Teknoloji

Güney Kore’den 6G Bombası!

Daha Dünya'nın pek çok bölgesinde 5G ile ilgili çalışmalar sürerken Güney Kore'den gelen 6G haberleri şaşırttı

Abone Ol  
 
67 / 100

Dünya’nın pek çok ülkesinde henüz 5G’ye geçiş yapılmamışken ve bu amaçla çalışmalar sürdürülürken Güney Kore’den gelen 6G haberleri gündeme bomba gibi düştü.

Küresel ölçekte bir süredir 5G teknolojisinin yaygınlaşması adına uğraş veriliyor. Bu anlamda dünya üzerinde 5G’ye geçiş yapabilmiş ülke sayısı ise bir hayli sınırlı. Dünyanın geneli bu durumdayken Güney Kore’den gelen 6G haberleri tüm ülkelerde şok etkisi yarattı. 5G teknolojisine oranla 50 kat daha hızlı olması planlanan 6G teknolojisinin çıkışı için Güney Kore tarafından tarih verildi.

Türkiye de dahil olmak üzere küresel ölçekte pek çok ülke internet hızını oldukça arttıracak 5G teknolojisine geçiş yapmak adına çalışmalarını devam ettirirken, Güney Kore’nin 5G’ye nazaran 50 kat daha hızlı olmasını planladığı 6G teknolojisi için tarih vermesi teknoloji ve ekonomi dünyasını sarstı. Bu alanda Güney Kore’den ilk haberlerin gelmesi ise beklenen bir durum oldu. Çünkü ülke zaten en yeni teknolojilere en hızlı şekilde adapte olabilme özelliği ile tanınıyordu.

Güney Kore’den 6G Bombası! 2 – guney kore 6g

İşte 6G’nin Çıkış Tarihi

Dünya üzerindeki pek çok ülke henüz 5G teknolojisine geçiş yapmamışken Uzak Doğu’nun devlerinden Güney Kore 6G teknolojisi için tarih verdi. Bu kapsamda 5G teknolojisinde en az 50 kat daha hızlı olması beklenen 6G’nin 2028 ve 2030 seneleri arasında kullanılmaya başlanması öngörülüyor.

Güney Kore’nin öncülüğünde hızlı bir biçimde test aşamalarına geçilen 6G teknolojisinin, 5G’ye nazaran 50 kat daha hızlı olması tüm teknoloji tutkunlarını meraklandırıyor. 5G’nin veri indirme hızı 20 Gbps olarak kaydedilmişti. 6G teknolojisi ile bu hızın 1 Tbps’e çıkması öngörülüyor. Bu alanda gelecek yıllarda internet kullanımının ve hızının şimdikine nazaran çok daha yaygın ve seri olacağını öngörmek hayli mümkün olarak değerlendiriliyor. Hatta Güney Kore tarafından yapılan açıklamalarda üzerinde çalışılan 6G’ye dair teknolojik altyapıda önümüzdeki süreçte hızlı bir gelişme ortaya çıkması halinde 6G’nin çıkış tarihinin de daha erkene çekilebileceği belirtiliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri