EkonomiGenel

İdrar şikayet ve bulguları prostatta yol gösterici

Bayındır Söğütözü Hastanesi Üroloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. İzak Dalva, prostatın bilinenin aksine gençlerde de meydana çıkabildiğini belirterek, “Gençlerde meydana çıkan prostat iltihabı, bu yaş grubunda aşağı üriner sistem bulgularına niçin bulunduğu gibi cinsel şikayetlere de niçin olur. Bu dönemde idrar sıklığı, gece idrara kalkma, idrarı tutmadaki zorluk, zor idrar yapma, damlama ve cinsel şikayetler prostat sağlığının bir göstergesi olabilir.” ifadelerini kullandı.

Abone Ol  
 
67 / 100

Bayındır Söğütözü Hastanesi Üroloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. İzak Dalva, prostatın bilinenin aksine gençlerde de meydana çıkabildiğini belirterek, “Gençlerde meydana çıkan prostat iltihabı, bu yaş grubunda aşağı üriner sistem bulgularına niçin bulunduğu gibi cinsel şikayetlere de niçin olur. Bu dönemde idrar sıklığı, gece idrara kalkma, idrarı tutmadaki zorluk, zor idrar yapma, damlama ve cinsel şikayetler prostat sağlığının bir göstergesi olabilir.” ifadelerini kullandı.

Bayındır Sağlık Grubu açıklamasına göre, genç yaşta 25 gram kadar olan prostat, kırklı yaşlardan sonra büyümeye başlıyor. Şişmanlık, şeker hastalığı, artmış total enerji alımı, ekmek, nişasta ile beslenme prostatın iyi huylu büyüme tehlikesini artırabiliyor. İyi huylu prostat büyümesi 50 yaş üzeri erkeklerin yüzde 20’sinde, 70’li yaşlarda erkeklerin %50 sinde ve daha ileri yaş grubundaki hastalarda ise aşağı yukarı yüzde 90’ında idrar yapmada problemlara niçin oluyor.

Benign prostat hiperplazisi denilen prostat büyümesi, idrar yolunu sıkıştırarak kesik idrar yapma, zor idrar yapma, idrara sıkışma, gece sık idrara çıkma, damlama gibi şikayetlere niçin oluyor.

Açıklamada, ayrıca, prostattan korunma yöntemleri olarak derli toplu cinsel hayat, ayakları soğuktan koruma, denizden çıkınca mayo değiştirme, alkollü içeceklerden uzak durma, kabız kalmamak, baharatlı yiyeceklerden uzak durma şeklinde sıralandı

Açıklamada görüşlerine yer verdiği Bayındır Söğütözü Hastanesi Üroloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. İzak Dalva, prostat büyümesinin genelde yavaş geliştiğini ve uzun vakit mühim problem yaratmayabileceğini belirtti.

Dalva, prostat büyümesinin, idrar akımının yavaşlaması ile kendini gösterdiğini ifade ederek, “Hasta, idrarını başlatmakta gecikme, ayakta ya da oturarak idrar yapar iken ileriye doğru idrar yapamama, idrarın kesik gelmesi, idrarın damlalar şeklinde akması, idrarı tam boşaltamama hissi, idrara sıkışma, idrar kaçırma şikayetlerinin bazıları ile karşılaşabilir. İdrarın derhal gelmemesi ve bir vakit beklenilmesi, idrar yavaşladığı için idrar yapma vakitsinin uzaması, sık idrara çıkma, idrarda kanama, gece sık idrara çıkma, idrara sıkışma gece uykusuzluğa niçin olan hayat niteliğini bozan bulgulardır.” değerlendirmesinde bulundu.

Prostatın bilinenin aksine gençlerde de meydana çıkabildiğini belirten Dalva, “Gençlerde meydana çıkan prostat iltihabı, bu yaş grubunda aşağı üriner sistem bulgularına niçin bulunduğu gibi cinsel şikayetlere de niçin olur. Bu dönemde idrar sıklığı, gece idrara kalkma, idrarı tutmadaki zorluk, zor idrar yapma, damlama ve cinsel şikayetler prostat sağlığının bir göstergesi olabilir.” ifadelerini kullandı.

– “Akciğer kanserinden sonra en sık rastlanan ölümcül ikinci kanser türü”

Dalva, Türkiye’de prostat kanserinin, akciğer kanserinden sonra en sık rastlanan ölümcül ikinci kanser türü bulunduğunu belirterek, “Yaşam boyu prostat kanseri ilerleme riski yüzde 30, klinik mühim prostat kanseri ilerleme riski yüzde 10, prostat kanserinden ölüm riski yüzde 3 kadardır. İdrarda yanma, idrarda kanama, menide kanama prostat kanserinin ön sendromu olabilir.” yorumunda bulundu.

PSA testinin süregelen kullanılması ile birlikte erken evre prostat kanserine daha sık rastlanmakta bulunduğunu açıklayan Dalva, “Ailede prostat kanseri hikayesi olanlarda ise 40-45 yaşlarından itibaren senede bir kez, ailede prostat kanseri hikayesi yoksa, sağlıklı erkeklere 54-69 yaş arası senede bir kez kanda PSA ölçümü yapılmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Dalva, prostat kanserinde en en uygun tedavinin erken evrede yapılacak radikal prostatektomi bulunduğunu hatırlatarak şunları kaydetti:

“Prostat kanseri prostat içinde sınırlı olan, yaşı yetmişi aşmamış, operasyona engel ek hastalığı olmayan hastalara genelde radikal prostatektomi önerilir. Orta derecede riskli Gleason skoru 7 olan hastalar radikal prostatektomi ya da radyoterapi ile tedavi edilmelidir. Yüksek riskli Gleason skoru 8-10 olan hastalarda ise öncelikle radikal prostatektomi tercih edilmelidir. Hem de yüksek riskli olan bu hastalar ürolog, medikal onkolog, radyasyon onkoloğunun içinde varbulunduğu bir ekip doğrultusundan multimodal bir şekilde tedavi edilmelidir.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri