GenelGündem

Görevlendirme yapılan belediyelerin kaynakları ‘dağ’ için değil vatandaşa hizmet için harcandı

Türkiye'de, 2019'da yapılan mahalli seçimlerden sonra terör örgütüyle irtibatlı oldukları gerekçesiyle görevden alınan HDP'li belediye başkanlarının yerine görevlendirilen belediye başkan vekilleri, kaynakları vatandaşa hizmet için kullandı.

Abone Ol  
 
56 / 100

Türkiye’de, 2019’da yapılan mahalli seçimlerden sonra terör örgütüyle irtibatlı oldukları gerekçesiyle görevden alınan HDP’li belediye başkanlarının yerine görevlendirilen belediye başkan vekilleri, kaynakları vatandaşa hizmet için kullandı.

İller İdaresi Genel Müdürlüğünce hazırlanan “Terörden Arındırılmış Belediyeler ve Hizmetleri” kitabında, 31 Mart 2019’daki mahalli seçimlerin sonrasında HDP’li isimlerin başkanlık koltuğuna oturduğu büyükşehir, il, ilçe ve belde belediyelerine yapılan görevlendirmelerden sonra yaşama geçirilen yatırımlar anlatıldı.

Yerel seçimler neticesi belediye başkanı seçilenlerin, Anayasa ve yasalara aykırı işlem ve eylemlerde bulunma yetkisinin olmadığı belirti edilen kitapta, mahalli yönetimlerin vatandaşlara hizmet etmesi için kendilerine tahsis edilen ödenekleri, terör örgütlerinin amaçları ve talimatları tarafında kullanmasının, demokratik hakların açıkça suistimali manasına geldiği kaydedildi.

Bu kapsamda, terör suçu nedeniyle haklarında tahkîkat ya da kovuşturma yürütülen, bazıları mahkemeler doğrultusundan suçlu tespit edilen ve bazıları bu amaçla tutuklanan belediye başkanlarının yerine belediyelerde vali ve kaymakamların belediye başkan vekili olarak görevlendirildiği hatırlatıldı.

“Bölge insanı terörün elinden kurtarıldı”

Kitapta, şu ifadeler yer aldı:

“Kamuoyunda kayyum görevlendirmesi olarak tanınan belediye başkan vekili görevlendirmeleriyle, terör örgütüne belediyeler üzerinden aktarılan para ve insan kaynakları engellenmiş; bununla bir arada asker ve kolluk görevlilerimizin insanüstü mücadeleleriyle terör teşkilatı PKK/KCK etkinliğini, eylemliliğini kaybetmiş; terör örgütüne katılım seviyesi tarihinin en düşük civarına inmiş ve ülke sathındaki terörist sayısı gerilemiştir. Bölge insanı terörün ve teröristin elinden resmen kurtarılmıştır. Ortaya çıkan bu hal terör nedeniyle yürütülen tahkîkat ya da kovuşturmalar kapsamında terör örgütünü destekleyen HDP’li belediye başkanlarının görevden uzaklaştırılmalarının ne denli haklı olduğunu göstermektedir.”

Borçlar ödendi, yatırımlar döneme alındı

Kitapta, görevlendirme yapılan büyükşehir ve il belediyelerinin yatırımlarına dair detaylı verilere yer verildi.

Buna göre, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi doğrultusundan piyasaya 140 milyon lira borç ödendi, 363 milyon lira yatırım yapıldı.

Yatırımlar kapsamında, 140 bin ton sıcak asfalt bakım, tamir ve yapımı, 282 kilometre stabilize yol, 30 kilometre sathi kaplama, 112 kilometre içme suyu şebeke hattı, 29 içme suyu kuyusu, 16 içme suyu deposu, 34 kilometre kanalizasyon hattı, 5 kilometre yağmur suyu isale hattı, 3 bin 850 metrekare parke taşı döşemesi, 20 bin metrekare cadde ve sokak taş döşemesi, 13 spor merkezi ile 1054 aile çay bahçesi/çocuk parkı bakım ve tamirı gerçekleştirildi.

Mardin Büyükşehir Belediyesince piyasaya 292 milyon lira borç ödendi, 307 milyon lira yatırım yapıldı, 30 kilometre sıcak asfalt, 113 kilometre sathi kaplama, 260 kilometre stabilize yol, 158 bin metrekare parke taşı döşemesi, 110 kilometre içme suyu hattı, 54 kilometre içme suyu isale hattı, 3 içme suyu kuyusu, 16 kilometre kanalizasyon hattı, 16 kilometre yağmur suyu isale hattı vatandaşın hizmetine sunuldu.

Van Büyükşehir Belediyesi doğrultusundan piyasaya 571 milyon lira borç ödendi, yapılan 319 milyon lira yatırım kapsamında, 31,5 kilometre sıcak asfalt, 785 kilometre stabilize yol, 17 bin metrekare parke taşı döşemesi yapıldı.

Batman Belediyesi, piyasaya 130 milyon lira borç ödedi, 21 milyon lira yatırım yaptı. Yatırımlar çerçevesinde, 37,2 kilometre sıcak asfalt, 8,2 kilometre stabilize yol, 6 bin 500 metrekare parke taşı döşemesi, 6 kilometre içme suyu şebeke hattı vatandaşlar doğrultusundan kullanılmaya başlandı.

Hakkari Belediyesi doğrultusundan piyasaya 25,7 milyon lira borç ödendi, 20 milyon lira yatırım yapıldı, 12 kilometre sıcak asfalt, 4 kilometre beton yol, 20 bin metrekare otopark kısmı inşa edildi.

Iğdır Belediyesince piyasaya 12 milyon 284 bin 145 lira borç ödendi, 28 milyon 922 bin 588 lira yatırım yapıldı. Söz hususu yatırımlar arasında 3,5 kilometre stabilize yol, 2 bin 200 metrekare parke taşı döşemesi, 2 kilometre içme suyu şebeke hattı, 1 kilometre kanalizasyon hattı yapımı yer aldı.

Siirt Belediyesi doğrultusundan piyasaya 3 milyon 385 bin 821 lira borç ödendi, 27 milyon lira yatırım yapıldı, 1250 metrekare asfalt, 1 kilometre yol, 6 bin 400 metrekare parke taşı döşemesi, 1 kilometre kanalizasyon hattı vatandaşın tüketimine sunuldu.

Yatırımların yanı sıra çok sayıda kişi, düzenlenen faaliyet ve detaylı dallarda açılan kurslar ile yapılan besin ve giysi yardımlarından faydalandı.

Kitapta, ilaveten Diyarbakır’ın Bismil, Ergani, Eğil, Hazro, Kayapınar, Kulp, KOcaköy, Lice, Silvan, Sur, Yenişehir, Mardin’in Derik, Kızıltepe, Mazıdağı, Nusaybin, Savur, Van’ın Başkale, Erciş, İpekyolu, Muradiye, Özalp, Saray, Hakkari’nin Yüksekova, Siirt’in Baykan, Kurtalan, Ağrı’nın Diyadin, Bitlis’in Güroymak, Erzurum’un Karayazı, Muş’un Bulanık, Varto, Şanlıurfa’nın Suruç, Şırnak’ın Cizre ve İdil ilçe belediyeleri ile Batman’ın İkiköprü, Siirt’in Gökçebağ, Muş’un Erentepe, Altınova, Tunceli’nin Akpazar, Elazığ’ın Sarıcan ve Iğdır’ın Halfeli belde belediyelerinde yaşama geçirilen benzer nitelikteki yatırımlar anlatıldı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri