Teknoloji

Gezegenler Geçidi Çıplak Gözle Takip Edilebilir

Abone Ol  
 

Dünyamıza en yakın beş gezegen tarafından oluşturulan gezegenler geçidi 4 Temmuz tarihinden Ağustos ortalarına dek çıplak gözle takip edilebilir. Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn’ün, Güneş’in bir yanında ilginç bir konfigürasyonda toplanmış olmalarına rağmen bu konu garip bir şekilde bilim insanlarının ilgisini çekmiyor.

Edinilen bilgiler ışığında 4 Temmuz günü Jüpiter ve Satürn’ün gece saatlerinden itibaren, Mars’ın gece saat 2’den itibaren ve Venüs’ün de sabah saatlerinde çıplak gözle görülmesi mümkün olacak. Bunların yanında Merkür gezegeninin ise 22 Temmuz gününden itibaren çıplak gözle görülebileceği belirtildi. Bu süreç içerisinde Uranüs ve Neptün ise çıplak gözle görülemeyecek.

Moskova Planetaryum Direktörü Faina Rublev, söz konusu olay kapsamında gezegenlerin Güneş’in aynı yanından sıralı bir hale geleceklerini ancak bunun her ev balkonundan direkt olarak görülebilme beklentisine girmenin de faydalı olmadığını belirtti. Ayrıca bilim dünyası içerisinde gezegenler geçidi isminde bir terim olmadığını da vurgulayan Rublev, bunun çok daha medyatik ve insanlar için ilgi çekmesi amacıyla tercih edilen bir isim olduğunu açıkladı.

Küçük Gelgitler Olabilir

Bir diğer Rus gökbilimci Vladimir Surdin ise, gezegenler geçidinin ilk kez gerçekleşmediğini bundan yaklaşık 20 sene önce de aynı şekilde bir gezegen konfigürasyonunun meydana geldiğini belirtti. Bu seferki gezegenler geçidi esnasında Güneş üzerinde hafif çapta bir yerçekimsel etki oluşabileceğinin de altını çizen Surdin, bunun küçük gelgitlere yol açabileceğini kaydetti.

20 yıl evvelki gezegenler geçidini görmemiş olanlar için zevkli bir sürece dönüşebilecek olan dönemin önemine de vurgu yapan Surdin, söz konusu olayın 4 Temmuz tarihinden Ağustos ortalarına dek devam edeceğini söyledi. Bu süreçte Uranüs ve Neptün’ün çıplak gözle görülemeyeciğinin de altını çizen Vladimir Surdin, Merkür’ün ise ancak 22 Temmuz tarihinden itibaren çıplak gözle görülebilecek bir konuma geleceğini belirtti. Dünya üzerindeki her noktadan söz konusu gezegenler geçidinin izlenmesinin mümkün olmayacağı da Surdin’in eklediği detaylar arasında yer aldı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri