Sağlık

Gül Hastalığı Nedir?

Açık tene sahip olan insanlar arasında yaygın olarak gözlenen gül hastalığının temel belirtileri nelerdir?

Abone Ol  
 

Halk arasında yaygın olarak gül hastalığı adı ile bilinen rosacea, insanların yüzünü en çok etkileyen kronik ve enflamatuar bir cilt halidir. Gül hastalığı zamanında tedavi edilmediği takdirde gittikçe kötüleşir. Genel olarak sahip olduğu özellikler nedeniyle akne, cilt alerjisi ve egzama ile karıştırılabilir. Açık tene sahip olan insanlar arasında oldukça yaygın bir biçimde görüldüğü gözlenen gül hastalığına dair tüm detaylar ise haberimizde…

Uzunca bir süredir insanlarda gözlenen ancak oluşum nedeni tam olarak bir türlü anlaşılamayan gül hastalığı, aşırı sıcak ya da soğuk, genetik etkenler, güneş ışıkları, sindirim sistemi bozuklukları, alkollü içecekler, sıcak su banyoları, baharatlı yiyecekler, stres ve safra yolu sorunları gibi nedenler ile ortaya çıkabilir. Hangi etmenin daha çok etkisinin olduğu henüz bilinmese de gül hastalığı özellikle yaz aylarında dikkat edilmesi ve önlem alınması gereken bir hastalıktır. Peki gül hastalığının açık belirtileri nelerdir, nelere dikkat edilmelidir?

Gül Hastalığı Nedir? 2 – dermatoloji

Bu Belirtiler Varsa Dikkat!

Halk arasında gül hastalığı adı ile bilinen rosacea insan yüzünü en çok etkileyen cilt durumlarından biridir. Birçok farklı nedenin tetiklemesi ile ortaya çıktığı gözlenen gül hastalığının temel belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Yüz bölgesinde sürekli tekrarlayan kızarıklık ve yanma atakları görülmesi
  • Yüzde meydana gelen kızarıkların kalıcı bir hal alması
  • Yüzdeki burun ve yanak bölgelerinde gözle görülebilecek bir şekilde küçük kan damarları meydana gelmesi
  • Yüz bölgesindeki kızarıklığın çok daha koyu ve kalıcı bir duruma dönüşmesi
  • Burun, alın, yanak ve çene bölgesinde kırmızı renkte şişlik ya da iltihaplı sivilcelerin meydana gelmesi
  • Gözde sürekli yanma ve hassasiyet ortaya çıkması
  • Burunda kırmızılık ve yanma hissinin kalıcı bir hal alması

Yukarıda listelenen belirtiler gözlemlendiği takdirde mutlak suretle bir sağlık kurumuna başvurulması cilt hastalıkları uzmanları tarafından önerilen noktaların başında geliyor. Onun dışında yaz aylarında diğer tüm cilt hastalıklarında olduğu gibi önlemlerin maksimum seviyeye çıkarılması gerekiyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri