Genel

İçişleri Bakanlığından izolasyon koşullarına uymayanlara yönelik genelge

KORONAVİRÜS HABERLERİ

Abone Ol  
 

KORONAVİRÜS NEDİR: Bir bakışta koronavirüs salgını

NE YAPMALIYIZ: Koronavirüsten nasıl korunuruz

A’DAN Z’YE KOVİD-19 REHBERİ: Koronavirüsle alakalı aradığınız bütün cevaplar

RAKAMLARLA: Ülke ülke koronavirüs istatistikleri

SAĞLIK BAKANLIĞI VERİLERİ: Türkiye günlük ve genel koronavirüs tablosu

İçişleri Bakanlığı genelgesine göre, Kovid-19 hastası ya da şüphelisi olup evde izolasyon koşullarını ihlal edenler, karantina süreçlerini vatan ve pansiyonlarda tamamlayacak.

Bakanlık doğrulusunda 81 il valiliğine gönderilen “Yurt ve Pansiyonlarda İzolasyon” konulu genelgede, ortamında bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminde koronavirüs salgınıyla mücadelenin etkin olarak sürdürülebilmesi amacıyla alınan tedbirlere ve tespit edilen kurallara riayet edilmesinin ehemmiyet taşıdığı vurgulandı.

Söz hususu genelgede, daha evvel valiliklere gönderilen genelgelerle, izolasyon süreçlerini evlerinde geçirmekte olan (hastalığın ağır seyrettiği vakalar hariç), hastalık sendromu gösteren ya da bu yönde tanı eklenilen şahıslar ile ilişkili oldukları tespit edilen şahıslara yönelik etkin takip ve kontrol düzeneğinin belirlendiği hatırlatıldı.

Öte yandan, mevsimlik tarım işçilerinin barındığı alanlar ve inşaat şantiyeleri gibi yerlerde Kovid-19 tanılı ya da temaslısı olan bireylerin izolasyona alınmasında, bu yerlerin geçici kalitede olması ve izolasyon koşullarını sağlama olanağı bulunmaması nedeniyle detaylı güçlüklerle karşı karşıya kalındığına işaret edildi.

İl ve İlçe Salgın Denetim Merkezleri vasıtasıyla oluşturulan rehberlik ve kontrollere karşın ile alakalı izolasyon kararı verdiği birtakım bireylerin, tedbirlere aykırı davranarak ikametlerini terk ettiği, halk sağlığını rizikoya atarak hastalığın diğer şahıslara bulaşmasına sebebiyet verdiği belirtildi.

Bu kapsamda genelgeye göre, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 72’nci maddesinde yer alan “hasta olanların ya da hasta olmasından kuşku edilenler” ile alakalı hüküm kapsamında alınan tedbirlere göre, izolasyon koşullarını ihlal eden ya da izolasyon koşullarını sağlama olanağı olmayan geçici kalitede yerlerde konaklayan bireylerin izolasyon süreçlerini geçirmek/tamamlatmak üzere valilerce vatan ve pansiyon gibi yerler belirlenecek.

İlgili bakanlıklarca valiliklere tahsis edilecek vatanlar ya da pansiyonlar vazife paylaşımına göre çalışacak. Buna göre, vatan ya da pansiyonların yönetimsi vali doğrulusunda vazifelendirilecek bir mülki yönetim amirinin genel koordinasyonunda sahip olunan yöneticilerle sağlanacak.

Valiler doğrulusunda gerek görülürse diğer kamu kurum ve kuruluşlarından da personel vazifelendirilmesi yapılarak, bu vatan ya da pansiyonlara personel takviyesi yapılacak.

Yurt ya da pansiyonların her türlü temizlik hizmetleri ve diğer lojistik gereksinimleri AFAD doğrulusunda karşılanacak.

Yurt ya da pansiyonlarda izolasyona tabi tutulması kararlaştırılan şahıslar ile vazifelendirilen personelin beslenme gereksinimleri, AFAD koordinasyonunda Türk Kızılay doğrulusunda giderilecek.

Yurt ya da pansiyonlarda izolasyona tabi tutulması kararlaştırılan bireylerin sağlık durumlarını gözlemlemek, tıbben lüzumlu hallerde sağlık kuruluşlarına sevkini koordine etmek ve vazifelendirilen personelin salgınla mücadelede tespit edilen tedbirlere ideal çalışmasını sağlamak üzere yeterli sağlık personeli valilikler doğrulusunda görevlendirilecek. Yurt ya da pansiyonlara ziyaretçi kabul edilmeyecek.

Yurt ve pansiyonların güvenliği, mülki yönetim amiri gözetiminde 24 saat esasına göre kesintisiz sürdürülecek, bunun amacıyla yeteri kadar güvenlik/kolluk personeli görevlendirilecek.

Hakkında evde/ikametinde izolasyon kararı verilmiş olmakla beraber geçici ve mevsimlik işlerde çalışan tarım ve inşaat işçileri ile farklı sebeplerden dolayı izolasyon sürecini geçirecek ideal bir meskeni olmayan şahıslar, valiliklerce kendilerine tahsis edilen vatanlara ya da pansiyonlara yerleştirilecek ve izolasyon zamanı burada tamamlatılacak.

Bu bireylerin izolasyon boyunca tahakkuk edecek iaşe ve ibate bedeli valiliklerce karşılanacak.

 

Evde izolasyonda olması gerekirken oluşturulan kontroller neticesinde konutlarını terk etmek başta olmak üzere farklı şekillerde izolasyon kararına aykırı hareket eden şahıslar haklarında ilgi genelgeler kapsamında lüzumlu idari prosedürler yapılacak ve TCK 195’inci maddesi uyarınca suç duyurusunda bulunulacak. Hem de valiliklerce izolasyon sürecini tamamlatmak üzere vatanlara ya da pansiyonlara sevk edilerek mecburi izolasyona tabi tutulacak.

Vali ve kaymakamlarca söz hususu esaslar kapsamında lüzumlu kararlar Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72’nci maddeleri uyarınca ivedilikle alınacak.

Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun alakalı maddeleri gereğince idari prosedür tesis edilecek ve hususu suç teşkil eden davranışlara dair Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerek adli prosedürler başlatılacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri