Otomobil

İkinci El Araçlarda Lider Değişmedi

Haziran ayının lideri olarak göze çarpan Renault markası Temmuz ayında da koltuğu başkasına bırakmadı

Abone Ol  
 
63 / 100

Koronavirüs pandemisine karşı normalleşme adımlarının atılmaya başlandığı Haziran ayı ile beraber artış yaşanmaya başlanan sıfır kilometre ve ikinci el araç pazarlarında son zamanlarda rekor kırılıyor. Fiyatların da yükselmesi sebebiyle araç sahibi olmak isteyen vatandaşlar ikinci elde yüksek kilometreli araçları tercih ediyor.

2020 yılının başından bu yana etkisini devam ettiren koronavirüs pandemisi ikinci el araç pazarını da bir süre negatif anlamda etkilemişti. Ancak Haziran ayı itibariyle normalleşme adımlarının atılmaya başlanması ile beraber ikinci el pazarına rağbet de inanılmaz oranlarda artmıştı. İnsanların pandeminin etkisi ile toplu taşıma kullanmak istememesi ve uzun süren eve kapanma nedeniyle fabrikaların piyasaya sıfır kilometre araç arzının neredeyse hiç olmaması ile beraber ikinci el araç pazarı oldukça hareketlendi.

Temmuz ayına gelindiğinde ise döviz kurlarında meydana gelen artışın da etkisi ile fiyatlar daha da arttı. Bu nedenle de araç sahibi olmak isteyen vatandaşlar yüksek kilometreye sahip olan ikinci el araçlara yönelmek zorunda kaldı.

İkinci El Araçlarda Lider Değişmedi 2 – renault2

İlk Sırada Renault Var

Temmuz ayına dair ikinci el araç pazarı kapsamındaki veriler ise henüz paylaşıldı. Bu anlamda Haziran ayının lideri olarak göze çarpan Renault markası Temmuz ayında da koltuğu başkasına bırakmadı. İkinci el ilanlar kapsamında yüzde 17 oranı ile Renault markası en çok tercih edilen araç oldu. Renault’yu sırası ile Volkswagen, Opel, Fiat, Ford, Hyundai, Toyota, Peugeot, BMW ve Honda izledi.

Modeller özelinde söz konusu istatistikler incelendiğinde ise; en çok ilanı verilen modelin tıpkı Haziran ayında olduğu gibi Temmuz ayında da Renault Clio olduğu belirtildi. İlk üç arasında yer alan diğer modeller ise Opel Astra ve Ford Focus olarak göze çarptı. Söz konusu lider üç modeli takip eden bazı diğer modeller ise Renault Megane, Volkswagen Passat ve Toyota Corolla olarak kaydedildi.

Ağustos ayı özelinde de ikinci el araç pazarındaki fiyat artışının sürmesi öngörülüyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri