Kültür Sanat

İç Anadolu’nun ‘Efes’i olmaya aday Mokissos Antik Kenti ayağa kaldırılmayı bekliyor

Helenistik döneme kadar uzanan antik coğrafyası ve tarihi ile 'bölgenin Efes Antik Kenti' olmaya aday Antik Mokissos Şehri (Nora) ziyaretçilerini bekliyor. 

Abone Ol  
 
63 / 100

İç Anadolu’nun “Efesi” olmaya aday Mokissos Nora Antik Kenti ziyaretçilerini bekliyor

Helenistik devreye kadar uzanan antik coğrafyası ve tarihi ile ‘bölgenin Efes Antik Kenti’ olmaya aday Antik Mokissos Şehri (Nora) ziyaretçilerini bekliyor.

Aksaray’ın Helvadere beldesinde Hasan Dağı eteklerine kurulan Mokissos Antik Kenti, eşi benzeri olmayan natural güzelliklerinin yanı sıra anıtsal Roma mezarları, 4. yüzsenedan 7. yüzsenea kadarki kagir kiliseleriyle ziyaretçilerini tarihin derinliklerine götürüyor.

Kapadokya bölgesinin en büyük antik şehirlerinden birisi olan ve şu zamana kadar kadar iyi korunan Mokissos, natural bazalt bloklarıyla inşa edilen konutlar, düzgün kesme taştan anıtsal mezarlar, kiliseler ve sarnıçlardan oluşuyor.

19. yüzsenedaki batılı seyyahların gezi anıları ve 20. yüzsenesin başlarındaki bilim insanlarının araştırma raporları vasıtası ile tanınmaya başlayan Nora’da, 30 sene aradan sonra çalışmalar tekrar başladı.

Araştırma, haritalama ve mimari belgeleme çalışmaları tamamlanan antik şehirde, 2021 senesi mayıs ve haziran ayları gibi kazı çalışmalarına başlanacak.

“Bizden önceki araştırmaciler burada bin sivil konut belirleme etmişler”

Projenin bilimsel danışmanı Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Besim Tolga Uyar, , Nora’nın tarihinin, Helenistik devreye kadar uzanabileceğini söyledi.

Bölgede 1990’lı senelerde bir Alman bilim insanı başkanlığında araştırma yapıldığını anımsatan Uyar, şu verileri verdi:

“Ören yerindeki en eski buluntular olan pagan mezarları, milattan sonra 1. ile 3. yüzsenea tarihleniyor. Ardından 5. yüzsenedan itibaren ve bilhassa 6. ve 7. yüzsenelerde bu pagan mezarlarının üstüne çok büyük bir şehir inşa ediliyor. Bu şehirin kurulması devresinin siyasi ilişkileriyle alakalı. Bizden önceki araştırmaciler burada bin sivil konut belirleme etmişler. Bu yapılar şehirin o dönemdeki nüfusu ile ilgili bizlere düşünce veriyor. Bu yapıların dışında 32 iyi korunmuş kilisemiz var. Kemerli Kilise bunlardan en iyi halde olanı. Sarnıç yapılarımız var. Tüm bu yapıların birbiriyle ulaşımının sağlandığı sokaklar, geçitler bulunuyor.”

“Sit kısmının haritasını çıkardık”

Uyar, kazı çalışmalarında ilk başta şehirin tarihinin ne kadar eskiye gittiğini araştıracaklarını ifade etti.

Kapadokya bölgesi ortamında yer alan bu kadar mühim bir yerin bugüne kadar atıl halde kalmasının muazzam olduğuna ilgi çeken Uyar, şunları kaydetti:

“Büyük bir alana ve çok çarpıcı mimariye sahip. Doğal sit kısmı olarak müthiş bir konumda. Nora Antik Şehri İç Anadolu’nun ‘Efes Antik Kenti’ olmaya aday bir yer. Tabii ki ölçek ve mimari olarak kendisine has yapısı var. Antik şehrimiz, Aksaray’a dair çok mühim şeyler söyleyecek. Bu yaz Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle 1,5 aylık çalışma yaptık. Sit kısmının haritasını çıkardık. İl Kültür Müdürlüğü ve Aksaray Müze Müdürlüğü ekipleriyle etraf düzenlemesi çalışmalarını yaptık. Artık buraya gelen ziyaretçilerimiz sit kısmının girişinden çıkışına kadar yönlendirme tabelaları ve gezi yolu vasıtası ile şehirin mühim bölümlerini gezebilecek.

Ihlara Vadisi’ne 11 kilometre uzaklıktayız. Yılda 500 bin bireyin ziyaret ettiği Ihlara Vadisi’ne çok yakın konumdayız. Bu anlamda burayı bir tüm olarak düşünmek gerekiyor. Ihlara’yı ziyaret eden turistlerin yüzde 10-15’i buraya gelse çok büyük katkı sunar.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri