Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0909 9.6871 11.1202 459.13 753.26 6.74
Hava Durumu
8 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/3/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/3/2020 12:00:00 AM

Uzmanindan Kovid-19 öksürügünün ayirt edilmesine iliskin uyari

Uzmanindan Kovid-19 öksürügünün ayirt edilmesine iliskin uyari


Uzmanindan Kovid-19 öksürügünün ayirt edilmesine iliskin uyari

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Gögüs Hastaliklari Eksperi Dr. Ögr. Üyesi Mustafa Düger, "Eger üst solunum yollarindan kaynakli bir öksürügümüz varsa ve bu kuru, balgamsiz basliyorsa, beraberinde bogaz agrisi, kimi vakit de burun akintisi eslik ediyorsa ilk aklimiza gelecek olan bu dönemde Kovid-19 enfeksiyonudur." ifadesini kullandi. Medipol Mega Üniversite Hastanesi'nden yapilan açiklamada görüslerine yer verdigi Düger, Kovid-19 enfeksiyonuna bagli öksürük ile baska üst solunum yolu kaynakli öksürük arasindaki farklara dair degerlendirmelerde bulundu. Kovid-19 öksürügünün baska üst solunum yolu öksürüklerinden nasil ayirt edildigini açiklayan Düger, üst solunum yollarindan kaynakli öksürügün kuru ve balgamsiz baslamasi, beraberinde bogaz agrisinin ve vakit vakit da burun akintisinin eslik etmesi durumunda akla ilk olarak Kovid-19 enfeksiyonunun gelmesi gerekliligini vurguladi. Kovid-19 enfeksiyonunun, toplumun çogunlugunda asemptomatik ya da hafif semptomlarla geçtigini hatirlatan Düger, su verileri verdi: "Bunun için bilhassa genç nüfusta çok kaygilanmamak gerekir. Kaygi düzeyini artiran sey ise bu öksürügün atesle birlikte seyretmesi ve kendisini birkaç gün ile sinirlamadan ilerlemesi durumudur. Hastanin genel durumumu bozuyor, gögüs agrisi ve soluk darligi eslik ediyor ya da sonradan eklendiyse hasta süre kaybetmeden hekime basvurmalidir." Düger, öksürügün ne vakit basladigi, aniden mi yoksa yavas yavas mi gelistigi, vasif degisikligi olup olmadigi, öksürügü etkileyen durumlarin zenginligi gibi etmenlerin ehemmiyet teskil ettigini vurguladi. Soguk hava ya da konusmayla birlikte yeme, su içme, sirt üstü yatma, gece-gündüz farki gösterip göstermediginin de mühim oldugunu belirten Düger, "Öksürükle birlikte balgam, kan tükürme, gögüs agrisi, soluk darligi, ses kisikligi, kusma, bas dönmesi olmasi degisik hastaliklara isaret edebilir. Örnegin, sabah yataktan kalkmayla birlikte baslayan öksürük, sigara, süregen akciger hastaligi, sinüzit, soguk alerjisi, bronsektazi ve tüberküloza bagli olabilir." ifadelerini kullandi.

- "Yemek yerken ve su içerken öksürüyorsaniz dikkat"

Dr. Mustafa Düger, yemek yerken ya da su içerken öksürük basliyorsa "bronkoözofageal fistül" denilen solunum yollari ile yemek borusu arasindaki bir baglantiya isaret ettigini belirterek, su uyarilarda bulundu: "Öksürük, sayet pozisyon degisikligiyle basliyorsa diyafragma hernisi, diye tanimladigimiz diyafragma felcine bagli, kalp yetmezligine ya da gögsün orta yerindeki mediyasten hastaligina bagli olabilir. Nöbetler durumunda gelen öksürük astim, bogmaca ve akciger ödemine isaret edebilir. Siddetli öksürük, komplikasyonlara yol açarak tehlikeli olabilir. Bakterilerin akciger içine yayilmasina niçin olur. Hastanin istirahat etmesini ve uyumasini da engeller. Zayiflama, kusma ve gögüs agrisina niçin olabilir."

- "Fitik ve kaburga kiriklarina yol açabilir"

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Gögüs Hastaliklari Eksperi Düger, öksürük sendromunun, çok kuvvetli bir öksürükte bas dönmesi ve göz kararmasina niçin olma ihtimalini vurguladi. Öksürük belirtisinde kan akisinin engellenebildigini ve beynin hipoksiye maruz kalabildigini, bu durumun bayilmaya yol açabilecegini açiklayan Düger, "Bronkospazm diye tanimladigimiz brons kasilmasi, bronslarin daralmasi, yani mediasten ve deri altina hava kaçmasi, birtakim fitiklara niçin olabilir." ifadesini kullandi. Düger, kaburga kiriklarinin öksürügün mühim komplikasyonlarindan oldugunu belirterek, "Bu tip zararli komplikasyonlara yol açan öksürük kesinlikle tedavi edilmelidir. Fakat öksürük kuru vasifta ise ya öksürügü kesmek gerekir ya da birtakim hallerde yas (akiskan) duruma getirerek önlemek gerekir." uyarisini yapti.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?