Ekonomi

Gümüşte 7 Senenin Zirvesi

Küresel piyasalarda altın ve gümüş fiyatlarında meydana gelen yukarı yönlü hareket oldukça güçlü bir biçimde devam ediyor

Abone Ol  
 
68 / 100

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği Liderler Zirvesi kapsamında 27 AB üye ülkesi liderinin 750 milyon Euro değerinde koronavirüsün ekonomik etkilerine karşı toparlanma fonu üzerinde anlaşma sağlamaları ve ABD içerisinde 1 trilyon dolar değerinde yeni bir teşvik paketinin üzerinde çalışmalar yapılması değerli metal fiyatlarında da artışa neden oluyor. Söz konusu etkenler sebebiyle küresel piyasalarla paralel bir biçimde ülkemizde de altın ve gümüş fiyatlarında artış gözleniyor.

Bu anlamda spot altının fiyatı 2011 yılının Eylül ayından bu en yüksek seviyesini görürken, gümüş fiyatı ise 2013 yılının Ekim ayından bu yana en tepe noktasına ulaşmış oldu. Gümüş fiyatında bu sabah 22,83 dolar / ons düzeyine kadar artış gözlenirken bu seviyelerin en son 30 Ekim 2013 tarihinde görüldüğü kaydedildi. Son olarak ise gümüş fiyatları geçtiğimiz güne göre yüzde 4,98 yükseliş göstererek 22,35 dolar / ons düzeyinden işlem alıyor.

Küresel piyasalardaki altın fiyatı ise 1866,12 dolar / ons düzeyine kadar artışının ardından geçtiğimiz güne oranla yüzde 0,78 artışla şu anlarda 1856,12 dolar / ons düzeyinden işlem görüyor. 2020 senesinin başından bu yana altın fiyatı yüzde 22,3, gümüş fiyatı ise yüzde 25,08 oranında artış gösterdi.

Gümüşte 7 Senenin Zirvesi 2 – avrupa birligi liderler zirvesi

Küresel Gündem Etkisi

Son dönemde özellikle altın ve gümüşte yaşanan artışın uluslararası politik gündemden bağımsız değerlendirilemeyeceğini belirten ekonomistler bu anlamda Avrupa Birliği Liderler Zirvesinde alınmış olan korona virüsün ekonomik etkilerine karşı toparlanma paketinin ve ABD’deki 1 trilyon dolar düzeyindeki yeni teşvik paketinin altını çizdi. Bu gelişmelerin yanında ABD – Çin arasında uzunca bir süredir devam etmekte olan ticaret savaşlarının ve Kuzey Afrika – Ortadoğu eksenindeki Libya ve Suriye gerilimlerinin küresel piyasalarda etki yaratan unsurlar olduğu belirtildi. Tüm bunların önünde ana gündem maddesi ise tabi ki korona virüs salgın süreci olarak kaydedildi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri