EkonomiGündem

HAVELSAN’dan havada, karada ve denizde yeni projeler

HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar, bu vazifeye atanmasının sonrası tanışma toplantısında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Abone Ol  
 

HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar, bu vazifeye atanmasının sonrası tanışma toplantısında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

HAVELSAN Merkez Yerleşkesi’nde düzenlenen toplantıda, gündeme ve HAVELSAN’ın savunma sanayisine yönelik çalışmalarına yönelik değerlendirmeler yapan Nacar, şirketin aşağı yukarı 25 senelik tecrübeyle simülatörler bölümünde mühim birikme sahip olduğunu söyledi.

2018-2019 senelerinde bu birikimi değişik alanlara kanalize etmek hedefiyle yola çıktıklarını bildiren Nacar, “Hep beraber ekip arkadaşlarımızla Milli Muharip Uçak Projesi’ne girmeye karar verdik. Simülatörde ilerlettiğimiz harekat test ortamı yazılımını daha da geliştirerek, yabancı muadilleriyle eş seviyeye getirerek kullanıma açalım diye düşündük. Bunun amacıyla de 1 senedan çok süredir lüzum Savunma Sanayii Başkanlığı lüzumse TUSAŞ ile görüşüyoruz.” dedi.

HAVELSAN’ın yürüttüğü Milli Kurumsal Kaynak Yönetimi (ERP) Projesi ile alakalı da bilgi veren Nacar, şu şekilde konuştu:

“Kurumsal kaynak idaresi bölümünde geliştirmeye başlanan bu yazılıma çoğu kamu kurumunun, özel sektör firmalarının ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Genellikle KOBİ’lerin bu anlamda çok ciddi gereksinimleri olduğunu görüyoruz. Stok, demirbaş, finans, bordro gibi tüm modülleri içerisinde barındıran detaylı ölçeklerde bulut ortamına da taşıyabileceğimiz bir platform. 2021 senesinde ilk kurulumlarını yapmayı, daha sonra canlıya alma işlemlerini sağlamayı planlıyoruz. Bu da HAVELSAN’ın yüz akı olacak güzel projelerinden bir tanesi.”

ORSA, Deniz Kuvvetleri amacıyla hazırlanıyor

HAVELSAN’ı HAVELSAN yapan en mühim projelerden birinin Hava Kuvvetleri Komutanlığı amacıyla 1990’lı senelerden itibaren geliştirilmeye başlanan ve güncel gereksinimlere göre durmadan ilerletmesi süren Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi Projesi (HvBS) olduğunu dile getiren Nacar, bu projenin bir benzerinin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı amacıyla de projelendirme çalışmalarının başladığını bildirdi. Nacar, projelere dair şu verileri verdi:

“Bir başka projemiz, Komuta Kontrol ve Savunma Teknolojileri birimimizin yoğunluklu olarak ilerlettiği ORSA Projesi. Bu da HAVELSAN’ı HAVELSAN yapan ve durmadan ilerletmesi süren, devam eden HvBS Projesi’nin bir benzerinin, daha yeni kuşak diye tanımladığımız bir ileri kuşağının uygulandığı, içersinde büyük veriden suni zekaya kadar tüm ‘cloud’ teknolojilerine kadar kullanıldığı, Deniz Kuvvetlerinin gereksinimine hitaben geliştirilecek bir proje. Bu hususta da biz mühim yol almaya başladık. Şimdilik projelendirme adımında bu ama HAVELSAN’ın ve sektörün ufkunu açacak bir proje.” dedi.

İnsansız kara aracı sene sonucunda hazır olacak

İnsansız ve robotik sistemler konusu ile alakalı sürü zekalı sistemler üstünde yoğunlaştıklarını ifade eden Nacar, yalnızca otonomi değil, aynı vakitte bunların sürü olarak da hareket etmesi konusu ile alakalı çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.

Bir Ar-Ge projesi sonucunda meydana çıkan insansız kara aracını sene sonucunda hazır duruma getireceklerini ifade eden Nacar, “Çeşitli projelerle bunu destekleyerek alakalı birimlerin, kurumların hizmetine sunacak şekilde bir noktadayız ve güzel bir şekilde bu projemiz de devam ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

TÜBİTAK BİLGEM ile HAVELSAN arasında imzalanan Gerçek Süreli İşletim Sistemi İş Birliği Protokolü’ne de değinen Nacar, “TÜBİTAK’ın ilerlettiği bir sistem ama düzenin pazarlamasında, yaygınlaştırılmasında HAVELSAN daha rahat elastik bir şekilde hareket edebilecek, ürünleştirebilecek. Hem TÜBİTAK hem de teknoloji transferiyle HAVELSAN kazanmış oldu. Bununla alakalı de çalışmalarımız en son Cumhurbaşkanımızın katıldığı bir toplantıda protokol imzalanmasıyla gerçekten tamamlanmış oldu ama tabii burada bize büyük ev ödevleri çıktı, biz bundan sonra büyük bir yükümlülük altına girdik.” ifadelerini kullandı.

“Listede kalabilmek mühim”

Nacar, Defense News dergisi doğrulusunda belirtiler dünyanın ilk 100 savunma şirketi listesinde HAVELSAN’ın bu sene ilk kez yer almasını ve Türkiye’nin ilk kez 7 şirketle temsil edilmesini de değerlendirdi.

Gelecek senelerde da listede kalabilmenin mühim olduğunu altını çizen Nacar, şunları kaydetti:

“Daha yüksek noktalara yavaş yavaş, hedeflerimizi ve ciromuzu büyüterek ulaşmak istiyoruz. Listeye giren başka 6 firmamızı da kutluyorum. Sayın Cumhurbaşkanlığımızın özcülüğünde savunma sanayimiz amacıyla kritik kararlar alan Savunma Sanayi İcra Komitemizin, Savunma Sanayii Başkanlığımızın, Milli Savunma Bakanlığımızın, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfımızın bu mühim başarıda pay sahibi olduğunu biliyor ve onlara şükranlarımızı arz ediyoruz.”

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri