Sağlık

‘Hastada boğulur hissini görmek bizi çok yıpratıyor’

Seyhan Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Eksperi Dr. Aydan Mavruk Kılıçoğlu ve Göğüs Hastalıkları Eksperi Dr. Fatma Mehtap İlten, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan çoğu kişiyi iyileştirmelerine karşın vakit vakit çaresiz kaldıkları ve hastayı kaybettikleri hallerde hayat sürdürdükleri üzüntüyü anlattı.

Abone Ol  
 
63 / 100

Seyhan Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Eksperi Dr. Aydan Mavruk Kılıçoğlu ve Göğüs Hastalıkları Eksperi Dr. Fatma Mehtap İlten, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan çoğu kişiyi iyileştirmelerine karşın vakit vakit çaresiz kaldıkları ve hastayı kaybettikleri hallerde hayat sürdürdükleri üzüntüyü anlattı.

Aydan Mavruk Kılıçoğlu, AA muhabirine, 27 senelik doktorluk sürecinin en zor dönemini Kovid-19’la yaşadığını söyledi.

Mart ayından bu yana çok yoğun günler geçirdiklerini belirten Kılıçoğlu, hastaların tedavisinde vakit vakit sorunlu, kimi vakit da duygusal anlar hayat sürdürdüklerinı kaydetti.

Kılıçoğlu, bütün hastalar için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya gayret ettiklerini aktararak, serviste yaşadığı birtakım duygusal anlarını şu şekilde anlattı:

“Geçen hafta ortamında yoğun bakımda kaybettiğimiz bir hastamız oldu. Servis sürecinde takip ettik, sonra solunum sıkıntısıyla yoğun bakıma alabilmek mecburiyetinde kaldık. Genç bir bayan hastaydı ve başka arkadaşlarımla bir arada aslında çok çırpındık ama istediğimiz gibi bir sonuç elde edemedik. Beni en çok etkileyen oydu. Elimizden geleni son ana kadar yapmaya çalışıyoruz ama vakit vakit başarısız olduğumuzu görmek kötü, ufacık bir başarıyı görmek de mutlu edici oluyor.”

Kılıçoğlu, hem hastalar hem de kendileri için “sağlam” durmaya gayret ettiklerini değinerek, “Nefes alamamak, şuuru yerindeyken hastada boğulur hissini görmek bizi çok yıpratıyor.” dedi.

Herkesten maske, uzaklık ve hijyen kurallarına uymalarını isteyen Kılıçoğlu, Kovid-19 sürecinin en kısa vakitte atlatılması temennisinde bulundu.

“Hastasını iyileştirememek bir doktor için çok üzücü”

Dr. Fatma Mehtap İlten de aşağı yukarı 8 aydır sorunlu bir proses geçirdiklerini, kimi vakit hiç uyumadan hastaları yaşama bağlayabilmek için mücadele ettiklerini dile getirdi.

Solunum yetmezliği olanları yoğun bakımda takip ettiklerini belirten İlten, burada hastaların tek başlarına, yakınlarını görmeden ve bilinçleri açık şekilde günlerce kaldığına ilgi çekti.

İlten, kendileri için çaresiz kalmanın zor bir hal olduğunu vurgulayarak, şu şekilde konuştu:

“Bazı hastalarda sonuca gidebiliyoruz, birtakımlarında sonuca ulaşamıyoruz. Elimizin altında günbegün ne kadar kötüye gittiklerini görüyoruz. Bazılarını kaybedebiliyoruz. Bu hususta çaresiz olmak, hastasını iyileştirememek bir doktor için çok üzücü. Genç yaştaki hastaları kaybettiğimizde daha çok üzülüyoruz. Herkes hem kendileri hem de başka insanlar için tedbirlere ilgi etsin.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri