Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0597 9.6435 11.1146 451.68 741.22 6.58
Hava Durumu
16 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/2/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/2/2020 12:00:00 AM

Türkiye Cimnastik Federasyonu Baskani Çelen: Sporcularimizin ülkemizi madalya yagmuruna tutacagina inaniyorum

Türkiye Cimnastik Federasyonu Baskani Çelen: Sporcularimizin ülkemizi madalya yagmuruna tutacagina inaniyorum


Türkiye Cimnastik Federasyonu Baskani Çelen: Sporcularimizin ülkemizi madalya yagmuruna tutacagina inaniyorum

Türkiye Cimnastik Federasyonu Baskani Suat Çelen, AA muhabirine yaptigi açiklamada, Ukrayna'nin baskenti Kiev'de düzenlenen Avrupa Sampiyonasi'nda Ritmik Cimnastik Grup Milli Takimi'nin, üç çember + iki labut aletinde altin madalya kazanmasinin salgin döneminde moral oldugunu söyledi. Mersin'de gelecek hafta düzenlenecek Avrupa Sampiyonasi'ndan madalya elde edilecegine inandigini aktaran Çelen, "Avrupa Sampiyonasi'nda sporcularimizin ülkemizi madalya yagmuruna tutacagini düsünüyorum. Dünya birinci (Ibrahim Çolak) ve ikincisinin (Ahmet Önder) Avrupa Sampiyonasi'nda madalya getirecegine inaniyorum. Su anda 5 kisilik takimin dördü, Avrupa madalyali. Takimimizda, Ferhat Arican, Ümit Samiloglu, Ibrahim Çolak, Ahmet Önder ve uzun yillardir ülkemizde antrenman yapan, vatandasliga yeni geçen Abdullah'in madalya alacagini umut ediyorum. Insallah bu salgin döneminde ülkemize bir moral olur da herkesi sevindiririz." ifadelerini kullandi.

Ritmik Cimnastik Grup Milli Takimi'nin Avrupa sampiyonu olmasindan büyük onur duyduklarini dile getiren Çelen, sunlari kaydetti:

"Biz gerçekten ailelerimiz, antrenörlerimiz, sporcularimiz, teknik heyetimiz ve yönetimimizle inandik, stratejik bir plan yaptik, bu plan dogrultusunda antrenmanlarimizi aksatmadan yürüttük, sonucunda da emegimizin karsiligini aldik, sporcularimizi yürekten kutluyorum. Finale kalmayi birakin, yarismanin bile hayal oldugu bir bransimiz olan ritmik cimnastikte madalya almak bizi onurlandirdi. Spor Bakanligimiza tesekkür ediyorum. Sadece kadinlarin yaptigi bir brans olmasi sebebiyle de bu madalyayi kadinlarimiza ve salgin sürecindeki hizmetlerinden dolayi saglik çalisanlarimiza armagan etmek istiyorum."

"Salgin dönemini en verimli geçiren ülkelerden biriyiz"

Salgin döneminde böyle bir basarinin kazanilmasinin herkese moral verdigini belirten Suat Çelen, "Bu basari gösteriyor ki sportif açidan salgin sürecini en verimli geçiren ülkelerden biriyiz. Iyi planlama, salonlarin zamaninda verimli açilmasi, bakanligimizin destegiyle bu süreci en iyi sekilde sürdürdügümüz ortaya çikiyor. Dünya Cimnastik Federasyonunda da çesitli görevlerim var, konsey ve yarisma komisyonu üyesi oldugum için dünya federasyonu baskanlariyla sürekli iletisim halindeyim, diger ülkelerdeki antrenman süreçlerini de iyi biliyorum. Salgin sürecini çok verimli geçirdigimiz için bu, sampiyonada aldigimiz puana da yansidi. 31.150 puanla, olimpiyat kotasini almis Azerbaycan, Ukrayna ve Israil gibi ülkeleri geride biraktik." degerlendirmesinde bulundu. Ritmik Cimnastik bransinda madalya elde etmenin zor oldugunu söyleyen Çelen, "Türkiye Cimnastik Federasyonunun çatisi altinda çok fazla brans var, bunlarin 3'ü olimpik brans, artistik, ritmik ve trambolin. Diger aerobik ve parkur olimpik olmayan ancak Avrupa ve Dünya Sampiyonasi düzenlenen branslarimizdan. Olimpik branslar biraz öne çikiyor ve bunlarin içinde de madalya kazanmanin en zor oldugu brans ritmik cimnastik. Ritmik cimnastik de kendi içinde bireysel ve grup olarak ayriliyor, en zor olani da grup cimnastigi. Dünya ülkeleri de çok zorlaniyor, 5 kisinin grup halinde hareket etmelerinin zor olmasindan." seklinde görüs belirtti.

"2024 yilinda trambolinde de kota alacagimizin sözünü verebilirim"

Salgin nedeniyle 2021 yilina ertelenen Tokyo Olimpiyat Oyunlari'ndaki hedefleri hakkinda da bilgi veren Çelen, söyle konustu: "Trambolin cimnastikte olimpiyat sansimiz kalmadi, dünyada 16 kiz ve erkek katilabiliyor, çok az katilimci var. 2012 yilinda bu bransi baslattik ama sunun sözünü verebilirim ki 2024 yilinda trambolinde de kota alacagiz. Artistik cimnastikte 2012'de sadece Göksu Üçtas Sanli ile Londra'da olimpiyat kotasi alinmisti, biz demistik ki 2016 da ikiye çikaracagiz bu sayiyi. Tutya Yilmaz ve Ferhat Arican ile iki kisi oldu. Böylelikle cimnastik tarihinde erkeklerde ilk defa olimpiyata gidildi. Tokyo Olimpiyatlari için kotayi 2'den 3'e çikaracagiz dedik, çok sükür 4 kisi oldu simdiden. Hatta dünya sampiyonlugu ve dünya ikinciligini de süsleyerek kotalari aldik, olimpiyatlara dört sporcumuzla gidiyoruz." Çelen, Ritmik Cimnastik Grup Milli Takimi'nin elde ettigi altin madalyanin daha büyük hedefler için umut verici oldugunu belirterek, sözlerini söyle tamamladi: "Bu kizlarimizin aldigi derece, önümüzdeki yil Bulgaristan'da yapilacak sampiyona için bizi kota alma potasina soktu, bu da bizi çok umutlandirdi. Benim nezdimde kota almis ülkeleri geçen sampiyonlarimiz, olimpiyat kotasi almis oldular. Aslinda biz burada daha önce bunu konusabildik fakat kizlarimizin yaslari küçük, çogu 17 yasinda. Iki sene önce Dünya Sampiyonasi'nda o kotayi aldilar ama o zaman da yaslari tutmuyordu, o yüzden yaristiramadik. Yaslari büyük olsaydi belki biz bugün olimpiyatlara kota alabilmis grup milli takimimizi konusuyor olurduk ama inaniyorum ki Ritmik Milli Takimimiz da kotayi alacaktir. Artistik cimnastikten de bir iki kisi bu sayiya eklenecektir."

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?