GenelGündem

HES kodu hayatın her alanında

Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında, yurttaşların mekanlarındaki risk hallerine bakabilmelerine, hastalıktan korunmalarına imkân tanıyan, koronavirüs tanılı ya da temaslıların izolasyonunu gerçekleştiren "Yaşam Eve Sığar" (HES) mobil programı yaşamın her bölümünde kullanılıyor.

Abone Ol  
 
62 / 100

Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında, yurttaşların mekanlarındaki risk hallerine bakabilmelerine, hastalıktan korunmalarına imkân tanıyan, koronavirüs tanılı ya da temaslıların izolasyonunu gerçekleştiren “Yaşam Eve Sığar” (HES) mobil programı yaşamın her bölümünde kullanılıyor.

Salgının sonrasında mobil program ile koronavirüs denetim ve takibini yurttaşların hizmetine yayınlayan Sağlık Bakanlığı, denetimli sosyal yaşam için “HES kodu” programını başlattı.

Şehirler arası seyahatlerde, iş bölgelerinde ve bireysel etkileşim gerektiren bütün kamusal mekanlarda kullanılmaya başlanan HES kodu, kısa vakitde yaşamın bütün alanlarına yayıldı.

Bu çerçevede, 30 Mayıs’ta illere gönderilen genelgeyle kentler arası toplu ulaşım araçlarıyla (uçak, tren, otobüs) yapılacak seyahatlerde, “Yaşam Eve Sığar” programı üzerinden kod alındıktan sonra biletlemelerin yapılması zorunluluğu getirildi. Şehirler arası yolcu nakliyeciliği yapan firmalar, her türlü biletleme işleminde HES kodu talep etmeye başladı.

Salgın döneminde tedbirlerini artıran Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) de sınavlarda vazife alacaklardan HES kodu talep etti.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ise 1 Eylül’den itibaren ziyaretçilerin cezaevlerine HES koduyla giriş yapmalarını kararlaştırdı.

İl Umumi Hıfzıssıha Kurulları da koronavirüs tedbirleri kapsamında, kamu kurum ve kuruluşlarına girişlerde HES kodu programının kullanılmasına karar verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile HES programı üzerinden özel bir program hazırlayarak okullarda yaşanabilecek sağlık sorunlarının takibine başladı. HES kodları öneme alınarak okulda bir kişide sağlık sorunu olduğunda okul yöneticilerinin telefonuna otomatik olarak SMS gönderecek sistem, lüzumlu tedbirlerin gecikmeksizin alınmasını sağlıyor.

Toplu ulaşım ve konaklamada da HES kodu istenecek

Son olarak kent içi toplu ulaşımda ve konaklama tesislerinde de HES kodu zorunluluğu getirildi.

Bu kapsamda, başta belediyeler olmak üzere, alakalı kurum ve kuruluşları, şahsa özel duruma getirilmiş elektronik/akıllı seyahat kart sistemleri ile Sağlık Bakanlığı HES programı arasında lüzumlu entegrasyonları sağlayacak.

Böylece, kent içi toplu ulaşım araçlarıyla oluşturulan yolcu nakliyeciliğinda da HES koduna göre bireylerin takibi yapılacak.

Tüm konaklama tesislerinde müşterilerden istenecek HES kodu da salgınla mücadelede etkin rol oynayacak.

HES kodu nasıl alınıyor?

HES kodu, “Yaşam Eve Sığar” mobil programı üzerinden, “HES kodu işlemleri” seksiyonuna girilerek alınabiliyor. Sonrasında “HES kodu oluştur” butonuna tıklanarak ve kod kullanım zamanı seçilerek kod oluşturuluyor.

Uygulamada kod üretimi, imal edilen kodun vakit ile kısıtlanması, paylaşılması, silinmesi gibi bütün yönetim, yurttaşların kendi denetiminde.

Vatandaşlar, Yaşam Eve Sığar programı üzerinden dilediği sayıda kod üretebiliyor. Hangi kodun hangi kurumla paylaşıldığına dair liste görüntülenebiliyor.

HES kodu bunun dışında kısa mesaj ile de alınabiliyor. Kısa mesaj ile HES kodu alabilmek için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım zamanı (gün adedi olarak) yazılıyor ve 2023’e SMS olarak atılabiliyor.

“Yaşam Eve Sığar” programı, Play Store ve App Store üzerinden cep telefonlarına ücretsiz indiriliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri