Teknoloji

Hindistan’tan Çin’e Mobil Uygulama Ambargosu

Hindistan Çin arası gerginlik sonucunda mobil ambargo uygulandı

Abone Ol  
 

Aralarında uzunca bir süredir ciddi gerilim bulunan Hindistan ve Çin arasında yaşanan son gelişme günümüz devletler arası ilişkilerin de farklı bir boyuta taşındığının kanıtı niteliğinde oldu. Hindistan, Çin ile bağlantılı olduğu bilinen 59 adet mobil uygulamayı yasakladığını duyurdu.

Hindistan, bir süredir politik, askeri ve ekonomik bağlamda ciddi sorunlar yaşadığı Çin’le bağlantılı 59 mobil uygulamayı yasakladığını ilan etti. Söz konusu yasaklama kararının Hindistan’ın egemenliği, savunması ve kamu düzeninin korunması adına alındığı belirtildi.

Hindistan’da bulunan İletişim, Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, ulusal egemenliklerine ve güvenliklerine tehdit niteliği taşıdığı için Çin’le ilişkili olduğu bilinen 59 adet mobil uygulamayı yasakladı.
Hindistan’tan Çin’e Mobil Uygulama Ambargosu 2 – mobil ambargo

TikTok, We Chat Gibi Uygulamalar da Listede

İki ülke arasındaki gerginlik ışığında Hindistan tarafından yasaklanan mobil uygulamalar arasında Tik Tok, Share it, Cam Scanner, We Chat, Xender, Clean Master ve UC Tarayıcı gibi oldukça sık kullanılan uygulamalar da yer alıyor.

Hindistan hükümeti ve İletişim, Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından bahsi geçen 59 adet uygulamanın, kullanıcılarının kişisel bilgilerine erişim hakkının bulunduğunu ve bu sebeple ülke güvenliği hakkında çeşitli bilgileri ele geçirme riskinin olduğunu savunuldu. Çin hükümetiyle açık bir ilişkisi bulunduğunu bilinen söz konusu uygulamaların bu nedenle yasaklandığı ve engellendiği belirtildi.

ABD de Dava Açmıştı

Geçtiğimiz aylar içerisinde ABD tarafından da kullanıcı bilgilerini ele geçirdiği ve Çin’e sattığı iddiası ile dünya çapında pek çok kullanıcısı bulunan Tik Tok’a uluslararası mahkemelerde dava açılmıştı. Konu ile ilgili Amerikalı yetkililer Tik Tok gibi bazı uygulamaların kişisel bilgileri direkt olarak Çin hükümetine sattığını ve Çin’de hükümette bulunan Komünist Parti’nin de bu verileri dünya çapında kaos ve husursuzluk çıkartmak adına kullandığını belirtmişti. Son olarak Hindistan da benzer bir adımın gelmesi ile birlikte dünya çapında söz konusu mobil uygulamaların kullanıcılar tarafından sorgulanmasının gerektiği dile getirilmeye başlandı. Bu yeni davalar, uluslararası ilişkilerin yapısının da günümüz teknolojik gelişmeleri ışığında dönüşüme uğradığının kanıtı niteliği taşıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri