GenelKültür Sanat

‘Güvercin drone’ görenleri şaşırtıyor

1876'dan günümüze üretilen fotoğraf makinelerinin 44 kategoriye ayrıldığı müzede en yoğun ilgi 76 parçadan oluşan "casus makine"lere gösteriliyor.

Abone Ol  
 

1876’dan şu vakita kadar imal edilen fotoğraf makinelerinin 44 kategoriye ayrıldığı müzede en yoğun ilgi 76 parçadan meydana gelen “casus makine”lere gösteriliyor.

“Casus makineler” bölümünde en ilgi çeken ürün ise güvercinin boynuna takılıp drone olarak kullanılan ve 30 saniyede 11 poz çekebilen “güvercin drone” makinesi. 1907 İngiltere yapımı makine dışında ise kol saati, ayakkabının topuğuna gizlenen ve su matarası içindeki fotoğraf makinesi de müzede ilgi görüyor.

1907’de posta güvercinlerinin boynuna takılarak uçurulan makine o dönemdeki savaş, coğrafi alan tespiti, harita bölümünde kullanılırken casuslar için de mühim bir konumda bulunuyor.

Güvercinin boynunda takılı olan makine havadayken 30 saniyede bir otomatik çekim yapabiliyor. Bir yüzyıl evvel kullanılan kamera görenler doğrultusundan ilgi odağı oluyor.

“Genellikle savaşlarda kullanılmış”

Müze sorumlusu İrfan Tunay, AA muhabirine, günümüzde kullanılan dronelerin benzerinin 100 yıl evvelce kullanılmasının muazzam bulunduğunu, makinenin, ziyaretçiler doğrultusundan ilgi odağı durumuna yaklaştığını belirten Tunay, şunları söyledi:

“100 yıl evvelce kullanılan 30 saniyede bir otomatik çekim yapabilen ve 11 pozlama alabilen bir droneden bahsediyoruz. O dönemdeki ajan olan şahıslar posta güvercinine bağlıyor makineyi. Posta güvercini havada 30 saniyede bir çekim yapıyor. Evcil güvercin bulunduğu için yuvaya dönüyor ve o şahıs makinenin filmi çıkarıyor. O dönemdeki coğrafi bölge ve alanda kim var kim yok gözlemleyebiliyorlar. Genellikle savaşlarda kullanılan bir dronedir. Müzede çoğu ajan makineleri var. Su matarasından ayakkabı altında olan makineye kadar. Müzemize gelen ziyaretçiler şaşırıyor. Böyle bir droneyi gördükleri vakit ‘o dönemde bu tür bir şey mi kullanılıyor’ diye bize söylüyorlar.”

“Çok şaşırıyorlar”

Günümüzde kullanılan dronelerin serüveninin çok önceye dayanmadığını açıklayan Tunay, drone kullanıcılarının da bilhassa makineyi görmeye yaklaştığını ifade etti.

Bir yüzyıl evvelce bu tür bir teknolojinin kullanılmasının acayip bulunduğunu dile getiren Tunay, “Genellikle son dönemde çok görüntü çekilmeye başladı. O dönemde ilkel yollarla, bir canlı güvercine makine bağlanıp gökyüzüne salınması acayip. Güvercin istikbal mi gelmeyecek mi diye kaygı olur. Şu anki drone kullanıcıları müzemize geldikleri vakit çok şaşırıyorlar. Genellikle makineye baktıkları vakit ‘bu drone mi’ diye çok şaşırıyorlar.” dedi.

“Herkesin görmesini tavsiye ediyorum”

Müzedeki “Güvercin drone”yi görmek için Diyarbakır’dan gelen Süleyman Berat da makineyi daha evvelce sosyal medyadan gördüğünü aktardı.

Gelip gördüğü için mutlu bulunduğunu izah eden Berat, şu şekilde devam etti:

“Çok değişik bir dünya, çok değişik makineler var. Herkesin görmesini tavsiye ediyorum. Günümüzde insanların fotoğraf makinelerine ilgi ve alakasının bulunduğunu biliyoruz. İnsanlar gelip görmeli, nasıl buluş edildi, niçin yapıldı diye görmeleri lazım. Müze tarihsel yönden çoğu şey sunuyor. Bir güvercinin boynunda fotoğraf makinesi olması ve bunun drone olarak kullanılması aslında beni etkiledi. Güvercinin boynunda fotoğraf makinesiyle dolanması çevreyi çekmesi de acayip. Acaba amaç noktası neresi neticede bir hayvan ve makinesi var. Siz buna nasıl bir komut veriyorsunuz da bu güvercin nereyi ne şekilde çekiyor. Nasıl tasarlanıyor çok muazzam. Çekip gelmesi de çok acayip.”

Makineyi görmek için Muş’tan gelen Hadis Karataş ise internetten araştırıp müzeyi görmeye yaklaştığını belirterek, “Güvercinler daha evvelce drone olarak kullanılmış. Merak ettim bugün görme şansım da oldu, merakımı giderdim. Müzeyi yapanların emeğine sağlık. Tamamen bu makineye kendisini adamış durumdayım. Nasıl yapıldığını ben de anlamadım. Çok güzel yapmışlar, bugünkü droneleri gibi değil ama eskiden insanlar güvercinle uçurmuşlar. Çok hoşuma gitti.” diye konuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri