Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0849 9.6825 11.1182 458.85 752.80 6.74
Hava Durumu

Haber / Genel


Tarih : 12/6/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/6/2020 12:00:00 AM

"Sirin Tekeli Arastirma Ödülleri"ni kazananlar çevrim içi konferansta açiklandi

"Sirin Tekeli Arastirma Ödülleri"ni kazananlar çevrim içi konferansta açiklandi


Sabanci Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadin Çalismalari Mükemmeliyet Merkezi'nin (SU Gender) demokrasi, akademik özgürlük, toplumsal cinsiyet esitligi ve feminizm alanlarinda öncü çalismalar yapan Sirin Tekeli anisina düzenledigi "2020 Sirin Tekeli Arastirma Ödülleri" sahiplerini buldu. Üniversiteden yapilan açiklamaya göre, Sirin Tekeli'nin biraktigi zengin mirasin yasamasi, paylasilmasi ve çesitlenmesi amaciyla 2017'den bu yana verilen Arastirma Ödülleri, bu yil çevrim içi gerçeklesen Sirin Tekeli Arastirma Ödülü Tören ve Konferansi kapsaminda duyuruldu. Türkiye'de toplumsal cinsiyet odakli arastirmalari desteklemeyi ve tesvik etmeyi amaçlayan Sirin Tekeli Arastirma Ödülü'ne bu yil Ayse Akalin-Demet Lüküslü, Yonca Cingöz, Gülçün Con Wright ve Füsun Kökalan Çimrin layik görüldü. Bu yil dördüncü kez verilen ödüle, doktora ögrencileri ile doktora derecesini tamamlamasinin üzerinden en fazla 15 yil geçen arastirmacilarin basvurulari kabul edildi. Arastirma önerileri, üniversiteler arasi bir seçici kurul tarafindan akademik kriterler temel alinarak degerlendirildi. Toplumsal cinsiyet ve kadin çalismalari alaninda yazar ve arastirmacilari bir araya getiren konferans, bu yil çevrim içi ortamda gerçeklesti.  

- "3 yilda 27 arastirmaya destek sagladik"

  Açiklamada konferansin açilisinda yaptigi konusmaya yer verilen SU Gender Direktörü Hülya Adak, "Bu yil ilk çevrim içi ödül ve konferansimizi yapiyoruz. Konferansi 2017 yilinda Sirin Tekeli'nin aramizdan ayrildigi yil baslattik. Önümüzdeki yil konularimizi biraz daha genisletmek istiyoruz. Umuyoruz ki sosyal bilimler ve beseri bilimler üzerine kurguladigimiz bu ödüllere iklim adaleti, engellilik ve toplumsal cinsiyet çalismalari ekseninde yeni ödüller eklenir. Geçen 3 yilda 27 arastirmaya destek sagladik. Bu arastirmalari önümüzdeki yil bir kitap olarak derlemek ve 2021 veya sonrasinda yayinlamak istiyoruz." ifadelerini kullandi. Sabanci Üniversitesi Ögretim Üyesi ve SU Gender eski Direktörü Ayse Gül Altinay ise açilis kapsaminda Kadin Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfi'nin kurucularindan Füsun Ertug ile çevrim içi bir sohbet gerçeklestirdi. Ayse Gül Altinay, feminist hareketteki rolü ve yeri çok önemli olan Sirin Tekeli'yi anmak için çevrim içi bir ortamda bile olsa bir araya gelmenin çok büyük gurur oldugunu belirterek, Füsun Ertug'un feminist hareketteki rolüne dikkat çekti. Altinay, "Kadin Eserleri Kütüphanesi'ni kuran, yasatan ve arsiv mekani olarak hayatta tutan herkese tesekkür ediyoruz. Kütüphane ve Mort Çati'nin 30'uncu yili. Ikisi de çok kiymetli. Füsun Ertug, 1980'lerin basindan itibaren feminist hareketlerle birlikte feminist gözle bakarak arsiv olusturan biri. Kadinlarin bitkilerle olan iliskilerini ve toprakla kurdugu yaratici iliskileri nasil hikayelestirdikleri üzerine öncü çalismalar yapan bir isim." degerlendirmesinde bulundu. Füsun Ertug ise konusmasinda Sirin Tekeli adina Sabanci Üniversitesi’nin böyle bir ödül vermesinin çok anlamli oldugunu belirterek, sunlari kaydetti: "Sirin Tekeli'nin bilimsel arastirmalari desteklemek için verdigi çabaya bir armagan. Sirin Tekeli'nin hepimizi bir araya getirip kurumlasmayi saglamasi gerçekten çok önemli. Bugün hem Kadin Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfi'nin hem de Mor Çati'nin 30'uncu yilini kutluyoruz. Kadin hareketinin müsterek kazanimidir kütüphane. Sirin basta olmak üzere kadin hareketlerinin öncüsü pek çok kadin bize özel arsivlerini bagisladi. Arastirmacilar, bunlar üzerinde birinci elden çalismaya basladiklarinda inanilmaz sonuçlar ortaya çikacak. Bu da Türkiye'deki kadinlarin müsterek mirasinin ne kadar zengin oldugunu ortaya koyacak."  

- Geçen yil ödül alanlar arastirma sonuçlarini paylasti

  Konferans kapsaminda geçen yil Sirin Tekeli Ödülleri'nin kazanan arastirmacilarin, çalismalarini paylastigi iki ayri panel yapildi. Ilk panelde, geçen yil arastirma ödülü kazanan Sezen Bayhan-"Ders Kitaplari ve Müfredatta Cinsiyetlendirilmis-Askerilestirilmis Ulus Kimlik Insasinin Evrimi", Z. Selen Artan-Bayhan-"Darülbedayi'nin 'Öteki' Kadinlari: Osmanli'dan Cumhuriyet'e Tiyatro ve Toplumsal Bellek", Derya Acuner-"Türkiye Güncel Sanatinda Kumasin Politik Çagrisimlari Üzerine Bir Çalismanin Ilk Senesinden Notlar" isimli arastirmalarinin sonuçlarini paylasti. Konferans kapsaminda düzenlenen ikinci panelde ise geçen yil Arastirma Tesvik Ödülü'nü kazanan Burcu Binbuga-"Ekofeminist Perspektiften Ekoloji Mücadelesi", Pinar Karababa Demircan-"Kadin Emeginin Kesisen ve Dönüsen Formlari: Ipek Hali ve Kutnu Dokumaciligi Örnekleri", Merve Koç-"Normatif Bedende Erkeklik Deneyimleri: Hegemonik Erkeklik Söylemi ve Cüce Erkekler", Özlem Ezer-"Suriyeli Kadin Mülteci Anlatilarinda Yasayan Din ve Inançlar" baslikli arastirmalarinin çiktilarini aktardi. Konferans, bu yil kazananlarin ödüllerinin verildigi çevrim içi gerçeklesen tören ile sona erdi.    

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?