GenelKültür Sanat

İç savaşın parçaladığı yaşamları Türk Kızılay birleştiriyor

Türk Kızılay Toplum Merkezleri tarafından ''Aile Bağlarının Yeniden Tesisi'' çalışmaları kapsamında 2015 yılından bu yana Suriye'deki çoğunluğu çocuk, 35 kişi bulunarak Türkiye'deki aileleriyle buluşturuldu.

Abone Ol  
 

Türk Kızılay Toplum Merkezleri doğrultusundan ”Aile Bağlarının Yeniden Tesisi” çalışmaları kapsamında 2015 yılından bu yana Suriye’deki fazlalığı çocuk, 35 şahıs bulunarak Türkiye’deki aileleriyle buluşturuldu.

Türk Kızılay ailelerinin haber alamadığı, kaybolmuş ya da adres bilgi kapasitesi olamayan Suriyeliler için ”Aile Bağlarının Yeniden Tesisi” çalışmaları kapsamında Suriye içinde inceleme yapıyor.

Suriyeli ailelerin ayrı düştükleri yakınları ile çocuklarına kavuşma hayali, başvurdukları Türk Kızılay Toplum Merkezlerinin döneme girmesiyle gerçeğe dönüşüyor.

Suriye’deki iç savaş nedeniyle parçalanmış yaşamlar, Türk Kızılayın yürüttüğü fedakarca çalışmayla Türkiye’de birleştiriliyor.

”35 Suriyeli Türkiye’de yakınlarına kavuştu”

Türk Kızılay Hatay Toplum Merkezi Yöneticisi Onur Karataş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2015 yılından bu yana 35 Suriyelinin ailelerine kavuşturulduğunu kaydetti.

Suriye’deki insani krizin ortaya gelmesi ile aile bağlarının tekrar tesisi birimine çok sayıda başvuru olduğunu izah eden Karataş, Türk Kızılay Toplum Merkezleri doğrultusundan Suriyeli ailelerin bir araya getirilmesi için yoğun çaba sarf edildiğini söyledi.

Karataş, ”Aile bağlarının tekrar tesisi konusu ile ilgili saha çalışmalarımız devam ediyor. Kayıp ya da ailesinden haberdar olamayanların başvuruları alınarak işlemler başlıyor. 35 ailenin Türkiye’de birleştirilmesinin yanı sıra 1017 bireyin de mektubu ailesine ulaştırıldı.” dedi.

Türk Kızılayın, göç yolunda ayrı düşmüş her milletten göçmene bu hizmeti verdiğini altını çizen Karataş, uzun aradan sonra ailesine kavuşan ailelerin mutluluklarına tanık olmanın paha biçilemez olduğunu sözlerine ekledi.

Türk Kızılay Hatay Toplum Merkezi Sosyal Hizmet Eksperi Mehmet Emin Küskün de aile bağlarının tekrar tesisi kapsamında çalıştıklarını anlattı.

Merkez olarak çoğu değişik alanda hizmet vermeye gayret ettiklerini belirten Küskün, aile bağlarının tekrar tesisi, kayıp inceleme ve aile mesaj iletimi konularında çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

”Bir ailenin daha mutluluğuna ortak olduk”

Yakın vakitte Reyhanlı’da bir aile birleşimini gerçekleştirdiklerini açıklayan Küskün, şu şekilde konuştu:

”Bu tür kavuşmalar bizim için de çok önemlidir. Duygusal olarak görülmeye değer bir an, babası vefat eden 2 yaşındaki Suriyeli Ahmed, 1,5 senedir ayrı düştüğü annesine kavuşturuldu. Ahmed’in annesine Reyhanlı’daki kavuşmasında duygu dolu anlar yaşandı. Bizlere ulaşan ailelere lüzumlu bilgilendirmeler ve seminerler veriyoruz. Kayıp ve aile birleşimi için bütün toplum merkezleriyle 168 davet merkezine başvurute bulunulabiliyor. Ailelerin yakınlarına ve çocuklarına kavuşmaları için toplum merkezi olarak çalışmalara Aralıksız devam edeceğiz.”

”Mutluluklarına tercüman olmak çok özel bir duygu”

Türk Kızılay Hatay Toplum Merkezi Etkileşim Odak Kişisi Songül Yıldız Karanfiloğlu da evladından ayrı düşen bir annenin mutluluğuna ortak olmanın sevincini yaşadığını belirtti.

Sınır ötesi ekibimizle gerçekleştirmiş olduğumuz aile birleşimine tanıklık ettiği için mutlu olduğunu ifade eden Karanfiloğlu, ”Aile birleşiminde tercüman olarak vazife aldım, birleşme ardından annenin duygularına tercüman olmak bana çok özel hissettirdi. Emeği geçenlere teşekkür ederiz.” dedi.

Kızılay Toplum Merkezlerinin aile birleşimi çalışmalarında İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, sınır illerin valilikleri, Türk Kızılay Ülke Alan Koordinatörlüğü ile iş birliği yapıldığı belirtildi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri