Sağlık

Her Eve Lazım: Brokoli!

Pandemi döneminde yenilmesi gereken brokolinin faydaları saymakla bitmiyor

Abone Ol  
 

Herkes tarafından bolca tüketilmesi önerilen brokoli, lezzetinin yanında vücudumuza pek çok faydası bulunan bir lahana ailesi üyesidir. Bu kapsamda brokoli oldukça yararlı bir lif ve protein kaynağıdır.

Korona virüs salgını sebebiyle genel sağlık durumumuza daha çok dikkat etmemiz gereken bu süreçte insanların sıklıkla tüketebileceği en faydalı yiyeceklerden birisinin brokoli olduğu belirtiliyor. Demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve selenyumun yanında A, E, K, C ve B vitaminleri içeren brokoli, insan sağlığına oldukça faydalı bir gıda türüdür. Ayrıca zayıflamak isteyen vatandaşlar da brokoliyi sık bir şekilde tercih edebilir. Kansere karşı koruyucu etkisi bulunan ve her daim bağışıklık sistemini güçlü tutması ile bilinen brokoli, hem haşlanarak hem de çiğ bir şekilde tercih edilebilir.

Brokoli, yeşil çiçek tomurcukları olan dallı bir sebze çeşididir. Çiğ veya pişmiş her iki şekilde de tercih edilse de besin değerlerinin ve içerisinde taşıdığı yararlı mineral ve vitaminlerin tam anlamıyla alınabilmesi için çiğ tüketilmesi önerilmektedir.

Her Eve Lazım: Brokoli! 2 – brokoli yemek

Brokoliyi Tüketme Şekilleri

İçerisinde bulundurduğu sayısız yararlı vitamin ve mineral nedeniyle her insanın mutlak suretle tüketmesi gerektiği brokoli, kızartmadan, haşlamadan veya da çiğ şekilde tüketilmeden evvel iyice temizlenmesi amacıyla 10 dakika süre ile sirkeli suda bekletilip sonrasında bol suyla durulanması gerekmektedir. Eğer haşlanarak tüketilecek ise brokoli 5 – 6 dakikanın üzerinde ateşte kalmamalıdır. Haşlama işlemi uzadıkça brokolinin sahip olduğu insan sağlığı için son derece faydalı olan besin değerleri de o ölçüde azalır. Eğer brokolinin sahip olduğu besin değerlerinin, minerallerin ve vitaminlerin vücudunuza maksimum ölçüde fayda sağlamasını istiyorsanız brokoliyi çiğ bir biçimde tüketmek de fayda var. Bunun için de yukarıda belirtildiği gibi brokolinin 10 dakika kadar sirkeli suda bekletilip iyice temizlenmesi gerekmektedir.

Korona virüs pandemisi nedeniyle herkesin sağlık açısından daha hassas olduğu ve çok daha sağlıklı olmak için çaba harcadığı bu süreçte özellikle yaz günlerinde uzmanlar tarafından en sık tüketilmesi önerilen besinlerin başında brokoli geliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri