Ekonomi

Gilead Türkiye’den Remdesivir açıklaması

Gilead Türkiye, Remdesivir’in Sağlık Bakanlığı’na bağışlanan adetler haricinde diğer bir tedarikinin bulunmadığını duyurdu.

Abone Ol  
 
71 / 100

Gilead Türkiye, Remdesivir’in Sağlık Bakanlığı’na bağışlanan adetler haricinde diğer bir tedarikinin bulunmadığını duyurdu.

Gilead Türkiye’den yapılan yazılı açıklamada, “Ülkemizde Remdesivir’in Sağlık Bakanlığı’na bağışlanan adetler haricinde diğer bir tedariki bulunmamaktadır. Son dönemde Sağlık Bakanlığı doğrultusundan temin edilmeyen, Remdesivir içerdiği iddia edilen düzmece olma olasığı yüksek ürünler ülkemize yasa dışı yollardan girmiştir. Bu ürünlerin Veklury ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır ve de kullanılmaları tehlikeli olabilir.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, son dönemde ülkeye yasa dışı yollardan Remdesivir içerdiği iddia edilen düzmece olma olasığı yüksek ürünlerin girdiği ve karaborsada satıldığı verisini aldıklarını altını çizen şirket şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kovid-19’un tedavisi için Gilead doğrultusundan tasarlanan etkililiği ispatlanmış ve onaylanmış ilk ve tek antiviral molekül olan Remdesivir’in orijinal ticari marka ismi Veklury’dir. Veklury, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği, Japonya, Kanada, Avustralya, Tayvan, Singapur, BAE, İsrail, Hong Kong ve Hindistan gibi dünya çapında 50’nin üstünde ülkede ruhsatlandırılmıştır. Veklury, Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nca şimdilik ruhsatlandırılmamış, ticari olarak kullanıma sunulmamıştır ve yüksek öncelikli olarak değerlendirilip ruhsatlandırılması için Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile görüşmelerimiz devam etmektedir.

Sağlık Bakanlığı’ndan Mayıs 2020’de tarafımıza ulaşan 1.000 hastayı tedavi edecek miktarda Veklury isteğinin sonrasında 3 bin hastanın tedavisini karşılayacak miktarda (17 bin 378 flakon) Veklury’yi bedelsiz olarak tedarik ettik. Türkiye’de Veklury’ye erişim isteği sadece doktorlar doğrultusundan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Yurtdışı İlaç Temini Prosedürü kapsamında yapılabilmektedir. Bakanlıkça Veklury tüketimi makul görülen hastalar için ilacın sevkiyatı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü doğrultusundan talep yapılan ilin İl Sağlık Müdürlüğü’ne sağlanmaktadır.”

Gilead Türkiye, yurttaşların sağlığının en mühim önceliklerinin olduğunu kaydederek, “Yasa dışı yollardan Sağlık Bakanlığı denetimi ve denetimi olmaksızın, hastalara temin edilmeye çalışılan ürünlere dair kamuoyuna bu açıklamayı gerçekleştirmeyi sorumluluğumuzun bir gereği olarak yerine getiriyoruz. Sağlık pazarında görevli bütün doktorlarin, Sağlık Bakanlığı doğrultusundan temin edilmemiş/onaylanmamış düzmece ürünler hususu ile alakalı halk sağlığını göz önüne alarak mesleki sorumluluklarına makul hareket edeceğine inanıyoruz.

Sağlık Bakanlığı’na da bu konuyla alakalı resmi başvurunun yapıldığını, yasa dışı yöntemlerle ülkemize gelen söz hususu ürünlere dair firmamızın incelemelerinin devam ettiğini ve üzerimize düşen bütün meşru görevleri yerine getirmeye hazır olduğumuzu belirtmek isteriz. Bu vesileyle, Veklury’yi Sağlık Bakanlığı kural ve denetimlerine makul olarak en hızlı şekilde Türk halkının tüketimine sunmak için lüzumlu bütün işlemleri gerçekleştirdiğimizi ve gerçekleştirmeye devam edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.” açıklamasında bulundu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri