Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0729 9.7084 11.1698 452.16 741.80 6.63
Hava Durumu
14 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/6/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/6/2020 12:00:00 AM

Venezuela'da halk parlamento seçimleri için sandik basina gidiyor

Venezuela'da halk parlamento seçimleri için sandik basina gidiyor


Venezuela'da halk parlamento seçimleri için sandik basina gidiyor

Venezuela'da en son 2015'te yapilan parlamento seçimlerinin ardindan muhaliflerin çogunlugu olusturdugu Ulusal Meclis (AN) için halk, 2021-2026 yillarinda görev yapacak milletvekillerini seçmek üzere bügün sandik basina gidiyor. Ulusal Seçim Konseyinin (CNE) aldigi kararla AN'de yer alacak milletvekili sayisinin 167'den 277'ye çikarildigi ülkede, 20,7 milyon seçmen 227 sandalyeli meclise temsilci göndermek için oy kullanacak. CNE Baskani Alfonzo, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsaminda seçimlerin aksamadan yapilmasi için bütün önlemlerin alindigini belirterek ülke genelinde 14 bin 200 sandik merkezinin oy kullanilmasi için hazir oldugunu dile getirdi. AN seçimlerini takip etmek üzere 17 ülkeden heyet ve gözlemcilerin ülkeye geldigini vurgulayan Alfonzo, parlamento seçimleri için her seyin hazir oldugunu kaydetti. Türkiye'den aralarinda Ankara Üniversitesi Latin Amerika Çalismalari Arastirma ve Uygulama Merkezi Müdürü (LAMER) Prof. Dr. Mehmet Necati Kutlu, milletvekilleri ve yüksek hakimlerin de bulundugu genis bir gözlemci heyeti seçimleri takip edecek. AN'de muhaliflerin etkili olmasi nedeniyle ülkede yasanan siyasi kriz ve beraberinde basta ABD olmak üzere bazi Latin Amerika ülkeleri ve Avrupa Birligi ülkeleri bunu gerekçe göstererek Maduro'nun mesruiyetini tartismaya açmisti. Maduro, parlamento seçimlerini yapip iktidarin mecliste çogunluk elde etmesini saglayarak ABD ve AB'nin, AN Baskani'ni ülkenin mesru devlet baskani olarak kabul etmesini sonlandirmak istiyor.

Muhalefet partileri seçimleri boykot ediyor

Venezuela Devlet Baskani Nicolas Maduro, muhalefetin parlamento seçimlerini kazanmasi halinde devlet baskanligi görevini birakacagini ilan edip muhalif partileri seçimlere katilmaya davet etmesine ragmen muhalefet, Maduro'nun talebine olumsuz yanit verdi. Ülkede 23 Ocak 2019'da kendini "geçici devlet baskani" ilan eden, basta ABD olmak üzere birçok Latin Amerika ve Bati ülkesinin destegini alan muhalefetin kontrolündeki Ulusal Meclisin Baskani Juan Guaido, seçimleri "hileli ve antidemokratik" ilan ederek boykot edeceklerini duyurdu. Destekçileriyle bir araya gelen muhalif Guaido, seçim sonuçlarinin uluslararasi toplum tarafindan taninmayacaginin öne sürerek "Hiçbir güvenirligi olmayan bu seçim saçmaliktan öte bir sey degildir. Bu süreç kabul edilmeyecek, bu nedenle sadece Venezuelalilarin mücadelesi ulusal parlamentoda taninacak." ifadelerini kullandi. Guaido, 7-12 Aralik arasinda meydanlarda genis katilimli toplantilar düzenleyeceklerini belirterek adil, özgür ve uluslararasi baski mekanizmalarinin da destegini alarak seçim çagrisinda bulunacaklarini söyledi. Bunun yani sira seçimin hileli olacagini iddia eden siyasi partilerden Demokratik Hareket (Accion Democratica) ve Önce Adalet (Primero Justica) partileri dahil 30 siyasi hareket, kendi aralarinda bir anlasma imzalayarak seçimleri boykot edeceklerini açikladilar. Venezuela'da Maduro'yu devirmeyi amaçlayan ve ülkedeki muhaliflere büyük destek veren Lima Grubu ve Amerika Devletleri Örgütü (OAS), açiklamasinda, "Lima Grubu üyeleri olarak, Venezuela Anayasasi'ni açikça ihlal eden ve ülkede demokrasinin geri dönüsünü zorlastiran Ulusal Seçim Konseyinin kararlarini kabul etmiyoruz ve tanimiyoruz." degerlendirmesinde bulundu.

AB'ye Venezuela'daki seçimleri tanima çagrisi

Maduro hükümetine destek olmak için 30 ülkeden çok sayida sivil toplum kurulusundan 3 bin 500 kisi, imzaladiklari dilekçeyi Avrupa Birligi'ne (AB) teslim ederek seçim sonuçlarina saygi duyulmasi talebinde bulunuldu. Dilekçe metnine imza atanlar arasinda Nobel Baris Ödülü sahibi Adolfo Peres Esquivel, eski Ekvador Devlet Baskani Rafael Correa, Ingiliz müzisyen Roger Waters ve teolog Frei Betto'nun da oldugu belirtildi. Venezuela'da, Maduro yönetimi parlamento seçimleri öncesi aralarinda 26 milletvekilinin de bulundugu 110 muhalefet liderinin affedildigini bildirmisti. Ülkede 2015 yilinda yapilan parlamento seçimlerine yüzde 74,25 katilim saglanmis ve muhalefet, oylarin %65’inden fazlasini alarak 167 sandalyeli Ulusal Mecliste 112 sandalyenin sahibi olmustu.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?