Teknoloji

Günde 7 Saat 29 Dakikayı İnternette Geçiriyoruz

Bilgi Güvenliği Derneği internette harcanan süreye dikkat çekti

Abone Ol  
 

Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Ahmet Hamdi Atalay tarafından küresel ölçekteki günlük internete harcanan süre ortalamasının 6 saat 43 dakika dolayında olduğu, Türkiye’de ise bunun 7 saat 29 dakika ile ortalamanın üzerinden olduğu açıklandı.

Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Ahmet Hamdi Atalay, yaptığı açıklamalarda Digital 2020 başlıklı rapor ışığında dünya üzerinde yaşayan 7,8 milyar insandan 4,57 milyarının internet kullanıcısı olduğunun kanıtlandığını belirtti.

Cep telefonu kullanma sayısının ise 5,16 milyar kişiye ve yüzde 66 dolayında bir yaygınlığa ulaştığını belirten Atalay, sosyal medya kullanan insan sayısının ise son bir yıl içerisinde yüzde 8’in üzerinde bir artış sergileyerek 3,81 milyar insana ulaştığını kaydetti. Yani dünya üzerindeki insanların yüzde 49’unun sosyal medya kullanıcısı olduğunun altını çizen Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Ahmet Hamdi Atalay, 2020 yılı sonuna dek bu oranın yüzde 50’ye çıkmasının öngörüldüğünü açıkladı. Atalay, uyku için ortalama olarak 8 saat harcayan bir insanın uyku dışındaki zamanının yüzde 40’ından fazlasını internet veya sosyal medyada harcadığını söyledi.

Günde 7 Saat 29 Dakikayı İnternette Geçiriyoruz 2 – internet

Türkiye Ortalamanın Üzerinde

İnternette geçirilen sürenin ülkelerin sosyo ekonomik düzeylerine, kültürlerine ve medya politikalarına göre değişiklik gösterdiğini belirten Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Ahmet Hamdi Atalay, Türkiye’nin ortalamanın üzerinden olduğunu hatırlattı. Dünya ortalaması olarak internette harcanan sürenin 6 saat 43 dakika olduğunu vurgulayan Atalay, Türkiye sınırları içerisinde ise bu sürenin 7 saat 29 dakikaya kadar yükseldiğini belirtti.

16 – 64 yaş arasındaki insanların internet ve sosyal medya davranışları incelendiğinde Türkiye’nin 42 ülke arasında 12. sırada olduğunu vurgulayan Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Ahmet Hamdi Atalay, özellikle korona virüs salgını ile birlikte internet ve sosyal medya kullanım sürelerinin arttığını kaydetti. İnsanların zamanını evde geçirmeye başlaması ile internet ve sosyal medya ile daha çok haşır neşir olduğunu belirten Atalay, normalleşme dönemi ile birlikte bu sürelerin düşeceğini öngördüklerini açıkladı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri