Otomobil

İkinci El Araç Piyasasında Kapora Dolandırıcılarına Dikkat!

Ülke çapında 56 tane dolandırıcılık vakasına karıştıkları saptanan 11 kişi birçok suçtan hapis cezasına çarptırıldı

Abone Ol  
 
58 / 100

İkinci el araç ticaretinin gerçekleştirildiği internet siteleri kapsamında çeşitli sahte hesaplar oluşturarak dolandırıcılık faaliyeti yürüten ve 133 ila 143 sene arasında kesinleşmiş hapis cezaları olan 3 adet hükümlü, polis tarafından yürütülen operasyonla kıskıvrak yakalandı.

Söke Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından internet siteleri üzerinden nitelikli dolandırıcılık faaliyeti yapıldığı ihbarının ardından yürütülen çalışma ile beraber şüphelilerin ikinci el araç ticareti yapılan internet sitelerinde çeşitli sahte hesaplar oluşturarak araç ilanı verdikleri ve taliplilerden kapora için belli bir miktarda ücret aldıktan sonra da satışı gerçekleştirmedikleri tespit edildi.

Ülke çapında bu biçimde 56 tane dolandırıcılık vakasına karıştıkları saptanan 11 kişinin, Türk Ceza Kanunu’ndaki suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve bilişim sistemleri, banka ya da kredi kurumlarını araç olarak kullanarak dolandırıcılık yapmak suçlarından kesinleşmiş hapis cezaları olduğu tespit edildi.

İkinci El Araç Piyasasında Kapora Dolandırıcılarına Dikkat! 2 – dolandiricilar

Üç Dolandırıcı Kıskıvrak Yakalandı

İkinci el araç alım satımının yapıldığı internet siteleri üzerinde oluşturdukları sahte hesaplarla çeşitli ilanlar yayınlayan ve kandırdıkları müşterilerden belli oranda kapora aldıktan sonra satış işlemini gerçekleştirmeyen ve kaporayı da geri vermeyen dolandırıcılardan 11 tanesi tespit edildi. Söz konusu kişilerin halihazırda önceden de benzer suçlardan kesinleşmiş hapis cezaları olduğu saptandı. Bahsi geçen 11 kişiden 3 kadın dolandırıcı ise polis tarafından gerçekleştirilen operasyon ile yakalandı. Üç hükümlünün yapılan işlemlerinin ardından cezaevinde gönderildiği öğrenildi. Diğer dolandırıcıların yakalanması için ise Türkiye çapında çalışmalar devam ediyor.

Koronavirüs pandemisinin hem ekonomik anlamda yarattığı olumsuz etki hem de pandemiye karşı alınan önlemler kapsamında pek çok otomotiv fabrikasının 3-4 ay gibi sürelerle üretim gerçekleştirememesi ve piyasaya sıfır araç girişi olmaması sebebiyle insanlar da yoğun bir şekilde ikinci el araç pazarına yöneldiler. Bu durumu fırsat bilen dolandırıcılar da bu süreçte pek çok kurnazlığa başvurdular. Kimisi opsiyonlanmıştır seçeneği ile fiyat yükseltmek istedi, kimisi hasarlı aracı satmaya kalkıştı. En son örnekte de kaporayı alıp araç satışı gerçekleştirmeyen dolandırıcılar polis tarafından tespit edilerek yakalandı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri