Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0643 9.6506 11.1190 452.02 741.60 6.58
Hava Durumu
12 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/4/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/4/2020 12:00:00 AM

Uzmanindan "pasif içicilik de kansere neden oluyor" uyarisi

Uzmanindan "pasif içicilik de kansere neden oluyor" uyarisi


Uzmanindan

Medicana Bahçelievler Hastanesi Medikal Onkoloji Eksperi Prof. Dr. Nese Güney, pasif içicilerin de tiryakilerde kansere niçin olan ayni zararli maddelere maruz kaldigini belirterek, "Sigara dumanina maruz kalmak da akciger kanseri için risk etkenidir. Sigara dumanina maruz kalan kisiler, sigara içenlerle kansere niçin olan ayni maddelere biraz daha az miktarda maruz kalmaktadirlar." uyarisinda bulundu. Prof. Dr. Güney, Medicana Bahçelievler Hastanesi dogrultusundan paylasilan yazili açiklamasinda, akciger kanserinin amaçlarine ve tedavisine dair degerlendirmelerde bulundu. Akciger kanserindeki risk faktörlerini siralayan Güney, sigaradan hava kirliligine kadar çogu etkenin kansere niçin bulundugunu belirterek, "Akciger kanserinin tartismasiz en önemli sebebi sigaradir. Yüzde 85-90 miktarinda sigara içenlerde görülür. Sigara içen kisilerde akciger kanseri riski içmeyenlere göre ortalama 12-36 kat daha fazladir. Bu miktar kisilerin sigaraya baslama yasi içme zamani ve miktari ile iliskilidir. Ortalama 20 yil sigara hikayesi olan kisilerde risk artimi önemli düzeydedir." ifadelerini kullandi. Sigara, puro, pipo, nargile içmenin akciger kanserine yakalanma tehlikesini artirdigini açiklayan Güney, "Akciger kanserine yakalanan 10 erkegin 9’unda, 10 bayanin 8’inde sigara içme hikayesi vardir. Arastirmalar düsük katranli ya da düsük nikotinli sigara içmenin akciger kanseri tehlikesini azaltmadigini göstermistir. Hem de çalismalar, sigara içimi kaynakli akciger kanseri tehlikesinin, günlük içilen sigara sayisi ve içilen yil sayisi ile arttigini göstermektedir." açiklamasinda bulundu.

- "Pasif içiciler de risk altinda"

Sadece tiryakilerin degil, ayni zamanda pasif içicilerin de akciger kanserine yakalanma risklerinin bulundugunu belirten Prof. Dr. Güney, "Pasif içiciler, tiryakilerde kansere niçin olan ayni zararli maddelere maruz kaliyor. Sigara dumanina maruz kalmak da akciger kanseri için risk etkenidir. Sigara dumanina maruz kalan kisiler, sigara içenlerle kansere niçin olan ayni maddelere biraz daha az miktarda maruz kalmaktadirlar." uyarisinda bulundu. Prof. Dr. Güney, bu etkenlerin yani sira risk etkeni olan kisileri, "Hava kirliliginin bulundugu yerde yasamak, akciger kanserine yakalanmis akrabasi olan kisiler, rastgele bir amaçla yogun radyasyona maruz kalmak, isyerinde asbest, arsenik, krom, berilyum, nikel, kurum ya da katrana maruz kalmak da yüksek risk etkeni tasimaktadir." seklinde siraladi.

- Akciger kanserindeki açiklanan

Akciger kanserinin rastgele bir sendrom ya da semptoma niçin olmayabilecegini ve baska bir rahatsizlik ya da hal için çekilen akciger grafisinde görülebilecegini dile getiren Güney, vakitgen (geçmeyen ya da vakitle daha da kötülesen) öksürük, gögüste agri ya da aci, zor soluk alma ve hiriltili solunum, balgamda kan, yineleyen bronsit ya da zatürre, ses kisikligi, istah kaybi, sebepsiz kilo kaybi, yogun yorgunluk hissi, yutma problemi, yüzde ya da boyun damarlarinda sislik gibi sendrom ve semptomlarin akciger kanseri ya da baska bir haldan kaynaklaniyor olma ihtimalini ve bunlardan rastgele birine sahip olanlarin hekime danismasi gerekliligini ifade etti.

- "Düzenli denetim aksatilmamali"

Erken konulan teshisin çok önemli bulundugunu belirten Nese Güney, düzenli denetimin de aksatilmamasi gerekliligini dile getirdi. Güney, sunlari kaydetti: "Akciger kanserinin küçükken ve yayilmadan önce, erken bir evrede teshis edilmesi, basarili bir sekilde tedavi edilme ihtimalini arttirir. Fakat genelde akciger kanseri açiklanani, hastalik ileri bir evreye gelene kadar meydana çikmaz. Akciger kanseri bazi açiklanan gösterse bile, enfeksiyon ya da sigaradan kaynaklanan etkiler olarak düsünüldügü için atlanir ve tani gecikir. Akciger kanseri yüzde 90 sigara ya da baska tütün ürünleri kullanilmasi sebebiyle gelistigi için bilhassa genç yaslarda sigara içmeye baslayanlar, uzun vakit sigara kullananlar, günlük sigara kullanimi yüksek olan kisilerin erken tani için düzenli hekim denetiminde olmalari önerilmektedir. 30 yil, günde bir paket sigara içen ve 55 yasini dolduran herkes düsük doz kontrastli akciger tomografisi ile erken tani suretiyle kesinlikle taranmalidir. Son yillarda yapilan düsük doz spiral tomografi çalismalarinda, yüksek riskli kisilerde (55-74 yas arasi, günde 2 paket ve üzeri sigara içenler) kanserin erken saptamasina katkisi olabilecegi gösterilmistir." Akciger kanseri tani ve evreleme testlerinin genelde ayni anda yapildigi verisini de paylasan Güney, akciger kanserinin tedavisinde ise çogu teknik bulundugunu kaydetti.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?