GenelGündem

İkinci el cep telefonu ve tabletlerin satışında yeni dönem

Ticaret Bakanlığının "Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik"i, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Abone Ol  
 

Ticaret Bakanlığının “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik”i, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle, kullanılmış cep telefonları ve tabletlerin yenilenmesi, sertifikalandırılması ve yine satışa sunulmasına dair usul ve esaslar düzenlendi.

Buna göre, kullanılmış mallar, yenileme merkezleri doğrulusunda, Bakanlıkça tespit edilen planlama ya da Türk Standardları Enstitüsünün tespit ettiği standartlara ideal şekilde yenilenebilecek. Yenilenen kullanılmış mallar, sertifikalandırıldıktan ve ambalajlandıktan sonra “yenilenmiş ürün” olarak yine satışa sunulabilecek.

Kullanılmış mal, yetki sahibi kişi alıcı doğrulusunda tüketiciden alınıp yenileme merkezine iletilerek ya da yenileme merkezi doğrulusunda tüketiciden direk alınarak yenilenebilecek.

Cep telefonlarının yenilenebilmesi amacıyla en az bir sene kullanılmış olması ve veri trafiğinin bulunması gerekecek.

Ambalajda “yenilenmiş ürün” ibaresi yer alacak

Yenilenmiş ürünün ambalajında, etiketinde, reklam ve ilanlarında tüketicinin basitçe algılayabileceği bir şekilde, “yenilenmiş ürün” ibaresine ve yenileme merkezi bilgisine yer verilmesi koşulu aranacak.

Yenileme prosedürü yapılırken, yenilenen bütün parçaların yapımcı ya da yapımcının yetki verdiği ithalatçı onaylı parçalar olması durumunda “Üretici onaylı parçalar kullanılarak yenilenmiş ürün” ibaresi de yer alacak.

Garanti mecburi olacak

Yenilenmiş ürünün “yenilenmiş ürün garantisi” ile satışa sunulması mecburi tutuldu. Yenilenmiş ürün garantisi taahhüdünün hazırlanması mesulluğu yenileme merkezine, tüketiciye verilmesi ve teslim edildiğinin kanıt yükü ise yetki sahibi kişi satıcıya ait olacak.

Yenilenmiş ürün garantisi yazılı olarak ya da kalıcı veri saklayıcısıyla verilebilecek. Söz hususu garantiden ve garanti boyunca verilebilecek bakım, tamir ve montaj gibi satış ardından hizmetlerden yetki sahibi kişi satıcı ve yenileme merkezi müteselsilen mesul olacak.

Kullanılmış malın, yapımcısı ya da ithalatçısı doğrulusunda ya da yenileme merkezince yapımcısınin ya da ithalatçısının yenileme prosedürüne dair muvafakati alınarak yenilenmesi durumlarında yapımcının ya da ithalatçının sağladığı garantiler geçerliliğini koruyacak.

Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzuyla satılacak

Yenilenmiş ürün, Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzuyla satışa sunulacak. Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzunun hazırlanması mesulluğu yenileme merkezine, tüketiciye verilmesi ve teslim edildiğinin kanıt yükü ise yetki sahibi kişi satıcıya ait olacak. Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzu yazılı olarak ya da kalıcı veri saklayıcısıyla verilebilecek.

Yetkili alıcı ve yetki sahibi kişi satıcı, ayrı ayrı yetki alabilmek koşuluyla aniden çok yenileme merkezine hizmet verebilecek.

Yenileme yetki belgesi 5 sene geçerli olacak

Yönetmelikte, yenileme merkezlerinin kuruluş, müracaat ve izinleri ile yenileme yetki belgesi verilmesinde aranan şartlara dair verilere de yer verildi.

Buna göre, yenileme merkezlerinin Ticaret Bakanlığı doğrulusunda onaylı “yenileme yetki belgesi” alması mecburi olacak.

Yenileme yetki belgesinin alınabilmesi amacıyla “Bakanlıkça ya da TSE doğrulusunda tespit edilen planlama ya da standartlara ideal hizmet yeri yeterlilik belgesine sahip olma” koşulu aranacak. Bu belgenin geçerlilik zamanı 5 sene olacak ve geçerlilik zamanı dolmadan yenilenmesi gerekecek.

Yönetmelikte ayrıca, yetki sahibi kişi alıcının, yenileme merkezinin ve yetki sahibi kişi satıcının mesul olduğu yer verildi, yenilenmiş ürün garantisi ve satış ardından hizmetlere dair detaylar sıralandı.

Bakan Pekcan açıklamıştı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, hafta başında yaptığı açıklamada, “Yeni sistemle tüketicilerimiz kullanılmış teknolojik ürünlerini satarken ya da ikinci el ürün alırken güvenilir bir şekilde hareket edebilecek, satın aldığı yenilenmiş ürünle alakalı problem yaşadığında garantiden kaynaklanan haklarını kullanabilecek.” verisini vermişti.

Pekcan, planlamanın önemine ilgi çekerek, “Düzenlemeyle, kullanım ömrü şimdilik dolmayan teknolojik ürünlerin yine ekonomiye kazandırılmasını, israfın ve etrafa verdiği zararların önlenmesini, ithalatın azaltılmasını ve tüketicilerin bütçelerine daha ideal bedelle, güvenilir bir şekilde ikinci el aygıt almalarını gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz.” ifadesini kullanmıştı.

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri