Kültür Sanat

Germanicia Antik Kenti’nde sergilenen mozaik alanları artıyor

"Turizme kazandırılması devam edecektir"

Abone Ol  
 

Dulkadiroğlu ilçesindeki Şeyhadil, Bağlarbaşı, Namık Kemal ve Dulkadiroğlu mahallelerinde 140 hektarlık kısmı amacıylae alan Germanicia Antik Kenti’nin 2010’da 3. derecede arkeolojik sit olarak kabul edilmesinin sonrası başlatılan kazı çalışmaları sürdürülüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Valilik ile Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü iş birliğinde yürütülen kamulaştırma, kazı, tesisleşme çalışmaları sonrası 2018’de Bağlarbaşı Mahallesi’ndeki 140 metrekare mozaik belirleme edilen tesise ek olarak iki alanda daha tesisleştirme yapıldı.

Bağlarbaşı Mahallesi’nde 100 metrekare ile Dulkadiroğlu Mahallesi’nde ise 45 metrekare mozaik kısmın restorasyonu gerçekleştirildi, alanlara çatı örtü sistemi, yürüme yolu ve seyir platformunun yer aldığı tesisler yapılarak, buralar da bedava olarak ziyarete açıldı.

Üç tesiste aşağı yukarı 300 metrekarelik, devresinin din, sosyal yaşam, günlük yaşam betimlemelerinin yanı sıra bitkisel ve geometrik şekillerin de yer aldığı mozaikler, ziyaretçilerini bekliyor.

“Turizme kazandırılması devam edecektir”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı, AA muhabirine, Germanicia Antik Kenti’ndeki taban mozaiklerinin ziyaretçilere açılmasının sevincini yaşadıklarını söyledi.

Bölgenin yerleşim yeri olması sebebiyle kazı, belirleme ve kamulaştırmanın titizlikle yapıldığını ifade eden Küçükdağlı, şunları kaydetti:

“2019’da İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOP) iş birliğinde ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansından alınan destekle iki ayrı alanda mozaik tabakaları amacıyla lüzumlu çalışmalar tamamlandı. Çatı örtü sistemi, kamera sistemleri, yürüyüş yolları ve seyir platformları, restorasyon çalışmaları ve etraf düzenlemeleri yapılmak amacıyla ağustos ayında, bakanlığımızın ve valiliğimizin onaylarıyla hazır duruma getirilip ilk açılan yere ayrıca iki ören yeri daha bedava şekilde açıldı.”

Şu an 3 ören yerinin ziyaretçi kabul ettiğini açıklayan Küçükdağlı, şu şekilde devam etti:

“Şu an 3 ayrı alanda aşağı yukarı 300 metrekareye yakın açığa çıkarılan mozaik tabakaları nerdeyse tamamı da oluşturulan çalışmalarla ören yeri olarak yerli ve yabancı ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Her meydana çıkarılan mozaik tabakasının şu anki formatla turizme kazandırılması devam edecektir. Milattan sonra 5. ve 6. yüzyılın Roma kenti Germanicia’da yer alan mozaikler hummalı çalışmalarla meydana çıkarılıyor. Çalışmaların çok mühim olduğunu düşünüyoruz. Çünkü mozaikler dünya kültür mirası ve sahip çıkmak gerekiyor. Mozaikler, Kahramanmaraş’ın kültür turizmine ve bilim insanların akademik çalışmalarına katkı sunacaktır.”

Küçükdağlı, bölgedeki çalışmaların devam ettiğini sözlerine ekledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri