Ekonomi

Huawei Geliştirici Konferansı başladı

Huawei Geliştirici Konferansı 2020 açılışında, HarmonyOS 2.0, EMUI 11, HMS, Huawei HiLink ve Huawei Research amacıyla gelecek büyük güncellemeler duyuruldu.

Abone Ol  
 

Huawei açıklamasına göre, güncellemeler, kullanıcılar amacıyla ilerlemiş ve yenilikçi kullanıcı deneyimleri sağlamaları amacıyla küresel geliştiricileri ve ekosistem ortaklarını daha da destek veriyor. Etkinlikte Huawei’nin bütün senaryo tecrübesine katkıda bulunacak 6 yeni ürün de tanıtılacak. Bu ürünler arasında Huawei MateBook X, Huawei MateBook 14, Huawei Watch GT 2 Pro, Huawei Watch Fit, Huawei FreeBuds Pro ve Huawei FreeLace Pro yer alıyor.

Huawei Geliştirici Konferansı, 3 gün süresince Huawei, Lakeside Talks, Tech. Hour, Tech. Sessions ve Codelabs gibi detaylı etkinliklerle dünyanın dört bir yhemenn geliştiricileri bir araya getirecek. Etkinlikler, geliştiricilere etkileşim kurma, iş birliği yapma ve her kullanıcıya akıllı bütün senaryo deneyimleri getirmenin yollarını keşfetme fırsatları sağlayacak.

Açıklamada görüşlerine yer verdiği Huawei Tüketici Elektroniği Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Richard Yu, “Huawei’nin ekosistem geliştirmedeki atılımı, küresel geliştiriciler ve iş ortaklarının kuvvetli desteğinin bir sonucudur. Huawei, esas teknolojileri, program ve donanım becerilerini geliştiricilere tamamıyla açacak ve bütün senaryolara yönelik akıllı bir ekosistemin daha çok inovasyonunu teşvik etmek amacıyla onlarla iş birliği yapacak. Yıldızlar, en karanlık gecede bile parlar. Geliştiricilerimizin her biri bir yıldızdır. Beraber görkemli bir grup yıldızı oluşturuyorlar. Bu, yolumuzu aydınlatacak.” ifadelerini kullandı.

 

– Tamamen açık kaynak

 

Huawei, bütün senaryo tecrübesi işletim sistemi HarmonyOS’u 2019’da duyurdu. O vakitten beri sistem amacıyla kuvvetli bir cihaz serisi geliştirildi ve hızlı cihaz keşfi, hemen bağlantı, donanım iş birliği ve aniden çok akıllı cihaz arasında kaynak paylaşımını kolaylaştırdı. Yazılım veriyolu, veri idaresi ve emniyet dahil olmak üzere sahip olunan dağıtılmış yeteneklerine kapsamlı bir yükseltme getirerek HarmonyOS 2.0’ı bugün duyurdu. Huawei ayrıca, geliştiricilerin on milyonlarca yeni aygıta ve kullanıcıya hızlı bir şekilde ulaşmasına imkân tanıyan uyarlanabilir bir UX çerçevesi de sunuyor.

En son güncellemeyle beraber HarmonyOS, resmi olarak açık kaynak olacak ve geliştiriciler emülatörlere, SDK paketlerine ve IDE araçlarına erişebilecek. OpenAtom Vakfı’na bağışlanan açık kaynak projesi, 2020’nin sonucunda ilk olarak Çinli geliştiriciler amacıyla plan edilen mobil HarmonyOS beta sürümü ile aşamalı olarak lanse edilecek.

Huawei Tüketici Elektroniği Grubu CEO’su Richard Yu, “Bugünden itibaren HarmonyOS tüketimi, akıllı TV’ler, giyilebilir aygıtlar, arabalar ve daha çoğu gibi 128KB-128MB IoT cihazlarına açık. Nisan 2021’de 128MB-4GB aygıtlara tüketimi açacağız ve Ekim 2021’de HarmonyOS 4GB üstü aygıtlar amacıyla kullanmak mümkün duruma getireceğiz.”değerlendirmesinde bulundu..

HarmonyOS’taki dağıtım teknolojisine dayanan EMUI 11, akıllı telefonların ötesinde etkileşim sağlıyor. Akıllı aygıtların HarmonyOS tabanlı IoT aygıtlarıyla etkileşime girmesine izin sunarak görünümlü arama amacıyla daha büyük ekranlı bir aygıtın kamerasını kullanmak da dahil olmak üzere, kullananlara benzersiz bir bütün senaryo tecrübesi sunuyor. Süreç, akıllı telefon ve HarmonyOS tabanlı akıllı telefon ev aygıtları arasındaki temassız bağlantıyı güçlendirilerek ekran projeksiyonunu ve daha çoğunu sağlar. EMUI 11, ileride HarmonyOS’a yükseltilebilir.

 

– Dünyanın en büyük üçüncü mobil program ekosistemi

 

Dünya genelinde 1,8 milyondan çok kayıtlı geliştiricinin desteği sayesinde HMS (Huawei Mobil Servisleri) bir sene içersinde süratle üçüncü en büyük küresel mobil program ekosistemi durumuna geldi. Huawei AppGallery şu anda HMS Core ile birleşik 96 binden çok uygulamaya ve 490 milyondan çok küresel aktif kullanıcıya sahip. Ayrıca, Ocak-Ağustos 2020 arasında 261 milyar program indirmesi ve dağıtımı gerçekleşti.

 

HMS Core 5.0 Haziran 2020’de pazara sürüldüğünden bu yana, 7 ana kısmı amacıylae alan açık kaynak yetenekler, geçtiğimiz sene HDC’den 14 Kit’ten 56 Kit’e artırılırken, API adedi 885’ten 12.981’e yükseldi. Bir sene içersinde HMS Core, ekosisteme değişiklaştırılmış ve yenilikçi faydalar gerçekleştiren detaylı yetenekler sundu. Örneğin, grafik bölümündeki CG Kiti grafikleri, görüntü niteliğini ve tecrübesi iyileştirmenin yanı sıra oyun ekranı oluşturma verimliliğini de iyileştiriyor. Uygulama Hizmetleri kategorisindeki koordinat kiti, metre ve santimetreye kadar değişik senaryolarda koordinatlandırma doğruluğu gereksinimlerini karşılıyor.

 

Huawei, esas program ve donanım becerilerini tamamıyla açık kaynak yapmaya kararlı. Uygulama geliştirmede yeniliği hızlandırmak amacıyla göz atma, arama, harita, ödeme, reklam kitleri gibi esas program hizmetlerini açık kaynak yaptı. Huawei, aynı vakitte birinci sınıf kamera yetenekleri, etkileşim ve transfer araçları gibi donanım becerilerinin yanı sıra önde gelen saklılık ve emniyet koruma becerilerini de açık kaynak yaptı. Bunlar vasıtasıyla Huawei, geliştiricilerin değişik kategorilerde yeni kuşak ve çok sevilecek yenilikçi programlar yaratmalarını gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

 

Huawei ayrıca, alakalı danışmanlık hizmeti, ulusalleştirme, entegrasyon, pazarlama ve kampanya hizmetleri sağlayarak geliştiricilerin Çin ve başka küresel pazarlardaki iş fırsatlarını keşfetmelerine yardımcı olmak amacıyla kapsamlı destek sunuyor.

 

– Geliştirici hizmetleri genişliyor

 

Huawei, geliştirici hizmetlerini genişletmeye devam ediyor. Huawei, küresel geliştiricilere hizmet vermek ve etkinleştirme, test ve sertifika hizmetleri sağlamak amacıyla Rusya, Polonya ve Almanya’da üç küresel ekosistem iş birliği laboratuvarı inşa ediyor. Geliştiricilerin daha iyi büyümesine ve yenilik yapmasına yardımcı olmak amacıyla ulusal hizmetler ve platformlar gerçekleştiren Romanya, Malezya, Mısır, Meksika ve Rusya’da da 5 küresel geliştirici hizmet merkezi kurulacak.

IoT aygıtlarının standartlaştırılmış dili olan HiLink, değişik marka ve yapımcıların IoT aygıtları arasındaki engelleri ortadan kaldırarak aygıtların basitçe bağlanabileceği ve problemsiz bir şekilde etkileşim kurabileceği birleşik bir platform sağlıyor.

 

Bu sene 5 esas alanda (bağlantı, etkileşim, operasyon, çözüm sağlayıcı ve kimlik doğrulama) Huawei HiLink’e güncellemeler yapılacak. Amaç, bütün senaryo donanım ekosistemini etkinleştirmek amacıyla milyarlarca IoT aygıtın daha basit bağlanmasını, daha basit yönetilmesini ve denetim edilmesini, netice olarak problemsiz bir şekilde etkileşime girmesini sağlamak. Şu anda, Smart Life Uygulaması’nın kümülatif 400 milyon indirilmesiyle 50 milyon aktif kullanıcı, her gün 1 milyardan çok bütün senaryo aygıt etkileşim arzusuna katkıda bulunuyor.

Otomobil aynı vakitte IoT sanayisinin esas ilkelerinden biri. HiCar platformu otomobil sanayisini güçlendirmeye devam edecek. HiCar, şu anda 150’den çok araba modeli ile iş birliği yapıyor. Bu sayıdan çok daha çoğu da düzenleme aşamasında. Huawei, IoT donanım ekosisteminin büyümesini amaçlıyor. HiLink platformuna erişimi olan daha çok aygıt sağlayarak IoT geliştirmeyi daha basit ve verimli duruma getirmeye çalışıyor ve Huawei’nin IoT pazarında sanayi liderliğini kurmada ortaklarını eş vakitli olarak destek veriyor.

Ön uç incelemelera yoğunlaşan Huawei Research ise Huawei Araştırma Kiti ve Huawei Araştırma Bulutu olmak üzere iki esas platform özelliğini kullanıma sunuyor. Bu yetenekler, verimli yenilikçi inceleme süreçlerini basitlaştırdığı gibi, teknolojik atılımları süratlendırıyor, program inovasyonunu kuluçka döneminde destek veriyor ve netice dönüşümünü süratle gerçekleştiriyor. Sonuç olarak, bilimsel inceleme kurumları, inovasyon kurumları, sanayi kuruluşları, tıbbi kurumlar ve başka sanayi ortakları desteklenerek bütün sektörlerden sanayilerin gelişmesi sağlanıyor.

 

Huawei, aktif sağlık bölümünde toplanan sağlık incelemesi bilgilerinin doğru ve detaylı olmasını sağlayarak kalp sağlığı incelemelarına yardımcı oluyor. “Seyahat Güvenliği” bölümünde, mobil ve giyilebilir aygıtlar, çarpışma engelleme sistemi ve sürücü yorgunluğu gibi yeni güvenilir sürüş teknolojilerini getirmek amacıyla otomobil yapımcıları ile iş birliği yapıyor. Huawei, “Ev Yaşam” bölümünde düşme algılama, endüktif olmayan solunum izleme ve uzamsal koordinatlandırma gibi özellikler sağlamak amacıyla çok aygıtlı kablosuz algılama yeteneklerinden yararlanıyor.

 

Huawei, program ve donanım ekosistemini ileriye taşımaya devam edecek. Temel teknolojiler ile yetenekleri daha da genişletmeyi ve küresel geliştiricileri ile ortakları beraber yeni imkânlar yaratmaları amacıyla desteklemeyi taahhüt ediyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri