HaberGenelGündemMaaşlar

Hemen alın başvurular internet üzerinden başladı!

Günlük 80 TL cep harçlığı müracaat şartları nedir?

Abone Ol  
 

Kadınlara Günlük 80 Lira Ödeme Yapılıyor

 

İŞKUR doğrulusunda hazırlanan mesleki eğitim kursları yardımıyla İste Anne projesi ile beraber günlük olarak 80 lira ödeme yapıldığı açıklandı. Bu projeden 0 ile 15 yaş arası çocuğu olan kadınların faydalanabileceği belirtildi. Meslek edindirme kurslarından birisine kayıt olmalarının sonrası gerekli bütün takviyeleri alabilecekleri belirlendi.

İş başı eğitim uygulamaları kuruma kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim edinmeleri ve kuramsal eğitimini aldıkları mesleklerde uygulamayı görmesi, çalışma ortamına uyumunun sağlanması hedefiyle düzenlenen uygulamalardır. İŞKUR doğrulusunda yayılan destekler de artıyor. Eğitim uygulamalarının gündeme gelmesi ile beraber pek çok birey mesleki eğitim kurslarını incelemeye başladı. Bu kurslar unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin yine canlandırılması, pek çok bireyin iş sahibi yapılması ve kendi işlerini kurarak istihdam sağlamaları amacıyla verdiği bir destek olarak ifade ediliyor. Bu projeden 0 ile 15 yaş arası çocuğu olan kadınların faydalanabileceği belirtildi. Meslek edindirme kurslarından birisine kayıt olmalarının sonrası gerekli bütün takviyeleri alabilecekleri belirlendi.

Farkında olmadan servet taşıyor olabilirsiniz!.

Salgın döneminde istihdama destek verebilmek için verilen İŞKUR mesleki eğitim kursları sonucunda işsiz olan annelere destek veriliyor. Salgın döneminde istihdama destek verebilmek için verilen  İŞKUR mesleki eğitim kursları sonucunda işsiz olan annelere destek veriliyor. Günlük 80 lira cep harçlığı ile 3 aylık dönemde toplam 7200 lira ödeme uygulanacağı açıklandı. İstihdam sürecinde en sorunlu hali yaşam sürdüren bireylerin kadınlar bulunduğu belirlendi. bilhassa anne olduktan sonra pek çok bayanın çocukları amacıyla işi bıraktıkları ve sonrası yine iş bulmanın son derece zor olabileceği ifade edildi. Bu süreçte İŞKUR işsiz annelerin beraberinde bulunduğunu dile getirdi. Hem verdiği destekler hem de meslek edindirme çalışmaları kapsamında çalışmayan annelere parasal olarak da destek veriliyor.

3 Aylık Kursun Sonucunda 7200 Lira Ödeme Yapılacak

 

Anneler amacıyla ödenecek aylık tutar 2400 lira olacakken üç aylık kursun sonrası verilebilecek miktar sigorta primleri de dahil olmak üzere 7200 liraya kadar çıkıyor. Bazı sektörler amacıyla verdiği kurslarda vakit 6 ayken birtakım uygulamalar amacıyla 3 ay olarak uygulanıyor.
İşbaşı Eğitim Programından Kimler Yararlanabilir?

Genel olarak 17 ile 70 yaşları arasında son 1 ay 6 ay dır işsiz olan herkes İEP ten faydalanabilir ama bunun birtakım istisnai halleri da bulunmaktadır.

ARANAN ŞARTLAR

 

En az 2 sigortalı çalışanı olan iş yerlerinde uygulanır.

2-10 çalışana 1, 11 + çalışana % 10 miktarında katılımcı verilir. %50 oranında katılımcı verilirse bu miktar %30’a kadar çıkarılabilir.

Kontenjanın hepsini tek seferde kullanmak mecburi değildir. Ayda en çok 3 sefer İŞKUR’a yeni talepte bulunulabilir.

Program en çok 320 fiili gün uygulanır(Süre kısıtlaması ya da uzatılması kurumun inisiyatifindedir). Program süresinden önce bitirilebilir. 1 yıl yani 320 fiili günü yalnızca ağır ve tehlikeli işlerde çalışacak daha önce hiç sigorta girişi olmayan katılımcılar kullanabilir.Program günde en az 5 saat en çok 8 saat uygulanır.Programın günün hangi zamanında uygulanacağına taraflar karar verir. Haftada bir gün bile uygulanabilir.

Özel sektörle ortaklığı tespit edilen Kamu kurumları (TEDAŞ, AYDEM) dahil bütün işbölgelerinde uygulanır.
Kurumun ideal bulması halinde her meslekte yapılır.

Katılımcıyı işyeri kendi de bulabilir. Fakat işverenin ya da vekilinin 1. ve 2. Derece kan hısımı (annesi, babası ve çocukları ile kardeşleri, torunları, büyükanne ve büyükbabası) ile eşi olmamalıdır.

Katılımcının son 6 ayda 1 gün dahi sigortalı olmaması gerekir.

Son 1 aydır çalışmayan bütün işsizler katılabilir. Hem de 2 ve 4 senelik üniversite öğrencileri ile açık lise öğrencileri de katılabilir.

Sözleşme imzalandığında kaç sigortalı çalışan var ise uygulama bittiğinde de o sayıda çalışan olması gerekir. Eğer bu olası olmaz ise 1 ay ortamında işverene elemanlarını bitirmesi için süre verilir.

Hemen alın başvurular internet üzerinden başladı! 2 – iskur kursiyer maasi

Kursiyerde aranan şartlar;

Kuruma kayıtlı işsiz olmak.

15 yaşını tamamlamış olmak.

İşverenin birinci ya da ikinci derece kan hısımı ya da eşi olmamak.

Emekli olmamak.

Programın başlama tarihinden evvelki üç aylık dönemde uygulama düzenlenecek işverenin çalışanı olmamak.
İşverenle 1. ya da 2. derece kan hısımı olmamak.Son 1 aydır sigortalı olarak bir işte çalışmamış olmak.

sed ödemesi

İŞVERENİN HAZIRLAMASI GEREKEN EVRAKLAR

 

Son ay ve geriye dönük 3 ayın SGK tahakkuk ve hizmet listeleri (Kaşeli ve Firma Yetkilisince ıslak imzalı)

Firma Yetkilisine ait İmza Sirküleri (Aslı ya da noter onaylı örneği)

Vergi Levhası Fotokopisi

Herhangi Bir Kuruluşa Üye İse Bunu Belgelendirecek.

Dilekçe (İşveren Beyanı)(Kurumda Dolduracak.)

İşyeri Kaşesi.

Yetkili Kişiye Ait Kimlik Fotokopisi

İşyerinde Eğitimci Atanacak Kişinin Varsa Eğitici Belgesi ve İşe Giriş Bildirgesi

Firma Ön Talep Formu Üst Yazısı( Hazır Formatı Mevcut)

Ön Talep Formu (Kaşeli ve Firma Yetkilisince ıslak imzalı)

İşveren Taahhütnamesi (Kaşeli ve Firma Yetkilisince ıslak imzalı), (işyerinin çalışan miktarını koruyacağını ve uygulama başlayacak bireyi 60 gün istihdam edeceğine dair taahhüt)

Ticaret Sicil Gazetesi (Aslı ya da noter onaylı örneği) (İlde Şubesinin kuruluşunu gösterir),Evrak takibi yapacak şahsa dair vekaletname ve imza sirküsü (verdiği vekaletnamede İŞKUR’la yapılacak iş ve işlemlerin de bulunması şart)

Müracaatçı Firma Vakıf ise Vakıf Kuruluş Senedi (Aslı ya da noter onaylı örneği)

Oda Kayıt Belgesi (Ticaret Odası, Esnaf Odası vb. gibi) (Son 1 sene içersinde alınmış Aslı ya da noter onaylı örneği)

Faaliyet Belgesi (Son 1 sene içersinde alınmış Aslı ya da noter onaylı örneği)

Stajyerin Hazırlaması Gereken Evraklar;

Nüfus cüzdanı fotokopisi

Diploma fotokopisi ya da öğrenci belgesi

Vesikalık fotoğraf.

Programa Başlanılacak İş Tehlikeli İşlere Giriyorsa, Devlet Hastanesinden Tehlikeli İşlerde Çalışabilir Sağlık Raporu

Zorunlu staj kapsamında başlanacaksa, üniversiteden mecburi staj yaptıklarına dair belge

SGK yada E-Devletten Hizmet Dükümü çıktısı.

İşbaşı Eğitim Programı başvurusunda istenilen evraklar bulunduğunuz ile göre farklılık gösterebilir. Hazırlamanız gereken net evrak listesini bölgenizde tespit edilen İşkur birimlerinden isteyiniz. Aşağıda tespit edilen yorum bölümünden kafanıza takılanları bize sorabilirsiniz.

Başvuran çalışan o parayı hemen alıyor

İŞKUR İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI NEDİR?

Kuruma kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim edinmeleri ve kuramsal eğitimini aldıkları mesleklerde uygulamalamayı görmesi, çalışma ortamına uyumunun sağlanması hedefiyle düzenlenen uygulamalardır.

İşsizlerin mesleki yeterliklerini geliştirebilecekleri ve deneyim edinecekleri bir uygulamadır.

Programa katılmak isteyenler, işbaşı eğitimi gerçekleştireceği işyerini kendileri bulabileceği gibi İŞKUR’dan kendilerine işyeri bulunmasını talep edebilirler. Hem de işverenler de istedikleri vasıftaki katılımcı adayını kendileri bulabilecekleri gibi kendilerine katılımcı adayı bulunmasını İŞKUR’dan da talep edebilirler.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri