Genel

Hemşire annenin evladı için verdiği hukuk mücadelesinde sevindiren karar

Mahkeme anneyi haklı buldu

Abone Ol  
 
60 / 100

Ankara Bölge İdare Mahkemesi, sağlık çalışanı annenin, evde solunum cihazına bağlı şekilde yaşamını devam ettiren, hidrosefali ve spina bifida hastası kızı amacıyla evlerine derli toplu bakım personeli gelmesi hedefiyle 4 sene evvel başlattığı hukuk mücadelesini haklı buldu.

Bir üniversite hastanesinde hemşire olarak vazife yapan anne Züleyha Kara, doğuştan omurilik gelişim sorunu “spina bifida” ve hidrosefali (beyin içersinde çok çok beyin ve omurilik sıvısının birikmesi neticesi meydana çıkan rahatsızlık) sebebiyle yaşamını cihazlara bağlı devam ettiren 10 yaşındaki evladı Ecrin amacıyla aşağı yukarı 4 sene evvel bu haldeki çoğu aileye de umut olacak hukuksal bir girişimde bulundu.

Kızını tek başına büyüttüğünü ve işte bulunduğu vakitlarda de evladına annesinin baktığını açıklayan Kara, yüzde 98 oranında ağır engelli olan, pansuman ve aspirasyon gibi günlük tıbbi bakım gereksinimleri tespit edilen ve yalnızca özel bir mama ile beslenebilen Ecrin’e tıbbi olarak derli toplu evde bakım personeli sağlanması amacıyla gönüllü bir avukat vasıtasıyla Ankara 9. İdare Mahkemesine başvurdu.

Başvurusunda evladının bakımının sağlık bölümünde eksper bir personel doğrultusundan yapılabileceğine ilgi çeken Kara, annesine tıbbi bakım ve müdahaleyi öğrettiğini ama yaşı ve sağlık hataları sebebiyle her vakit Ecrin’le beraber olamadığını anlattı. Kara, bunun dışında eve derli toplu bakım hemşiresi çağıracak parasal güce de sahip olmadığını belirtti.

Mahkeme anneyi haklı buldu

Ankara 9. İdare Mahkemesi, 19 Eylül 2019’da aldığı kararla, annenin Ecrin amacıyla evde bakım kapsamında bakıcı verilmesi talebiyle yaptığı başvuruyu haklı buldu.

Mahkeme Ecrin’in engel haline ve yaşadığı zorluğa ilgi çekerek, “Davalı idareler doğrultusundan her ne kadar davacının evde bakım hizmeti kapsamında bakıcı verilmesi talebinin kendilerine sağlık personeli tahsis edilmesi halinda değerlendirileceği belirtilmiş olsa da sosyal devlet ilnetin natural neticesi olarak çocukların korunmasını sağlamak amacıyla lüzumlu tedbirlerin alınması devletin esas yükümlülüğüdür. Bedensel, zihinsel ve ruhsal engelleri namacıylaiyle yaşama gereklerine uyamama halinda olan engelli bireylerin bakımının yapılması ve rehabilitasyon hizmetlerinden yararlandırılması esastır, engellilere ikametgahlarında evde bakım hizmeti verilebilir ve ailelerinin yanısıra evde bakımları evvelliklidir.” kararını verdi.

Kararda bunun dışında 4 sene süresince personel tahsisi yapılmamasının dava hususu işlemlerin gerekçesi olamayacağı da vurgulandı.

İstinaf son noktayı koydu

Mahkemenin bu kararına uygulanan itiraz neticesinda husus istinaf mahkemesine taşındı.

Ankara Bölge İdare Mahkemesi 11. İdari Dava Dairesi (istinaf mahkemesi) yaptığı araştırma neticesinda, Ankara 9. İdare Mahkemesince verdiği kararın usül ve yasa hükümleri ile hukuka ideal bulunduğuna, İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 45/6. maddesi uyarınca net olarak karar verdi.

Mahkeme, alınan kararın kaldırılmasını gerektiren bir namacıyla bulunamadığından istinaf müracaatını reddetti.

“Karar, çoğu birey ve yakınları amacıyla emsal niteliğinde”

İstinaf mahkemesinden çıkan bu kararın sevincini yaşam sürdüren anne Züleyha Kara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Sadece kızım değil bu şekilde evinde bakılan yüzlerce çocuk, erişkin fert var. Davayı kazanmış olmaktan çok mutluyum. Bu karar, kızım, onun gibi yatağa bağlı yaşamını devam ettiren çoğu sürü birey ve yakınları amacıyla büyük bir umut kapısı araladı. Emsal niteliğinde.” ifadesini kullandı.

Yaptıkları başvurunun kızının tıbbi bakımı amacıyla bulunduğunu altını çizen Kara, “Karar ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileri gelip bizimle ilgilendiler, kendilerine teşekkür ediyorum. Ancak şu anki yönetmelik gereği yalnızca evde bakım destek personeli verebileceklerini ifade ettiler. Bu personeller ne yazık ki tıbbi bakım yapma yetkisine sahip değiller.” dedi.

“Yönetmelik düzenlemesinin yaşama geçirilmesini rica ediyorum”

Anne Züleyha Kara, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Kızımın derli toplu ağız bakımı, akciğerinin temizlenmesi, mideden beslenmesi, bağlı bulunduğu cihazların derli toplu takibi gerekiyor. Hem de solunumuyla alakalı sıkıntılar olabiliyor, vakit vakit morarma yaşayabiliyor. Böyle hallerde da oksijen tüpüyle müdahalede bulunulması lazım. Zaten Bakanlık yetkilileri de eve geldiklerinde Ecrin’in tıbbi bakıma gereksinimi bulunduğunu görüp, bununla alakalı rapor da düzenlediler. Ancak bir yönetmelik engeliyle karşı karşıyayız. Devletimizin bu anlamda bize yardımcı olmasını istiyorum. Çocuğumun bakımı amacıyla sağlık personeli verilebilmesine yönelik yönetmelik düzenlemesinin yaşama geçirilmesini rica ediyorum. En kısa sürede bunun çözüme kavuşacağını ümit ediyorum ve yetkililerden yardım istiyorum.”

“Engelli çocuğu tespit edilen çalışanlara mühim haklar sağlandı”

10 senedir hemşire olarak vazife yaptığını dile getiren Kara, şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminde çıkardığı genelge vasıtası ile engelli çocuğu tespit edilen çalışanlara mühim haklar sağlandı. Ben de bu meşru haklardan yararlanıyorum. Çalışma saatlerinde basitlik tanınıyor, nöbet tutmuyorum. Bunların hepsi bizim amacıyla çok kıymetli, Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Ancak iş yerindeyken aklım hep çocuğumda kalıyor. Annem sağ olsun bakıyor ama onun da sağlık hataları olabiliyor. Sağlık personeli bir bakıcı tutmak ise parasal yönden çok zor. Aylık 5-6 bin lira düzeyinde. Benim bunu karşılayabilecek gücüm yok. Tek başıma çocuğumu büyütmeye çalışıyorum. Haftanın her günü değil birkaç günü sağlık personeli gelse bile büyük basitlik. Yatağa bağımlı çocuğu olan tüm anneler bu hususta çok zorlanıyorlar. Sadece iş değil örneğin ameliyat olmanız gerekiyor bırakacak kimse olmayınca olamıyorsunuz. Bu sebeple bize destek olunursa aslında çok mutlu olacağız.”

Memur olması sebebiyle ve gelir hali öneme alındığı amacıyla engelli bakım aylığı gibi haklardan yararlanamadığını açıklayan Kara, “Gelir hali hususu ile alakalı da bir basitlik sağlanmasını çok istiyoruz. Evet bir gelir var ama kira, faturalar, çocuğumun tıbbi malzeme giderleri, ev gereksinimleri olunca maaş ucu ucuna yetiyor, kimi vakit de yetmiyor. Engelli bakım aylıkları hususu ile alakalı destek sağlanmasını rica ediyoruz.” diye hususştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri