Genel

Her 5 kadından birinde migren görülüyor

Türk Nöroloji Derneği Baş Ağrısı Çalışma Grubu Moderatörü Prof. Dr. Sabahattin Saip' in açıklaması

Abone Ol  
 

Türk Nöroloji Derneği Baş Ağrısı Çalışma Grubu Moderatörü Prof. Dr. Sabahattin Saip, 12 Eylül Avrupa Migren Günü bundan dolayı AA muhabirine yaptığı açıklamada, migrenin insanlık tarihi vakitsince var olan bir sağlık problemi olduğunu söyledi.

Migren vakalarının her toplumda, her bölgede, her yaşta görülmekle beraber görülme sıklığı yönünden değişiklikler gösterdiğini, cinsiyet yönünden bakıldığında kadınlarda daha çok migren vakasına rastlandığını dile getiren Saip, şu şekilde konuştu:

“Migrenin, ülkemizde bilimsel çalışma grubumuz öncülüğünde yapmış olduğumuz toplum bazlı çalışmada 16,7 oranında gördüğünüz saptanmıştır. Bir diğer söyleyişle her 5 kadından birisinde, her 10 erkeğin birisinde görülmektedir. Türk Nöroloji Derneği Başağrısı Çalışma Grubu olarak amacımız, ilk olarak başta migren olmak üzere baş ağrıları konusu ile alakalı tanı ve tedavi yaklaşımları konusu ile alakalı meslektaşlarımıza daimi eğitim vermek ve güncellemektir. Diğer bir amacımızda halkı bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmaktır. Böylece doğru tanı ve tedavi yaklaşımlarına ulaşımlarını sağlamaktır. Bu amaçlara yönelik olarak kısa bir vakit evvel Sağlık Bakanlığı ile ortak bir tanı ve tedavi protokolü derledik ve yayınlandı.”

“Migreni anladıkça tedavi yaklaşımlarımız da değişmektedir”

Migrenin, ataklarla seyreden bir rahatsızlık olduğunu bildiren Saip, “Ataklar belli birtakım bölgesel faktörler, yiyecekler ile tetiklenir. Bu amaçla hastaların bilhassa tetikleyici faktörlerden uzak durmaları ideal olur. Düzenli bir hayat, öğün atlamamak, uykusuz kalmamak, aşırı gerilimden uzak durmak, irrite edici yiyeceklerden uzak durmak esas hayat şekli olmalı. Ülkemizin her bölgesinde üniversite ve devlet hastahanelerinde eksper nörologlar vazife yapmaktadır. Onlara başvurup tanı ve tedavi yardımı alabilirler.” diye konuştu.

Prof. Dr. Saip, migrenin var olma niçininin şimdilik tam olarak bilinemediğini ifade ederek, şu şekilde devam etti:

“Migrenin oluşmasıyla alakalı ve amaçlar konusu ile alakalı yoğun çalışmalar devam etmektedir. Genel olarak kalıtsal yatkınlık zemininde, bölgesel ya da bireyin içsel anlık değişkenlerine karşı refleks olarak meydana çıkmaktadır. Migreni anladıkça tedavi yaklaşımlarımız da değişmektedir. Yeni ilaçlar kullanıma girmektedir. Uygun zamanda, şahsa özel ilaçların tüketimi esas yaklaşımdır.”

“Migrende cerrahi ve akupunktur tedavisinin yeri yoktur”

Pek çok kimyasalı içersinde barındıran ilaçların, baş ağrısına ve migrene niçin olabildiğini işaret eden Saip, “Migren genel olarak ilaçlarla ve hayat koşullarının düzenlenmesiyle denetim altına alınabilir. İlaç tedavisi tek başına çözüm olmaz.” değerlendirmesinde bulundu.

Türk Nöroloji Derneği Baş Ağrısı Çalışma Grubu Moderatörü Prof. Dr. Saip, şunları kaydetti:

“Aksine şuursuz ağrı kesici tüketimi, başlarda yüz güldürebilir fakat vakitle kısır döngü meydana gelir ve kendileri baş ağrısına niçin olurlar. Ayda 5-6 adet ağrı kesiciden çok kullanılmamalıdır. Böyle bir gidişat varsa kesinlikle bir ekspere başvurulmalı ve destek alınmalıdır. Diğer mühim bir sorun daha bulunmaktadır ki migrende cerrahinin ve akupunktur tedavisinin yeri yoktur. Bu yöntemlerin etkinliğini gösterir bilimsel, delile dayalı çalışma meydana konulamamıştır.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri