Spor

Halil Mutlu: Halter denilince Naim Süleymanoğlu ilk akla gelen isimdir

Olimpiyat şampiyonu eski milli halterci Halil Mutlu, vefatının üçüncü yıldönümünde olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu efsane milli halterci Naim Süleymanoğlu'nu büyük bir özlemle andıklarını söyledi.

Abone Ol  
 
68 / 100

Olimpiyat şampiyonu eski milli halterci Halil Mutlu, vefatının üçüncü yıldönümünde olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu efsane milli halterci Naim Süleymanoğlu’nu büyük bir özlemle andıklarını söyledi.

Halil Mutlu, halterde 3 olimpiyat şampiyonluğu unvanını bir arada paylaştıkları yakın dostu merhum milli halterci Naim Süleymanoğlu ile anılarını AA muhabirine anlattı.

Halil Mutlu, Naim Süleymanoğlu ile ilk karşılaşmalarına yönelik, “Bulgaristan’ın Kırcaali kasabasında 1983’te 10 yaşında haltere başladığım vakit, bir iki ay sonra Naim ağabey Kırcaali’ye bir turnuvadan şampiyon dönmüştü, orada güzel bir karşılama töreni yapılmıştı, biz de törendeydik ilk kez Naim ağabeyi orada 1983 Kasım ayında gördüm, ilk karşılaşmamız.” dedi.

Türkiye’ye geldikten sonra Naim Süleymanoğlu ile yeniden buluşmalarını Halil Mutlu, şu şekilde anlattı:

“1986’ya kadar Naim ağabey Bulgaristan’daydı. O vakitler bizim için ulaşılmazdı. Sofya’ya antrenmanlara giderdi arada geldiği vakit uzaktan izlerdik. 1986’da Türkiye’ye geldi, o vakit Bulgaristan’daki Türkler zulümler artında Türkiye’ye göç etmeye başladılar. Gelen geldi, biz de biraz gecikmeli de olsa 1 Ocak Ayı 1990 itibariyle geldik. Sonra Ankara’da Naim abi ile yeniden yollarımız kesişti. Naim abi Ankara’da milli grup ile çalışıyordu, ben de direk Ankara’ya milli grupa gelince, bu sefer aynı salonda çalışmaya başladık. Aynı ortamda yeni bir proses başladı bizim için. Önceden ayda senede bir görürken o günden sonra sıksık aynı salonda çalışmak, aynı yemekhanede aynı masada oturmak, aynı kaderi paylaşmaya başladık.”

Halterde 3 olimpiyat, 5 dünya, 9 Avrupa şampiyonu olmuş, 20’den çok dünya rekoru kırmış eski milli halterci Halil Mutlu, “Kendisine bu alanda tüm rekorları kırdığı için Cep Herkülü” lakabı takıldı. Naim ağabey 1988 Seul’de birinci, 1992 Barcelona’da ikinci ve 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda üçüncü olimpiyat altın madalyasını kazandı. 7 dünya şampiyonluğu, 7 Avrupa şampiyonluğu kazanmış, 46 rekor kırmış. Biz antrenman yapar iken gözümüz hep bizden önce dünya ve olimpiyat şampiyonluğu kazanmış Naim Süleymanoğlu’ndaydı. O idolümüzdü, vakit içinde abi kardeşliğe dönüştü bizim çalışmalarımız. Öylelikle 1990’dan 2000 senesine kadar dolu dolu aynı ortamlarda antrenmanlar yaptık. 2004’e kadar da sporun içinde hep birliktedik.” diye konuştu.

Üst üste kırdığı rekorlar bundan dolayı kendine ‘Dinamo’ lakabı takılan Halil Mutlu, “Türkiye’ye geldikten sonra biz Naim ağabeyle aynı salonda antrenman yapar iken aynı yarışlara gitmeye başlayınca, aynı odayı paylaşmaya başladık. Biraz daha ilerleyince hayatımız da ortak gitti bizim zira sıksık birliktedik. Kader birliği yaptık. İlk bir arada gitmiş bulunduğumuz turnuva 1991’de Atina’daki Akdeniz Oyunları, benim ilk büyük başarılarımdan biri orada gelmişti. Aynı kategoride hiç bir vakit müsabakadık. Ben küçük sıklet bulunduğum için turnuvalarda ilk ben yarışırdım, ertesi gün Naim ağabey yarışırdı, ben 56 kiloda yarışırken Naim abi 62 kiloda yarışıyordu.” şeklinde hatıralarını dile getirdi.

“1996 Atlanta Olimpiyatları’nda birlikte olimpiyat şampiyonu olmuştuk”

“Biz ayrılmaz ikiliydik, 1991’den sonra her müsabaka dönüşünde bir arada karşılanırdık” diyen Halil Mutlu, şu şekilde devam etti:

“1991’den sonra müsabakalardan madalya ile döndükten sonra Cumhurbaşkanı kabul ederdi, hep birlikte giderdik. Öyle bir vakit geldi ki ikimizden biri eksik bulunduğu vakit bize sorarlardı; ‘Abin nerede ya da kardeşin nerede’, diye. Ayrılmaz ikiliydik, örneğin o dönemde futbolda ‘Başbakanlık Kupası’ vardı. Bir dünya şampiyonasında şampiyon olduktan sonra o vakit Başbakan Tansu Çiller, Ankara’da düzenlenen Başbakanlık Kupası’ finaline Fenerbahçe ile Trabzonspor arasındaydı bizi çağrı etmişti. Naim abi sağında ben solunda protokolde. ‘Ben biraz heyecanlanırım, başbakanımızı rahatsız etmeyelim demiştim’, sonra olur mu dediler ilk yarı başbakanın yanısıra oturmuştuk. Bir ara ben heyecanıma mağlup düştüm, kıpırdadım filan ikinci %50 sinde ben sıra geri koltuğa oturmuştum, o maçı öyle izlemiştik. Çoğunlukla devlet erkanı yanısıra da birliktedik.”

“Cep Herkülü” lakaplı Naim Süleymanoğlu’nun 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda üçüncü olimpiyat altın madalyasını kazandığını anımsatan Halil Mutlu, “Naim abi 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda 3. kez olimpiyat şampiyonu bulunduğunda ben de ilk olimpiyat şampiyonluğumu kazanmıştım. Orada ikimiz de birlikte olimpiyat şampiyonu olmuştuk.” dedi.

Daha sonra 2000 Sidney, 2004 Atina Olimpiyatları’nda da şampiyon olarak Süleymanoğlu’nun 3 olimpiyat şampiyonluğu unvanına ortak olan Halil Mutlu, “Halter dendiğinde Naim Süleymanoğlu ilk akla gelen isimdir dünyada, bugün de adından hala bu tür bahsedilir. Halter tarihine geçmiştir. Time Dergisi’ne kapak olan diğer sporcu yok Türkiye’den. 50 yaşında aramızdan ayrılması bizi çok üzdü, olmadı yani. Sayın Cumhurdbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan Tanrı razı olsun, hastalık döneminde çok yakinen ilgilendi.” şeklinde konuştu.

Naim Süleymanoğlu’nun genç haltercilere, genç sporculara çok büyük bir idol bulunduğunu altını çizen Halil Mutlu, “Gençlerimizin önünde rol model olarak en güzel örnek. Gençlerimize çok iyi anlatmalı, çok iyi tanıtmalıyız. Keşke sağ olsaydı da kendisi anlatsaydı. Tek cümleyle Naim Süleymanoğlu, benim için her şeydi, abimdi, dostumdu, ustamdı. Onunla vazgeçmedik, sıksık mücadelemizi devam ettirdik. Bugün bana Naim abi dersen; ben de sana ‘özlem’ derim.” diyerek sözlerini tamamladı.

Muhabir: Fatih Çakmak

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri