GenelSağlık

Hipertansiyon tedavisinde sağlıklı yaşam tarzı önemli

Medicana Bahçelievler Hastanesi Kardiyoloji Eksperi Dr. Kadir Topçu, hipertansiyon için tedavi planlamasında hayat tipi değişiklikleri ve bu yeterli olmazsa ek olarak ilaç tedavisi olmak üzere iki esas yaklaşım olduğunu bildirdi.

Abone Ol  
 
38 / 100

Medicana Bahçelievler Hastanesi Kardiyoloji Eksperi Dr. Kadir Topçu, hipertansiyon için tedavi planlamasında hayat tipi değişiklikleri ve bu yeterli olmazsa ek olarak ilaç tedavisi olmak üzere iki esas yaklaşım olduğunu bildirdi.

Medicana Bahçelievler Hastanesi’nden yapılan açıklamada, son dönemde evde bulunulan süren de yükselmesi ile hareketsizliğe niçin olan koronavirüsün, dolaylı yoldan yüksek tansiyona niçin olabildiği ve tedavisinde dikkatli olunması gerektiği belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verdiği Medicana Bahçelievler Hastanesi Kardiyoloji Eksperi Dr. Topçu, yüksek tansiyon rahatsızlığı teşhis edilen hastalara yönelik önerilerde bulundu.

Topçu, “Kalbin her kasılması ve içindeki kanı pompalaması ile bir arada damar duvarında meydana gelen basınç sistolik kan basıncı, kalp atımları arasındaki sürede kan damarlarında meydana gelen basınç ise diyastolik kan basıncı olarak adlandırılır. Elektronik ya da manşon ve steteskop vasıtası ile teşhis edilen bu değerlerin teşhis edilen sınırların üstünde yer alması, yüksek kan basıncı (hipertansiyon, yüksek tansiyon) olarak ifade edilir.” değerlendirmesinde bulundu.

– Hipertansiyonun niçinleri

Yüksek tansiyonun, bir kişinin teşhis edilen kan basıncı değerlerinin hastane ölçümünde normal olarak kabul edilen aralığın üst sınırı olan 140/90 milimetre civa değerlerinin üstünde teşhis edilmesi olduğunu açıklayan Topçu, “Tansiyon ölçümlerinde ilk olarak söylenen değer halk arasında büyük tansiyon olarak tanınan sistolik kan basıncı manasına gelirken, ikinci söylenen değer ise ufak tansiyon olarak tanınan diyastolik kan basıncıdır. Bir kişide bu değerlerin sırayla 140-159/90-99 arasında ölçülmesi ‘evre 1 hipertansiyon’, yapılan ölçüm sonucunun 160-179/100-109 ya da üstünde teşhis edilmesi ‘evre 2 hipertansiyon’ ve 180/110 ya da üstünde teşhis edilmesi ise ‘evre 3 hipertansiyon’ ismini alır.” ifadelerini kullandı.

Topçu, hipertansiyon nedenlerinin kendi ortamında iki takımda incelendiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Birincil hipertansiyon vakit ortamında ilerleyen ve altta yatan niçinin meydana çıkarılamadığı tansiyon türüdür, esansiyel hipertansiyon da denir. Yüksek tansiyona sahip kişilerin büyük fazlalığı bu takım ortamında yer alır. Ailesel geçiş gösterebilen birtakım kalıtsal özellikler birincil hipertansiyona yatkınlık oluşturabilir. İkincil hipertansiyon ise yüksek kan basıncına niçin olan rahatsızlığın teşhis edildiği durumlarda kullanılan terimdir. Böbrek hastalıkları, doğuştan gelen kalp hastalıkları, tiroit bezi ile alakalı rahatsızlıklar, böbrek üstü bezi sorunları ya da birtakım ilaç ya da madde kullanımları gibi niçinlerle meydana çıkan yüksek kan basıncı bu takım ortamında değerlendirilir.”

– “Lif seviyesi yüksek ve bitkisel besinler tüketilmeli”

Dr. Kadir Topçu, her hastanın kendisine has özellikler içerdiğini, bundan dolayı kişiselleştirilmiş tedavi yaklaşımlarının yüksek tansiyon için ön planda olduğunu vurgulayarak, hipertansiyon için tedavi planlamasında hayat tipi değişiklikleri ve bu yeterli olmazsa ek olarak ilaç tedavisi olmak üzere iki esas yaklaşım olduğunu aktardı.

Topçu, doktorun önerileri tarafında kişinin hayat tipinde değişiklik yapmasının, yüksek tansiyonun tedavi planlanması ortamında yer alan iki esas yaklaşımdan birincisi ve en mühimi olduğunu ifade etti.

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemine işaret eden Topçu, hastalıkla mücadele için yapılması gerekenleri şu şekilde sıraladı:

“Lif seviyesi yüksek ve daha ziyade bitkisel kökenli besinlere ağırlık sunarak beslenme, derli toplu fiziksel etkinlik uygulamak ki en sık önerdiğimiz egzersiz olan hafif tempolu ve mümkünse her gün ya da en az gün aşırı ve tekrar mümkünse en az yarım saat sürecek yürüyüşler uygulamak, kilo denetimi ve en makul kiloya inecek şekilde kilo düşümü, tuz alımının kısıtlanması ve yalnızca yemeklerde değil, her türlü tuzlu gıdadan uzak durulması, tütün ve tütün mamullerinin kullanımının azaltılması ve hem de kesilmesi kan basıncının normal sınırlara gerilemesi için uygulanabilecek uygulamalar arasında yer alır. Bu tür hayat tipi değişiklikleri çok mühim olup ilaç kullanan hastalarda ilaca olan gereksinimi azaltır ve hem de ortadan kaldırabilir.

Kişinin hayat tipi değişikleri ile istenilen düzeyde sonuç alınamaması durumunda yüksek tansiyonun denetimi suretiyle doktor doğrultusundan birtakım ilaçların reçetelendirilmesine başvurulabilir. Bu hususta yararlanılan tansiyon civarına ve kişinin sahip olunan haline ve eşlik eden mümkün hastalıklarına makul olarak doktor doğrultusundan seçilebilecek çoğu değişik ilaç grubu vardır.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri