Genel

Göktürk ve Uygurlar döneminin gözdesi “Mor Altın”ın asırlık serüveni

Farklı ayar ve tonlarda tüketiciye sunulan, beyaz, açık ve koyu sarı renkli altın takı ve objelere ilişkin detaylı incelemelere yer verilen Edward Hetzel Schafer imzalı "Semerkand'ın Altın Şeftalileri - Göktürkler ve Uygurlar Döneminde Uluslararası Ticaret" adlı çalışmada, her dönemin güçlü ve sağlam yatırım aracı, kadınların gözde takı materyali altının, mor renk alıyorsa, içinde demir olabileceği bilgisi okurla paylaşılıyor.

Abone Ol  
 

Farklı ayar ve tonlarda tüketiciye sunulan, beyaz, açık ve koyu sarı renkli altın takı ve objelere dair ayrıntılı araştırmalara yer verdiği Edward Hetzel Schafer imzalı “Semerkand’ın Altın Şeftalileri – Göktürkler ve Uygurlar Döneminde Uluslararası Ticaret” isimli çalışmada, her devresinin kuvvetli ve dayanıklı yatırım aracı, kadınların gözde takı materyali altının, mor renk alıyorsa, içinde demir olabileceği bilgi kapasitesi okurla paylaşılıyor.

Serkan Acar’ın Türkçeye kazandırdığı, Selenge Yayınları’ndan çıkan kitap, Orta Çağ döneminde, Asya’daki ticareti gözler önüne sererken ve egzotik armağanlar konusu ile alakalı da çeşitli ipuçları sunuyor.

900’lü yıllarda, Çin’de oluşturulan kemerlerde, kıyafet kollarında, taçlarda, şarap kadehlerinde ve başka ziynet eşyalarında sık sık kullanılan, Eski Mısır kalıntılarında da örneklerine bolca rastlanan mor altına dair ayrıntılı bulguların de verildiği esere, www.kitapyurdu.com adresinden ulaşılabilecek.

Mor altınla alakalı bulguların derlendiği eserde, Tutankhamun’un mezarında, üzeri gülkurusu ve mor tabakayla kaplı altın takılar olduğu, genç krallardan birinin terliklerinin üstünde bu maddeden yapılma rozetlerle saf sarı altın çubukların değişimli kullanıldığı, Kraliçe Tewosret’in tacında ve 11. Ramses’in küpelerinde varolduğu bilgi kapasitesi paylaşılıyor.

Mor rengin, altın ısıtıldığında meydana çıktığı belirtilerek, İskenderiye ve Bizans papirüslerine göre, vakit geçtikçe metallere çeşitli renk ve hafif tonlar verme sanatının Helenistik simyacılara mahsus bir sır olduğu, bugünümüzde de altının rengi mora dönüyorsa, içinde “demir” metalinin yer aldığı bilgi kapasitesi eserde aktarılıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri