Ekonomi

İhracat Değerlerinde Hızlı Artış

Türkiye İstatistik Kurumu haziran ayı dış ticaret verilerini açıkladı

Abone Ol  
 
61 / 100

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Haziran ayına dair dış ticaret kapsamındaki veriler açıklandı. Söz konusu verilere göre ihracat Haziran ayı içerisinde 2019’un aynı ayına oranla yüzde 15.7 artış göstererek 13 milyar 462 milyon dolar düzeyine, ithalat verileri ise yüzde 8.3 yükselerek 16 milyar 308 milyon dolar seviyesine yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2020 Haziran ayı kapsamındaki dış ticaret verileri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu ve Ticaret Bakanlığı’nın ortak çalışmasıyla meydana getirilen genel ticaret sistemi çerçevesinde hesaplanan geçici dış ticaret verileri ışığında; ihracat bu senenin Haziran ayı kapsamında 2019 Haziran’ına göre yüzde 15,7 oranında artış göstererek 13 milyar 462 milyon dolar’a, ithalat ise yüzde 8,3 oranında artış göstererek 16 milyar 308 milyon dolar’a ulaştı.

Genel ticaret sistemi kaynağından elde edilen veriler ışığında ihracat 2020 senesinin ilk altı aylık döneminde önceki senenin aynı dönemine nazaran yüzde 15,1 oranında düşüş göstererek 75 milyar 21 milyon dolar seviyesine, ithalat ise yüzde 3,2 oranında azalarak 98 milyar 895 milyon dolar düzeyine geriledi. Bu verilerin oluşma sürecinde Mart ayı itibariyle tüm dünyayı yoğun bir şekilde etkisi altına alan ve ekonomik faaliyetleri, üretimi ve ticareti bir hayli etkileyen koronavirüs pandemisinin varlığını da unutmamak gerekir.

İhracat Değerlerinde Hızlı Artış 2 – dis ticaret 2

Dış Ticaret Açığında Düşüş

Türkiye İstatistik Kurumu ve Ticaret Bakanlığı’nın işbirliği ile genel ticaret sistemi çerçevesinde hesaplaması gerçekleşen geçici dış ticaret verilerine göre; Haziran ayına dair dış ticaret açığında yüzde 17,0 oranında azalma gözlendi. Bu düşüş ile beraber Türkiye’nin dış ticaret açığı 3 milyar 430 milyon dolar seviyesinden 2 milyar 846 milyon dolar seviyesine gerilemiş oldu. İhracat değerlerinin ithalatı karşılama oranının ise 2019’un Haziran ayı kapsamında yüzde 77,2 düzeyinde iken, 2020 Haziran ayı hesaplamalarına göre yüzde 82,6 düzeyine yükseldiği gözlendi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri