arz edilen ürünlerde, tüketicinin her türlü ihtiyacında başvurabileceği ve hizmet alacağı muhatap oluşturulacaktır. Piyasadaki âtıl telefon ve tabletlerin de ekonomiye kazandırılması öngörülen çalışmalar yardımıyla, milli ekonomiye katkılar sağlanacağı gibi tüketicinin nitelikli ikinci el ürünü tercihi sağlanarak teknolojiye erişim olanakları da desteklenmiş olacaktır.” denildi.

Düzenleme yardımıyla tüketicilerin bütün kontrollerden işlemiş güvenilir ve garantili ikinci el aygıtlar ile buluşmalarına imkân tanınacağı, yeni yatırımlar ile yeni istihdam olanakları sağlayacağı belirti edilen açıklamada, şu şekilde devam edildi:

“Atıl ürünlerin ekonomiye kazandırılması ile milli ekonomiyi de desteklemesi beklenilen bu planlamanin yaşama geçmesinde emeği olan Başta Ticaret Bakanlığı olmak üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve Etkileşim Kurumu’na teşekkür eder, söz hususu planlamanin ülkemiz ve vatandaşlarımız amacıyla hayırlı olmasını dileriz.”

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri