EkonomiGenelTeknoloji

HAVELSAN yeni tip denizaltıların ‘kalbini’ tamamladı

HAVELSAN, Yeni Tip Denizaltı Projesi'ndeki 6 denizaltı için stratejik süreçlerden birini daha geride bıraktı. Salgın döneminde de üretime yoğun tempoda devam eden şirket, 6'ncı ve son denizaltıya ait Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi'nin (DBDS) üretimlerini de tamamlayıp, fabrika kabul testlerini başarı ile gerçekleştirdi.

Abone Ol  
 
71 / 100

HAVELSAN, Yeni Tip Denizaltı Projesi’ndeki 6 denizaltı için stratejik süreçlerden birini daha geride bıraktı. Salgın döneminde de üretime yoğun tempoda devam eden şirket, 6’ncı ve son denizaltıya ait Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi’nin (DBDS) üretimlerini de tamamlayıp, fabrika kabul testlerini başarı ile gerçekleştirdi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığının, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacını karşılamak suretiyle yürüttüğü proje kapsamında, ilk denizaltı için DBDS geliştirmesine Eylül 2011’de başlandı. DBDS sistemlerinin geliştirme, üretim ve testleri için HAVELSAN’da 9 yıl süresince ortalama 20 kişilik Donanım ve Gömülü Yazılım Geliştirme Ekibi emek verdi.

Son fabrika kabul testlerinin başarı ile sonuçlanmasıyla TCG PiriReis, TCG HızırReis, TCG MuratReis, TCG AydınReis, TCG SeydialiReis ve TCG SelmanReis denizaltıları için yürütülen DBDS çalışmaları sonuçlanmış oldu.

Yeni Tip Denizaltı Projesi’nde, havadan bağımsız tahrik planlı 6 denizaltının Gölcük Tersanesi Komutanlığında azami ölçüde Türk sanayisi katılımı ile inşa edilmesi amaçlanıyor. Denizaltının kalbi olarak nitelendirilen DBDS, harekat ortamının çok zorlu kriterlerini karşılamak üzere HAVELSAN’ın orjinal ürünü olarak geliştirildi. DBDS, yeni eklenen kabiliyetleriyle dünya genelindeki benzerlerinin önüne geçmeyi de başardı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları kapsamında DBDS ile bütünleşik bir veri kayıt sistemi tasarlandı, yeni fonksiyonlara ait donanım ve program güncellemeleri saatinde bitirildi ve teste tabi tutuldu.

Geçmiş dönemde yabancı firmalardan temin edilen sistemler, HAVELSAN mühendisleri doğrultusundan ihtiyaçlara göre geliştirilebilir ve yenilikler rahatlıkla sisteme eklenebilir hale getirildi.

Pakistan’da da testi geçti

Silah, duyarga ve komuta denetim birimlerinden meydana gelen Denizaltı Savaş Sistemi’nin entegrasyonunda kilit rol oynayan DBDS’nin veri akışını yedekli ve kesintisiz sağlaması vasıtası ile Reis katagorisi denizaltıların daha emniyetli seyir yapması ve harekat görevlerini en etkin şekilde icra etmesi olası olacak.

Yeni DBDS özellikleri vasıtası ile, harekat esnasında sistem üzerinden akan bütün görev kritik bilgilerin en az 50 gün kesintisiz kaydedilmesi ve depolanması sağlanabilecek. Hem de harekatta kaydedilen mühim bilgiler gemide ya da sahilde incelenebilecek.

Gelişmiş özellikleriyle 2019 senesinde yabancı denizaltı inşa ve modernizasyon programlarının ilgisini çeken DBDS’nin, Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterindeki Agosta katagorisi denizaltıların modernizasyonunda da kullanılmasına karar verildi. Fabrika ve liman kabul testleri başarı ile tamamlanan projede, deniz kabul testi adımına gelindi.

Yerli katkı yüzde 75 civarını buldu

DBDS, 2012’de Türk Elektronik Sanayicileri Derneği Yenilikçilik Yaratıcılık Yarışması’nda birinci olan, 2013’te patenti alınan Gemi Veri Dağıtım Sistemleri ürün ailesinin üçüncü delegesi olarak ilgi çekiyor. DBDS ilaveten bir HAVELSAN markası olarak Türk Patent Enstitüsüne 2014’te tescil ettirildi.

Sistem, tasarımdan bütünleştirmeye kadar yerli imkanlarla üretildi. DBDS sözleşmesi kapsamında yüzde 70 olarak öngörülen yerli katkı payı yüzde 75 civarına yaklaştı.

Denizaltı gemisindeki zorlu etraf koşullarında kullanılacağı için uzun ve kapsamlı dayanıklılık testlerine tabi tutulan DBDS, bütün bu süreçlerden başarı ile geçti.

DBDS, Türkiye’nin en mühim savunma projelerinden biri olan Yeni Tip Denizaltı Projesi için HAVELSAN doğrultusundan yapılan 3 proje paketinden birini oluşturuyor.

DBDS Projesi, biri karaya konuşlu test ortamında, 6’sı denizaltılarda olmak üzere toplam 7 set sistem üretimini kapsıyor. HAVELSAN, söz hususu denizaltı projesine, Savaş Yönetim Sistemi kapsamında 9 iş paketi ve Mk.48 torpido entegrasyonu ile de yerli katkı sağlıyor. Denizaltılar bitirildiğinde Savaş Yönetim, Bilgi Dağıtım ve Torpido Atış Kontrol sistemleri gibi kritik bileşenlerde HAVELSAN mühendislerinin imzası olacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri