Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0729 9.7084 11.1698 452.16 741.80 6.63
Hava Durumu
9 ºC

Haber / Genel


Tarih : 12/1/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/1/2020 12:00:00 AM

Terör örgütü DEAS'a kasimda büyük darbe

Terör örgütü DEAS'a kasimda büyük darbe


Terör örgütü DEAS'a kasimda büyük darbe

Terör örgütü DEAS'a karsi etkin ve kararli mücadelesini sürdüren Türkiye, geçen ay yurt genelindeki operasyonlarla örgüte büyük darbe vurdu, teröristlerin planladigi eylemler güvenlik güçlerinin basarili çalismalariyla engellendi. DEAS'a yönelik basarili operasyonlariyla adindan söz ettiren Türkiye, terör örgütüne karsi çok yönlü mücadele örnegi sergiliyor. Güvenlik güçleri, düzenledikleri basarili operasyonlarla basta Istanbul, Ankara ve Adana olmak üzere çok sayida kentte kanli eylem planlayan teröristlerin oyununu bozdu. AA muhabirinin derledigi bilgilere göre, kasim ayinda polis, jandarma ve hudut birliklerinin yürüttügü çalismalarda, aralarinda yabanci uyruklularin da bulundugu 294 süpheli gözaltina alindi, örgüte ait çok sayida doküman, silah ve mühimmat ele geçirildi. Gözaltina alinan süphelilerden 81'i tutuklandi. Zanlilardan bazilari sinir disi edildi, bazilarinin ise adli islemleri sürüyor.

Kasimdaki bazi operasyonlar

Adana merkezli 2 ilde, terör örgütü DEAS'a yönelik operasyonda gözaltina alinan 22 süpheliden 20'si tutuklandi. Operasyonda yaklasik 500 gram patlayici madde, tabanca ve 2 av tüfegi ile örgütsel doküman ve dijital materyal ele geçirildi. Ele geçirilen patlayicinin, zanlilardan Salih K'ye ait kitabevinden çiktigi, maddenin TNT ve RDX karisimli oldugu ögrenildi. Süphelilerin, kitabevini örgütsel toplantilar düzenlemek için de kullandigi iddia edildi. Örgütsel doküman ve dijital materyallerde yapilan incelemelerde yakalanan zanlilarin, milletvekilleri, üst düzey bürokrat ve is insanlari, turist kafileleri ve savcilarin kaçirilarak esir alinmasi, çarsi ve mahalle bekçileri ile polis memurlarina saldiri yapilmasi ve stratejik öneme sahip yerlere eylem planlamasi içerisinde olduklari belirlendi. Zanlilarin, agustos ayinda Adana'da yakalanarak tutuklanan örgütün sözde "Türkiye emiri" Mahmut Özden'in elebasiligini yaptigi Yamaçli grubuyla baglantili oldugu ileri sürüldü. Sanliurfa merkezli 3 ilde düzenlenen terör örgütü DEAS operasyonunda gözaltina alinan 25 zanlidan 16'si tutuklandi. Ankara'daki operasyonda gözaltina alinanlardan 8'i, Osmaniye'deki operasyonda yakalanan 18 süpheliden 9'u, Kirsehir'deki operasyonda gözaltina alinan Irak uyruklu 15 süpheliden 5'i cezaevine konuldu. Nigde, Samsun, Kayseri, Sakarya, Mersin ve Kocaeli'de terör örgütü DEAS'a yönelik operasyonlarda yakalanan aralarinda yabanci uyruklularin da bulundugu 15 süpheli tutuklandi. Eskisehir'deki operasyonda yakalanan 4 zanli ile Adana'da sosyal medyada terör örgütü DEAS propagandasi yaptigi gerekçesiyle gözaltina alinan süpheli, adliyedeki islemlerinin ardindan cezaevine gönderildi. Konya'da terör örgütü DEAS'in "istihbarat elemani"nin iskenceyle öldürülmesinin ardindan cinayetin azmettiricisi oldugu ileri sürülen firari Abdulsamet D. yakalandi. Islemlerinin ardindan adliyeye sevk edilen zanli, çikarildigi nöbetçi sulh ceza hakimligince tutuklandi. Istanbul'da terör örgütü DEAS'a yönelik farkli tarihlerde düzenlenen operasyonlarda 58 süpheli gözaltina alindi. Izmir'de terör örgütü DEAS'in sözde Türkiye sorumlusu Mahmut Özden ile baglantili oldugu öne sürülen 5 süpheli yakalandi. Ankara, Nigde, Bursa, Samsun, Kayseri, Adiyaman, Sivas, Sakarya, Kocaeli, Afyonkarahisar, Sanliurfa ve Yozgat'ta terör örgütü DEAS'a yönelik operasyonlarda aralarinda yabanci uyruklularin da bulundugu 85 süpheli gözaltina alindi.

Örgütün "sözde Rakka emiri" ve "infazcisi" yakalandi

Kayseri'de DEAS'a yönelik operasyonda aralarinda örgütün "sözde Rakka emiri" H.E. ile "örgütün infazcisi" Y.S'nin de bulundugu Suriye uyruklu 4 süpheli yakalandi. H.E'nin, 2014-2018 yillarinda Suriye'de DEAS'in "sözde Rakka emiri" olarak görev yaptigi, Türkiye'ye geldigi süre içinde Kayseri, Sanliurfa, Istanbul, Mersin ve Adana'da örgütü canli tutma adina faaliyet yürüttügü ögrenildi. Süphelilerden Y.S'nin de "örgütün infazcisi" oldugu belirlendi.

- Emniyet ve MIT'ten DEAS'a ortak operasyon

Ankara'da kesif ve istihbarat çalismasi yaptiklari tespit edilen yabanci uyruklu 2 terörist, Emniyet ve MIT'in ortak operasyonuyla yakalandi. Süphelilerin saklandiklari evlerde yapilan aramada ele geçirilen dijital materyallerde Avusturya'nin baskenti Viyana'da düzenlenen DEAS'in terör saldirisina ait görüntüler ortaya çikti. Söz konusu materyaller üzerinde bilisim uzmanlarinca yapilan "dijital kazima" çalismalarinda zanlilarin DEAS içinde faaliyet gösterdikleri dönemde çekilmis çok sayida video ve fotografa ulasildi. Adliyeye sevk edilen 2 süpheli tutuklandi.

DEAS'lilarin yargilanmasi

Gaziantep'te terör örgütü DEAS'a iliskin davada yargilanan Y.K.B'ye 6 yil 3 ay hapis cezasi verildi. Heyet, ayrica sanigin ikametgahinda ruhsatsiz tabanca ele geçirilmesiyle ilgili 1 yil 6 ay hapis ve para cezasina hükmederek cezayi erteledi. Sakarya'da, terör örgütü DEAS'in sözde "üst düzey yöneticisi" oldugu gerekçesiyle 12 yil 6 ay hapis cezasina çarptirilan "Ebu Hanzala" kod adli Halis Bayancuk'un, terör örgütü El-Kaide kapsaminda yargilandigi davada, "silahli terör örgütü kurma ve yönetme" suçundan 22 yil 6 aya kadar hapis cezasina çarptirilmasi talep edildi. Adana'dan Suriye'deki terör örgütlerine drone gönderilmesi davasinda savci mütalaasini sundu. Adana 11. Agir Ceza Mahkemesinde görülen durusmada savci, esas hakkindaki mütalaasinda tutuksuz saniklar C.D, M.E, B.A. ve M.S.Y'nin "silahli terör örgütüne üye olma" suçundan cezalandirilmasini istedi.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?