Genel

İçişleri Bakanlığı: 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarıyla ilgili yasaklama yok

 İçişleri Bakanlığı, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarıyla alakalı yasaklama kararının olmadığını, yeni tip kronavirüs (Kovid-19) salgını amacıyla birtakım önlemlerin alındığını bildirdi.

Abone Ol  
 

İçişleri Bakanlığı, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarıyla alakalı yasaklama kararının olmadığını, yeni tip kronavirüs (Kovid-19) salgını amacıyla birtakım önlemlerin alındığını bildirdi.

Bakanlıktan, “İçişleri Bakanlığınca 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarının yasaklandığı” iddiasına dair oluşturulan açıklama yapıldı.

Ulusal ve Resmi Bayramlar İle Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği hükümleri uyarınca icra edilen 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları ile alakalı Bakanlıkça alınan yasaklama kararının bulunmadığı aktarılan açıklamada, 19 Ağustos 2020 tarihli yazıyla oluşturulan düzenlemenin, Kovid-19 salgını ile mücadelede ortamında bulunulan denetimli sosyal yaşam süreci ortamında alınması gereken önlemlerin valiliklere bildirilmesi bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, bu çerçevede Kovid-19 salgını ile mücadele sürecinin başladığı andan itibaren başka dini ve resmi bayramlarda bulunduğu gibi bayram kutlamalarında kamu görevlileri başta olmak üzere yurttaşların fiziki uzaklık kurallarına aykırılık oluşturacak şekilde kalabalıklara amacıyla olunmaması amacıyla birtakım önlemlerin alınması ve detaylı kısıtlamalara gidilmesinin valiliklerden istenildiği belirtildi.

Benzer uygulamaların bu sene  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü uygulamaları ile Ramazan ve Kurban Bayramı bayramlaşma uygulamaları amacıyla de yapıldığı ifade edilen açıklamada, Kovid-19 salgınının tekrar ivme kazanmaya başladığı bu zamanlarda bulaşıcılığı çok yüksek olan hastalığın yayılımını azaltmak amacıyla her türlü etkinliğin tespit edilen kurallar kapsamında olası olan en kısa sürede tamamlanmasının bir mecburilik bulunduğu belirtildi.

Önümüzdeki zamanlarda 98’inci sene dönümü kutlanacak Zafer Bayramı’nın da ortamında bulunulan salgın koşullarına göre kutlanması, çelenk sunma ve şehitlik ziyaretlerinin asgari katılımla gerçekleştirilmesi, bunun dışındaki faaliyetlerin ise yüz yüze faaliyetler yerine bilhassa dijital imkanların kullanılarak yapılmasının salgınla mücadelenin bir gereği olarak karşıya çıktığı belirtildi.

Açıklamada, bu tarafta resmi programlarda resepsiyonların yapılmamasının da salgınla mücadele sürecinin bir gereği bulunduğu aktarıldı.

Salgının şehir, bölge, kişi, faaliyet gibi yayılımına göre hareket etmediğinin bilinmesi gerektiğine ilgi çekilen açıklamada, devletin ve özelinde İçişleri Bakanlığının her türlü önlem kararını bütün faaliyetler amacıyla hiçbir fark gözetmeden aldığı vurgulandı.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri