GenelGündem

Hazineye ait tarım arazileri topraksız ve yeterli toprağı olmayan çiftçilere kiralanacak

Hazineye ait tarım arazileri, 10 yıl süreyle topraksız ve yeterli toprağı olmayan çiftçilere tahsis edilecek.

Abone Ol  
 

Hazineye ait tarım arazileri, 10 yıl süre ile topraksız ve yeterli toprağı olmayan çiftçilere tahsis edilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hazine taşınmazlarının topraksız ve yeterli toprağı olmayan çiftçilere kiralanmasına dair Milli Emlak Tebliğ’i Resmi Gazete’de yayımladı.

Buna göre, çiftçilerin tarımsal faaliyette bulunmalarını sağlamak suretiyle nüfusa kayıtlı oldukları ya da ikamet ettikleri köy ve mahallelerde teşhis edilen hazineye ait tarım arazileri 10 yıl süre ile kiraya verilecek. Tarım arazilerinin ilk yıl kira bedeli, taşınmazın rayiç bedelinin yüzde 1,5’u olarak belirlendi.

Sözleşmenin başlama ve bitiş tarihleri, olası bulunduğu durumlarda ekim ve hasat zamanları öneme alınarak teşhis edilecek. Kira zamanı sonucunda yükümlülüklerini yerine getirdiği teşhis edilen ve talepte teşhis edilen kiracıların kira zamanı, denetim ekibinin uygunluk raporu üstüne tekrar bedel belirlenmek suretiyle İdarece 10 yıl daha uzatılabilecek.

Tebliğ ile topraksız ya da yeterli toprağı olmayan (60 dönümden az) çiftçilere 60 dönüme kadar hazine taşınmazı kiralanacak.

Topraksız ya da yeterli toprağı olmayan çiftçilere kiraya verilmek üzere ilan edilen taşınmazlara yeterli sayıda müracaatte bulunulmaması halinda, söz hususu taşınmazlar topraksız ya da yeterli toprağı olmayan çiftçilerin dışında kalan gerçek ya da tüzel şahıslara kiraya verilecek.

Kiracılarda köy/mahalle nüfusuna kayıtlı olma ve o köyde/mahallede ikamet etme, köy/mahalle nüfusuna kayıtlı olmamakla beraber en az 3 yıl süre ile o köyde/mahallede ikamet etme koşulu aranacak. Hem de köy/mahalle nüfusuna kayıtlı olan fakat o köyde/mahallede ikamet etmeyen topraksız ya da yeterli toprağı olmayan çiftçilere de kiraya verilecek.

Tarım arazilerinin kime kiraya verileceği nüfus kaydı, ikamet hali, arazi varlığı, uygar hali ve aile nüfusu kriterleri temel alınarak yapılacak puanlama neticesinde yüksek puan alanlar arasından kura çekilmesiyle belirlenecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri