Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0738 9.7060 11.1716 451.32 740.44 6.61
Hava Durumu
18 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/6/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/6/2020 12:00:00 AM

Terör örgütü PKK'da tepeden tirnaga korku ve panik havasi hakim

Terör örgütü PKK'da tepeden tirnaga korku ve panik havasi hakim


Terör örgütü PKK'da tepeden tirnaga korku ve panik havasi hakim

Terör örgütü PKK'nin sözde üst düzey yöneticilerinin kendi medya kanallarina yaptiklari degerlendirmeler, bir taraftan düzenlenen basarili operasyonlar ve ikna yoluyla teslim olanlar, diger taraftan yeni katilimlarin durma noktasina gelmesi nedeniyle terör örgütünde hakim olan panik havasini gözler önüne serdi. Terör örgütü PKK'nin elebasilarindan Murat Karayilan ile Duran Kalkan, Türk istihbarat faaliyetleri, insansiz hava araci (IHA), silahli insansiz hava araci (SIHA) ve insanli kesif uçaklarinin (IKU) örgüte verdigi zarara dair itiraflarda bulundu. Bir internet sitesine verdigi röportajda Türkiye'nin sinirlari içinde ve disinda düzenledigi basarili operasyonlarin ardindan örgütte meydana gelen panigi anlatan Murat Karayilan, "Su an her yerde operasyon var. Haftanin semalarinda sürekli bir biçimde asagi yukari 10 kesif uçagi dolasiyor. Bu biçimde yogun bir teknik kullaniliyor..." diyerek, örgütün Türk güvenlik güçleri karsisinda yasadigi korku ve hezimeti aktardi. Karayilan, Türkiye'nin teslim olanlarin sayisina dair yaptigi açiklamalardan dolayi güçlü bir psikolojik savasa maruz kaldiklarini itiraf ederek, "Hep açiklama yapiyorlar. 'Bilmem kaç kisi teslim oldu.' diye." sözleriyle örgütün çözülme sürecine girmesinden duydugu rahatsizligi dile getirdi. PKK/KCK'ya yönelik operasyonlarin basarili olmasinin ardinda Türkiye'nin bölgedeki istihbarat faaliyetlerinin çok önemli rol oynadigini belirten Karayilan, sözde KCK Suriye Üst Yönetimi Daimi Karar Organi üyesi "Fuat" kod adli Cemil Amed'in MIT'in operasyonu sonucu etkisiz hale getirildigini hatirlatti.

"Bizi yok etmek için her yerde vuruyorlar"

Içisleri Bakanliginin Terör Arananlar Kirmizi Listesi'nde yer alan "Abbas" kod adli Duran Kalkan'in da bir internet sitesine yaptigi açiklamada, "Biz neden bunu yapamiyoruz, aklimiz mi az, cesaretimiz mi yok?" seklindeki sözleri, örgütün içinde bulundugu çaresizligi gözler önüne serdi. Kalkan, güvenlik güçlerinin operasyonlarina iliskin, "Bizleri yok etmek için takip ettirerek her yerde vuruyorlar." ifadesini kullandi. "Diyarbakir annelerinin baslattigi eylem sonrasi Türk TV kanallarini izlememiz yasaklandi" Ikna çalismalari sonucu terör örgütünden kaçarak bu yil teslim olan C.K'nin itiraflari da örgütün sözde üst düzey yöneticilerinin çaresizligine bir kez daha örnek teskil etti. Diyarbakir annelerinin eylemlerinin örgüt içinde panik yarattigini ifade eden C.K'nin "Diyarbakir'da HDP il binasi önünde annelerin baslatmis oldugu oturma eylemi sonrasi sikeft (magara) içinde Türk TV kanallarini izlememiz yasaklandi. Annelerin yapmis oldugu eylemin, örgüt içindeki birçok örgüt mensubunun örgütten kaçmasini sagladigini biliyorum." seklindeki sözleri, ikna çalismalarinin örgüt içinde ne kadar etkili oldugunu teyit etti.

Terör örgütü firarlarin önüne geçemiyor

Bu yil etkisiz hale getirilen örgütün sözde Dersim saha sorumlusu Ismail Sürgeç'in yaninda ele geçirilen dokümanlar, terör örgütünün mevcut durumunu ortaya koydu. Ele geçirilen notlarda 2017 yilindan itibaren güvenlik güçlerince gerçeklestirilen operasyonlar sonucu örgütün eylem yapamaz hale geldigi, bölge insani ile baglantilarinin koptugu, yasanan kayiplarin temel nedeninin güvenlik güçlerinin istihbarat ve etkili hava araçlarindan kaynaklandigi, bu durumun örgüt mensuplarinin psikolojisini bozdugu, örgütten firarlarin arttigi ve firarlari önleyemediklerine iliskin bilgilere ulasildi. Deneyimli sorumlu seviyedeki birçok örgüt mensubunun etkisiz hale getirildigi bilgisinin yazili oldugu notlarda, son 3 yildir örgüte katilimlarin neredeyse durma noktasina geldigi, operasyonlar sonucu silah/mühimmat ve erzak/malzeme depolarinin güvenlik güçlerinin eline geçtigi, her konuda sikinti çektikleri, Irak ve Suriye'den gönderilen takviye teröristlerin, yurt içine girer girmez etkisiz hale getirildikleri, güvenlik güçlerinin istihbaratinin çok iyi oldugu, kimin ve kaç grubun gelecegini ve nerelerden geçtiklerini bildikleri, uzun zamandan beri savunmada kaldiklarina dair ifadeler yer aldi.

Örgüte katilim son 50 yilin en düsük seviyesinde

Içisleri Bakanligi koordinesinde Jandarma Genel Komutanligi ve Emniyet Genel Müdürlügünün yürüttügü terör örgütü PKK ile mücadele kapsaminda ikna yöntemi ve operasyonlar sayesinde son 4 yilda terörist mevcudu yüzde 89 azaltilarak 320'nin altina düsürüldü. Terör örgütü PKK ile mücadelenin arazide ve siyasi baglantilariyla etkin biçimde yürütülmesiyle, 2016-2020 yillarinda Içisleri Bakanligi Terör Arananlar Listesi'nden 30'u kirmizi, 15'i mavi, 24'ü yesil, 57'si turuncu ve 241'i gri renk kategorisinde bulunan 367 üst düzey örgüt mensubu etkisiz hale getirildi. 2017'de örgüte katilanlarin sayisi 161 iken bu sayi 2018'de 136, 2019'da 130, bu yil ise 52 oldu. Böylece terör örgütüne katilim son 50 yilin en düsük seviyesine geriledi. 2016'dan bugüne 843 terör örgütü mensubu ikna yoluyla teslim oldu Kirsalda düzenlenen operasyonlarda 2016'dan bugüne 3 bin 327 örgüt mensubu ölü ele geçirildi, 2 bin 707'si yakalandi, 843'ü ikna yoluyla olmak üzere 1862 teröristin teslim olmasi saglandi, 7 bin 901 örgüt mensubu etkisiz hale getirildi. Ayni dönemde kirsal alanda yapilan basarili operasyonlarla terör örgütünün sehir yapilanmalari ve milis/is birlikçi agina yönelik düzenlenen 19 bin 419 operasyonda 53 bin 870 kisi gözaltina alindi. Gözaltina alinanlardan 14 bin 545'i tutuklanarak sehir yapilanmalarindaki faaliyetlerine büyük darbe vuruldu.  

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?