Otomobil

İkinci El Araç Satışına Düzenleme Geliyor

Abone Ol  
 

Son haftaların en çok tartışılan konularından biri haline gelmiş olan ikinci el araç piyasası kapsamında yeni düzenlemeler getiriliyor. Ticaret Bakanlığı, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Yönetmeliği’nde oldukça önemli değişiklikler yapacak.

Korona virüs pandemisi ile beraber küresel ölçekte yaşanan ekonomik gerileme, sıfır araç üretim süreçlerinin sekteye uğraması ve insanların otobüs, metro, tramvay gibi toplu taşıma araçlarını kullanmaktan vazgeçmeye başlaması ile beraber ikinci el araç satışında dünya çapında bir artış yaşandı. Bu kapsamda özellikle internet siteleri üzerinden online olarak gerçekleştirilen satışlarda, ikinci el araçların fiyatı her geçen gün artmaya ve fahiş fiyatlar çok daha belirginleşmeye başladı. Durum öyle bir hale geldi ki külüstür olarak tanımlanan araçlar bile online platformlardaki fiyatları ile dudak uçuklatmaya başladı.

Bu çerçevede satıcıların fahiş fiyat uygulamaları ikinci el araç piyasasında önlenemeyen bir artışa neden olunca, Ticaret Bakanlığımız da hemen harekete geçti. Bakanlık, bu kapsamda ikinci el araç pazarına ve satışlarına ilişkin yeni bir düzenleme hazırladı.

Yetki Belgesi Şartı!

Ticaret Bakanlığı bünyesinde üzerinde çalışma yürütülen taslak kapsamında ikinci el araç piyasası içerisinde satış yapabilmek için yetki belgesi şartı getirilecek. Ayrıca yeni düzenleme ışığında, online bir platform üzerinde otomobilin satılması, satış işleminden vazgeçilmesi ya da taşıt teslim belgesi üzerinden yer alan sürenin sona ermesi halinde ikinci el araç ilanı üç gün içerisinde yayından kaldırılacak.

Üzerinden çalışılan yeniliklerden bir diğeri de internet ortamında satış yapan bir mağazanın isim olarak gerçek işletme ismini kullanma zorunluluğu olarak göze çarpıyor. Bunun yanında, yeni düzenleme ile birlikte oldukça sorun teşkil eden ekspertiz konusunda da bir çözüme ulaşılması bekleniyor. Bu kapsamda ekspertiz raporunun satışın gerçekleştirildiği tarih öncesindeki 7 gün içerisinde alınması gerekecek. Son olarak yeni düzenleme taslağında göze çarpan bir diğer unsur ise yol ve kaldırım gibi halkın ortak kullanımına ayrılmış alanların taşıt teşhiri için kullanılmasının önüne geçilmesi olarak göze çarpıyor. Bu kapsamda yol ve kaldırımlarda araç sergilemek yasak hale gelecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri