GenelGündem

İçişleri Bakanlığı: Ülke genelinde yarın Kovid-19 tedbirleri denetlenecek

 İçişleri Bakanlığı, ülke genelinde yarın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine ilişkin denetiminin yapılacağını bildirdi.

Abone Ol  
 

İçişleri Bakanlığı, ülke çapında yarın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine dair denetiminin yapılacağını bildirdi.

Bakanlıktan oluşturulan açıklamada, Kovid-19 tedbirleri kapsamında gerçekleştirilecek denetimlerle alakalı bütün valiliklere genelge gönderildiği belirtildi.

Genelgeye göre, Kovid-19 salgınıyla mücadelenin etkin olarak sürdürülebilmesi için yarın bütün il ve ilçelerde, bizzat valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, alakalı kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, köy/mahalle muhtarları, meslek odaları, genel ve özel kolluk görevlilerinin katılımı ile oluşturulan ekiplerce “Sağlık İçin Hepimiz İçin” mottosu ile hayatın bütün alanlarını kapsayacak şekilde genel denetimler gerçekleştirilecek.

Denetimler, yurttaşların yoğun olarak varolduğu başta kent içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları ile lokanta, kafe, restoranlar gibi yeme-içme ve eğlence yerleri olmak üzere, konaklama tesisleri, alış veriş merkezleri, piyasa yerleri, sosyete piyasaları, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, düğün ve nikah oluşturulan yerler, berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, otogarlar, taksiler, taksi durakları, park/piknik alanları, lunapark/tematik parklar ve plajlar, cadde ve sokaklar gibi bilumum hayat alanlarını kapsayacak.

Denetim ekipleri, her bir iş kolu ya da mekanın uzmanlık bilgi kapasitesi göz önünde bulundurularak alakalı kamu kurum ve kuruluşları, köy/mahalle muhtarları ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak şekilde belirlenecek.

Denetimlerde yurttaşların kalabalıklar durumunda bir araya gelebildikleri düğün, nikah, cenaze, taziye gibi etkinliklerle plajlar, cadde ve sokaklar, park alanları gibi yerlerde temizlik, maske ve fiziki uzaklık kurallarına uyulup uyulmadığına bilhassa ilgi edilecek.

Denetim faaliyetlerinin etkinliği ve görünürlüğü en üst civarda tutulacak. Denetimler esnasında vatandaşlara yönelik rehberlik edici ve bilinçlendirmeye yönelik etkinliklere ağırlık verilecek.

Hemen giderilebilir kalitede anlık uygulamalardan kaynaklı süreklilik taşımayan aykırılıklar için birinci ihlalde uyarı, ikinci ihlalde idari para cezası, iş yeri, taksi ve toplu ulaşım araçları için üçüncü ihlalde bir gün, dördüncü ihlalde 3 gün şeklinde etkinlik durdurma cezası teklifleri mülki yönetim amirine bildirilecek.

Halk sağlığı yönünden ciddi anlamda risk ve süreklilik alana getiren ya da kurallara/önlemlere aykırı davranışlarda ısrar edilen aykırılıklar için ise il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurullarınca belirlenecek cezalar mülki yönetim amirlerince uygulanacak.

Vali ve kaymakamlar doğrultusundan mahalli yönetimler, genel kolluk kuvvetleri, kamu kurum ve kuruluşları, köy/mahalle muhtarları ile meslek odaları arasındaki koordinasyon sağlanarak lüzumlu planlamalar yapılacak ve uygulamada rastgele bir aksaklığa alan verilmeyecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri