Ekonomi

Hayvan Satış Noktaları İçin Gerekli Şartlar Belirlendi

Şartlar işletmedeki ilgili kişiler tarafından hayvanların gece de konaklamasına müsait bir biçimde belirlenecek!

Abone Ol  
 
69 / 100

Hayvan toplama ve satış merkezi niteliği taşıyan hayvan satış noktalarına çalışma izni sağlanması için gerekli görülen hijyenik koşullar ve asgari teknik şartlar belirlendi.

Konu ile ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan Hayvan Satış Yerlerinin Ruhsatlandırılma ve Denetleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete kapsamında yayımlanarak yürürlüğe alındı. Söz konusu yeni yönetmeliğe göre hayvan toplama ve satış noktalarının açılması için gerek görülen kapalı alan ve hayvan barınma alanları ile karantina alanının büyüklüğü, işletmedeki ilgili kişiler tarafından hayvanların gece de konaklamasına müsait bir biçimde belirlenecek. Bahsi geçen hayvan satış noktalarına çalışma izninin sağlanabilmesi için hayvanların günlük olarak yem ve su ihtiyacının eksiksiz bir biçimde karşılanması ve gerek görüldüğü takdirde saklanması için depoların yer alması şart görülecek.

Güvenlik bölgesi, tıbbi atıkların depolanmasına olanak sağlayacak kapalı alan, ısı ve iklimlendirme noktası, otomatik gübre sıyırıcı ve hayvansal atıkların toplanması için gerekli depolama alanının bulunması çalışma izni verilmesi için gerekli görülen şartlar arasında yer alacak.

Hayvan Satış Noktaları İçin Gerekli Şartlar Belirlendi 2 – hayvan satis

Karantina Alanları İçin Özel Şart

Hayvan toplama ve satış noktalarında bulunacak olan karantina alanları, işletme içerisinde yer alan diğer hayvanlardan izole ve olası hayvan hastalıklarının bulaşmasını engelleyecek bir mesafede ve özel bir yapıda olacak. Korona virüs salgını ile beraber konu ile ilgili hassasiyetlerin de bir hayli arttığı gözlemlenirken, hayvan hastalıklarının bulaşının engellenmesi aranan temel gereklilikler arasında yer alıyor.

Karantina alanlarında hayvanların kontrol ve muayene işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi, işaretleme, numune alımı, aşı tatbiki gibi uygulamalar hayvanları kontrol altında tutmaya yardımcı olacak bir sistem yer alacak.

Ayrıca tesislerin içerisinde hayvan sahipleri ya da bakıcılarının konaklama imkanlarını hijyenik bir şekilde sağlayabileceği ve sosyal ihtiyaçların karşılanabileceği konaklama yerleri bulunacak. Son olarak veteriner hekimlerin ziyaretleri esnasında kullanabileceği bir de büro ve dinleme odası bulunacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri