Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0745 9.7126 11.1758 451.65 740.97 6.61
Hava Durumu
13 ºC

Haber / Genel


Tarih : 11/30/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 11/30/2020 12:00:00 AM

SON DAKIKA: Kasim ayi issizlik ödemesi yatirilacak mi? Kasim ayi kisa çalisma ödemesi ne zaman yatirilacak?

SON DAKIKA: Kasim ayi issizlik ödemesi yatirilacak mi? Kasim ayi kisa çalisma ödemesi ne zaman yatirilacak?


SON DAKIKA: Kasim ayi issizlik ödemesi yatirilacak mi? Kasim ayi kisa çalisma ödemesi ne zaman yatirilacak?

Aile, Çalisma ve Sosyal Hizmetler Bakani Zehra Zümrüt Selçuk, kasim ayina dair issizlik ve kisa çalisma ödemelerinin 4 Aralik’ta hesaplara yatirilacagini duyurdu.   Son dakika haberi: Aile, Çalisma ve Sosyal Hizmetler Bakani Zehra Zümrüt Selçuk, kasim ayina dair issizlik ve kisa çalisma ödemelerinin 4 Aralik’ta hesaplara yatirilacagini duyurdu. Son dakika haberi: Aile, Çalisma ve Sosyal Hizmetler Bakani Zehra Zümrüt Selçuk, kasim ayina dair issizlik ve kisa çalisma ödemelerinin 4 Aralik'ta hesaplara yatirilacagini duyurdu.    4 ARALIK'TA PTT ÜZERINDEN Bakan Selçuk, yaptigi yazili açiklamada, "Issizlik ve kisa çalisma ödenegi ödemeleri 4 Aralik 2020 tarihinde yapilacak. Ödemeler banka hesaplarina yatiralacak. IBAN verileri bulunmayan vatandaslara da PTT üzerinden ödeme yapilacak" dedi.    KISA ÇALISMA ÖDENEGI NE ZAMANA KADAR SÜRECEK? Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgininda kisa çalisma ödeneginin verilmesine ve Is Kanunu uyarinca çalisanin is akdinin feshinin kisitlanmasina dair düzenlemelerin zamani 2 ay daha uzatildi. Konuya dair Cumhurbaskani Kararlari, Resmi Gazete'de yayimlanarak yürürlüge girdi.    Kisa çalisma ödeneginin vakit uzatimina dair karara göre, 4447 Sayili Issizlik Sigortasi Kanunu'nun geçici 23. maddesinde belirti edilen esaslar çerçevesinde, yeni tip koronavirüs nedeniyle dissal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsaminda zor olan sebep gerekçesiyle 30 Haziran 2020'ye kadar kisa çalisma basvurusunda tespit edilen is yerleri için kisa çalisma ödeneginin zamani, 30 Haziran 2020 tarihli 2915 sayili Cumhurbaskani Karari ile uzatilan 2 aylik vakitden sonra baslamak üzere 2 ay daha uzatildi.    FESIH KISITINA ILISKIN DÜZENLEME Is Kanunu'nun geçici 10. maddesinin birinci ve ikinci fikralarinda belirti edilen vakitler de 17 Kasim 2020'den itibaren 2 ay uzatildi.    Söz hususu fikralarda, her türlü is ya da hizmet sözlesmesinin, ahlak ve iyi niyet kurallarina uymayan durumlar ve aynisi sebepler, is ya da hizmet sözlesmelerinde zamanin sona ermesi, is yerinin rastgele bir sebeple kapanmasi, faaliyetinin ve isin sona ermesi durumlari disinda isveren dogrultusundan feshedilemeyecegi düzenleniyor.    Fikralarda ilaveten maddenin yürürlüge girdigi tarihten itibaren 3 aylik zamani geçmemek üzere isverenin isçiyi tamamiyla ya da kismen ücretsiz izne ayirabilecegi, bu kapsamda ücretsiz izne ayrilmanin, isçiye hakli nedene dayanarak sözlesmeyi fesih hakki vermeyecegi belirtiliyor.  

4 ARALIK'TA PTT ÜZERINDEN

Bakan Selçuk, yaptigi yazili açiklamada, "Issizlik ve kisa çalisma ödenegi ödemeleri 4 Aralik 2020 tarihinde yapilacak. Ödemeler banka hesaplarina yatiralacak. IBAN verileri bulunmayan vatandaslara da PTT üzerinden ödeme yapilacak" dedi.   Emeklilikte yasa takilanlar erken emekli olmak için mücadelelerine devam ederken SGK yeni bir güncelleme yaparak erken emekli olunan meslek miktarini 45'e yükseltti. SGK dogrultusundan yapilan güncelleme ile bazi meslek gruplarina 10 senede emekli olma hakki tanindi. Vatandaslarin merak ettikleri konularin en basinda emeklilik geliyor. Ne vakit ve hangi sartlarda emekli olacagim gibi sorular ön planda yer aliyor. Agir ve yipratici islerde çalisan isçi ve memura ek prim hakki veriliyor. Bu, emekli olunacak prim miktarini artirirken, emekli olunacak yasi öne çekiyor. Mesela 20 yil çalisan bir kisi yipranmayla 25 yil çalismis sayilarak 5 yil erken emekli olma hakki elde edebiliyor.  

KISA ÇALISMA ÖDENEGI NE ZAMANA KADAR SÜRECEK?

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgininda kisa çalisma ödeneginin verilmesine ve Is Kanunu uyarinca çalisanin is akdinin feshinin kisitlanmasina dair düzenlemelerin zamani 2 ay daha uzatildi. Konuya dair Cumhurbaskani Kararlari, Resmi Gazete'de yayimlanarak yürürlüge girdi.   Tarim ve Orman Bakani Bekir Pakdemirli, yaptigi yazili açiklamada, 2019-2020 döneminde Bakanlik tasra birimleri ve bagli kuruluslarda toplam 11 bin 717 personel istihdami gerçeklestirdiklerini belirtti.   Kisa çalisma ödeneginin vakit uzatimina dair karara göre, 4447 Sayili Issizlik Sigortasi Kanunu'nun geçici 23. maddesinde belirti edilen esaslar çerçevesinde, yeni tip koronavirüs nedeniyle dissal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsaminda zor olan sebep gerekçesiyle 30 Haziran 2020'ye kadar kisa çalisma basvurusunda tespit edilen is yerleri için kisa çalisma ödeneginin zamani, 30 Haziran 2020 tarihli 2915 sayili Cumhurbaskani Karari ile uzatilan 2 aylik vakitden sonra baslamak üzere 2 ay daha uzatildi.    

FESIH KISITINA ILISKIN DÜZENLEME

Is Kanunu'nun geçici 10. maddesinin birinci ve ikinci fikralarinda belirti edilen vakitler de 17 Kasim 2020'den itibaren 2 ay uzatildi.     Söz hususu fikralarda, her türlü is ya da hizmet sözlesmesinin, ahlak ve iyi niyet kurallarina uymayan durumlar ve aynisi sebepler, is ya da hizmet sözlesmelerinde zamanin sona ermesi, is yerinin rastgele bir sebeple kapanmasi, faaliyetinin ve isin sona ermesi durumlari disinda isveren dogrultusundan feshedilemeyecegi düzenleniyor.     Fikralarda ilaveten maddenin yürürlüge girdigi tarihten itibaren 3 aylik zamani geçmemek üzere isverenin isçiyi tamamiyla ya da kismen ücretsiz izne ayirabilecegi, bu kapsamda ücretsiz izne ayrilmanin, isçiye hakli nedene dayanarak sözlesmeyi fesih hakki vermeyecegi belirtiliyor.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?